Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

Uwaga na złodziei, którzy okradają mieszkania podczas obecności domowników

O tym, żeby wychodząc z domu, zamykać drzwi na klucz raczej każdy pamięta, ale mało kto pamięta o zamykaniu drzwi będąc w mieszkaniu. Wystarczy chwila nieuwagi i z łatwością można paść ofiarą tzw. „klamkowców”. Złodzieje po kolei sprawdzają drzwi i wchodzą do tych mieszkań, których właściciele zapomnieli przekręcić zamek w drzwiach. Przestępcy kradną przedmioty pozostawione w przedpokoju, które na pierwszy rzut oka wydają się wartościowe. Wszystko to dzieje się w czasie obecności domowników. Ostatnio takie zgłoszenia otrzymała policja w Olkuszu.

W środę tj. 30 maja 2018 roku olkuska policja przyjęła trzy zgłoszenia o kradzieży dokonanej przez tzw. „klamkowców”. Działo się to na jednym z osiedli. Sprawcy chodzili po klatce schodowej i z trzech mieszkań ukradli dwa portfele i damską torebkę. Złodzieje wyszli niepostrzeżeni. Kiedy właściciele skradzionych rzeczy zorientowali się, że padli ofiarą przestępstwa, było już za późno. Przestępcy dawno zbiegli ze swym łupem.

Złodzieje powtarzają ten sposób działania. Chodzą po klatce schodowej i po kolei sprawdzają wszystkie drzwi. Często nasłuchują co dzieje się w środku. Cały ten proceder odbywa się w czasie gdy w mieszkaniu przebywają lokatorzy zajęci codziennymi obowiązkami, np. gotowaniem obiadu, porządkami itp. Przestępcy niepostrzeżenie wchodzą do mieszkań, których właściciele zapominają zamknąć drzwi na klucz i kradną wartościowe rzeczy pozostawione w przedpokoju. Są to zwykle torebki, portfele, telefony a czasem kurtki i płaszcze. Ofiarami kradzieży padają osoby starsze jak i młodzi ludzie. Dlatego nie dajmy się zwieść pozorom. Zawsze zamykajmy drzwi na klucz nawet jeśli przebywamy w mieszkaniu, jak i gdy wychodzimy z niego choć na chwilkę. Nie pozostawiajmy również w przedpokoju wartościowych przedmiotów zwłaszcza torebek, portfeli, telefonów komórkowych.