Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

Gorąco na zewnątrz i gorąco w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu. Przegląd Zespołów Rockowych Rockowisko 2018! Tradycyjnie, 1 maja, numer jeden na liście majowych imprez kulturalnych. Dziewięć zespołów rockowych z całej Polski i jeden z naszego miasta partnerskiego – Schwalbach am Taunus.

Przegląd Zespołów Rockowych w Olkuszu ma wieloletnią tradycję. Początkowo był imprezą lokalną, a po wielu zmianach stał się ogólnopolską. Jest ważnym i oczekiwanym wydarzeniem; oczekiwanym przez fanów i przez cały zespół MOK.

Po przedpołudniowych próbach zaczęło się już poważnie. Imprezę otworzyli Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu Beata Soboń i Kierownik Działu Artystycznego Michał Mączka. Konferansjerkę prowadził Piotr Skrzynecki.

IMG 9417IMG 9421

Na scenie dym i dynamiczne oświetlenie, przed sceną zrobiono miejsce dla fanów przez usunięcie kilku rzędów foteli. I zaczęło się! Rock, królestwo gitar i perkusji...

Jako pierwszy wystąpił zespół The RoadTrip z Olkusza. Jest to młody zespół z kilkoma koncertami na koncie. Gra połączenie blues’a i nowego nurtu rock’n’rolla. Młodzi muzycy posiadają własne utwory i nie boją się eksperymentować.

Skład zespołu: Kamil Górski - gitara prowadząca, Arkadiusz Jamróg - gitara basowa, Krystian Kostyra - gitara rytmiczna i Grzegorz Krzemień – perkusja.

P5010175P5010176

Po nich kapela z Trzebini. Wyjście Awaryjne to przykład tego, co wyjdzie z połączenia lekkiego rockowego grania, skrzypiec i hip – hopu. A wyszła szalona mieszanka, która ma jedno zadanie – rozbujać nawet największego ponuraka. Jak mówią sami o sobie: -W dłoniach instrumenty, w duszy determinacja i brak granic!

Odpowiedzialni za to są: Andrzej „Endi” Kocot – wokal, Dominik Sęk – gitara, wokal, Michał Motyka – perkusja i Bartek Smółka – bas.

Niekonwencjonalne Wyjście Awaryjne zaprezentowało: „Wyjście awaryjne”, „Mentalność”, „Andrzej”.

IMG 9431IMG 9437

Następny był zespół z Olkusza Querva Maches, czyli: Jakub Świerczek – gitara, Szymon Czopek – gitara basowa, Dawid Żurada – perkusja.

Zespół powstał w tym roku z inicjatywy trójki przyjaciół-pasjonatów, uwielbiających dobrą muzykę i wspólną zabawę, obecnie zdobywających wykształcenie w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Chociaż muzycy mają za sobą prę lat wspólnego grania w ramach różnych formacji oraz systematycznych jam sessions, jednak pod szyldem Querva Maches to ich debiut.

Querva Maches, czyli połączenie oldschoolowego funk rocka i rocka alternatywnego lat 80. i 90. z nutką jazz fusion zaprezentowali: „18 years”, „Marihuana”, „Reszty nie trzeba”, „Rozkojarzenie”.

DSC 0003DSC 0006

Później sceną zawładnęła Vataha z Płocka. Jest to grupa przyjaciół grających szeroko pojętego rocka. Ci przyjaciele to: Katarzyna Wachol - wokal, gitara rytmiczna, Janusz Pankowski – gitara solowa, Michał Ners – perkusja, Daniel Dzięgielewski – gitara basowa.

Zespół powstał w listopadzie 2014 roku. Zadebiutował w maju 2015 na Płockich Juwenaliach. Laureaci wielu przeglądów i festiwali.

DSC 0016DSC 0017

Następny, Acjaton z Olkusza, to dawne Wotum, powstałe w 2015 roku. Po zmianie składu, w styczniu 2018 roku zmienił nazwę. Zespół gra swoje autorskie utwory. Ma za sobą liczne koncerty, uczestniczy w festiwalach i konkursach.

Skład: Katarzyna Wrońska – wokal, Marcin Andrzej Szostak – pierwsza gitara, gitara elektryczna, Piotr Kita – druga gitara, gitara elektryczna, Dariusz Lech – gitara basowa i Szymon Prządo – perkusja.

Muzyka zespołu to mocne brzmienie hard rocka, ale i delikatne ballady gitarowe.

Przedstawili: „Dwie siostry”, „Song Protest”, „Nie ma nic”.

