17 czerwca ulicami kilkunastu miejscowości przebiegnie Sztafeta Niepodległości. Jest to inicjatywa Diecezji Sosnowieckiej, w którą aktywnie włączyła się również Gmina Olkusz. Gorąco zachęcamy do rejestracji na stronie internetowej www.sztafetadiecezjalna.pl, gdzie każdy zainteresowany może wybrać dowolny odcinek. Uczestnicy otrzymają bezpłatne pakiety startowe.

- Patriotyzm wynika z czwartego przykazania. Każdy wierzący powinien miłować swoją Ojczyznę. Za cel obchodów postawiliśmy uczczenie wysiłku pokoleń Polaków, którym zawdzięczamy wolność – tymi słowami biskup Grzegorz Kaszak zapowiadał, organizowane przez Kurię Sosnowiecką, uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Będą one przebiegały pod hasłem Wiara i Patriotyzm.

Jednym z najważniejszych wydarzeń, które zainicjowała Kuria, jest Sztafeta Niepodległości, będąca wyrazem solidarnego upamiętnienia najważniejszych bohaterów oraz miejsc związanych z historią walki o wolną Polskę. Bieg jest otwarty dla wszystkich, a poprzedzi go Msza św., którą Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak odprawi 17 czerwca na cmentarzu w Bydlinie, obok mogiły legionistów poległych w bitwie pod Krzywopłotami.

Sztafeta przebiegnie podzieloną na odcinki trasą liczącą ok. 60 kilometrów przez 20 miejscowości. Zatrzyma się obok ważnych miejsc upamiętniających wydarzenia z naszej historii. Meta znajdzie się na jaworznickim rynku.

Na „olkuskim” odcinku Sztafeta rozpocznie się przejęciem pochodni pod świetlicą w Bogucinie Małym, co stanie się około godziny 10:45. Stamtąd uczestnicy udadzą się do Olkusza na ul. Szkolną, gdzie około godziny 11:15 rozpocznie się rekreacyjny, rodzinny odcinek biegu. Z ul. Szkolnej bieg skieruje się do rynku, gdzie przy pomniku Józefa Piłsudskiego odbędzie się wspomnienie bohaterów walki o Niepodległą Polskę. Z rynku Sztafeta pobiegnie w kierunku kopalni Pomorzany.

- Chętnie włączyliśmy się w tę inicjatywę, zwłaszcza, że przyjęła ona formułę otwartą, której celem nie jest rywalizacja sportowa, a wspólne – solidarne – upamiętnienie 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jest to jedno z wielu wydarzeń, które jeszcze w tym roku odbędą się w związku z tą rocznicą. Do udziału w nich już teraz zachęcam wszystkich lokalnych patriotów – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Zainteresowani udziałem w Sztafecie Niepodległości mogą swobodnie wybrać odcinek, którym pobiegną. Zapisów dokonywać można na stronie internetowej www.sztafetadiecezjalna.pl. Uczestnicy powinni przybyć na miejsce oznaczone jako początek danego odcinka biegu z przynajmniej półgodzinnym wyprzedzeniem.

W związku z organizacją Sztafety Niepodległości, na trasie biegu mogą występować utrudnienia w ruchu. Na olkuskim rynku ograniczona zostanie liczba miejsc postojowych.

Szczegółowa trasa „olkuskiego” odcinka Sztafety Niepodległości dostępna jest tutaj: http://diecezja.sosnowiec.pl/files/files/Sztafeta%20olkuska%20-%20ca%C5%82o%C5%9B%C4%87.jpg