DSC 0020DSC 0022

Po nich sąsiedzi z Sosnowca - Zespół Afternoon, który powstał w 2016 roku. Wspólne upodobania muzyków do mocnego rockowego grania oraz kilkuletnie doświadczenie zdobyte w różnych projektach muzycznych sprawiają, że charakter zespołu formuje się w klasyczno-hardrockowych ramach. Sporo koncertów, wkrótce pierwsza EP-ka „Życia słodki smak”.

Skład kapeli: Grzegorz Witek – gitara basowa, Mirosław Witek – gitara, Dariusz Metto – gitara solowa, Roman Jelonek – wokal, Paweł Jurkowski – perkusja.

Zespół zagrał utwory: „Życia słodki smak”, „Czarnoksiężnik”, „Cyfrowy walczyk”.

DSC 0028DSC 0029

I wreszcie Enchantress z Olkusza w składzie: Arleta Chyrc – wokal, Mariusz Sławkowski – gitara, wokal wspierający, Nikodem Solecki – bas, wokal wspierający i Kamil Sławkowski – perkusja.

Debiutowali w styczniu 2017, ale szybko zdobywają popularność.

Enchantress to energetyczna mieszkanka hardrockowej muzyki z drapieżnym damskim wokalem.

Zespół zaprezentował utwory: „In Your Eyes”, „Route (6)66”, „The Fight”.

DSC 0034DSC 0035

Neonowo zalśniła na scenie Transgresja - śląsko-dąbrowski zespół grający rock/metal alternatywny. Zadebiutował na scenie w lutym 2016 roku, a już pod koniec 2017 wydał EP-kę „Spokój znajdzie niewielu”. Laureaci przeglądów muzycznych i festiwali, mają na swoim koncie dziesiątki koncertów. Jesienią tego roku planują premierę albumu studyjnego.

Transgresja, jak nazwa sugeruje, przekracza granice, idzie z duchem transgresjonizmu – łamania utartych schematów. Ma to odzwierciedlenie w muzyce, która czerpie inspiracje z różnorodnych źródeł i nie daje się łatwo zaszufladkować w jednym gatunku.

Zespół zaprezentował utwory: „Ludzie Atomów Masowej destrukcji”, „Czuję, że zanikam”, „Heretyk”, „Robactwo”, „Lekarskie dłonie” i „Połamany”.

DSC 0041DSC 0042

Jako przedostatni wystąpił zespół z Wieliczki. Charakter to piątka przyjaciół, których połączyła miłość do muzyki. Każdy z nich wnosi do zespołu część swojej osobowości, które razem tworzą CHARAKTER grupy. Mimo że grają niedługo, mają na swoim koncie parę koncertów oraz sukcesów. W ubiegłym roku wydali debiutancki album „Nieśmiertelni”. Sami o sobie mówią, że wyznają stare wartości, które przenoszą do świata dzisiejszej muzyki. –Praca, praca i jeszcze raz muzyka, czyli to, co daje nam szczęście.

Grają w szeroko pojętej tonacji rockowej, choć nie boją się szukać nowych inspiracji i eksperymentować.

Skład zespołu: Patrycja Kleczkiewicz – wokal, Konrad Dębowski – perkusja, Krystian Mikuła – gitara, Krzysztof Pytel – gitara, Maciej Jankowski – gitara basowa.

Na Rockowisku zaprezentowali: „Odkryj mnie”, „Moje miasto”, „Co jest złotem”.

DSC 0050DSC 0057

Na koniec prawdziwa uczta – zespół Who's Mary ze Schwalbach am Taunus w składzie: Stefan Seib-Melk - wokal, gitara, Marvin Kornak – gitara, Kai Habermehl – perkusja i Marius Giel – bas.

Zespół dał godzinny koncert. Znakomity. To już piętnasty raz, kiedy gościmy na Rockowisku muzycznych przedstawicieli miasta partnerskiego. Za każdym razem jest to duże przeżycie.

DSC 0060DSC 0072

Zespoły były oceniane przez jury w składzie: Andrzej Kusza, Jarosław Wilkosz, Małgorzata Marczak-Kusza.

IMG 9491

Komisja nie miała łatwego zadania. Przedstawiciele jury długo zastanawiali się nad wyborem, ostatecznie palmę pierwszeństwa przyznali śląsko-dąbrowskiemu zespołowi Transgresja. Przedstawiciele zespołu otrzymali nagrodę z rąk Beaty Soboń, Dyrektor olkuskiego MOK.

DSC 0098DSC 0102

Ramon Bayer, przedstawiciel Rock Club Schwalbach ogłosił, że najlepszym olkuskim zespołem nagrodzonym wyjazdem na występy do Niemiec okazał się Enchantress.

Gratulujemy!

DSC 0086DSC 0090