Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

Kontrole i profilaktyka – działania Policji i Sanepid-u

Wakacje to czas, w którym dzieci i młodzież korzystają z zabawy i wypoczynku na koloniach, obozach oraz wczasach rodzinnych, ale są i takie osoby, które nigdzie nie wyjeżdżają. Wolny czas i brak obowiązków powoduje, że w życie młodego człowieka może wkraść się nuda. Niektórzy eksperymentują ze środkami psychoaktywnymi, po to by zaspokoić swoją ciekawość i nie liczą się z niebezpieczeństwem jakie niesie ze sobą ich używanie.

Doniesienia prasowe dotyczące licznych przypadków zatruć wśród dzieci i młodzieży spowodowanych zażywaniem nowych środków psychoaktywnych tzw. dopalaczy potwierdzają niestety skalę tego zjawiska. Aby temu przeciwdziałać z początkiem wakacji Policja i Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców a szczególnie dzieci i młodzieży wypoczywających na terenie naszego powiatu, rozpoczęli coroczną akcje „ Bezpieczne wakacje”. Głównym celem tych działań jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa uczestników letniego wypoczynku. Od początku wakacji na terenie powiatu olkuskiego przeprowadzono 6 takich spotkań. W piątek tj. 13 lipca 2018 roku policjanci i pracownicy Sanepid-u spotkali się z dziećmi i młodzieżą wypoczywającą w Domaniowicach. Wspólne działania obu instytucji polegały nie tylko na edukowaniu uczestników półkolonii i kolonii organizowanych na naszym terenie ale i są okazją do przeprowadzenia kontroli pod kątem warunków epidemiologiczno-sanitarnych, jak również sprawdzenia opieki nad najmłodszymi. W trakcie spotkań z uczestnikami letniego wypoczynku funkcjonariusze rozmawiają o szeroko rozumianym bezpieczeństwie. Czas spotkań z najmłodszymi wykorzystują do propagowania odpowiednich zachowań, nie tylko nad wodą, czy w górach, ale także na terenie ośrodków wypoczynkowych.

W zależności od grupy wiekowej uczestników w ramach akcji „Bezpieczne wakacje” i „Kreci mnie bezpieczeństwo” prowadzona będzie również kampania społeczna „ Nie daj się wypalić dopalaczom” mająca na celu profilaktykę związaną z używaniem środków psychoaktywnych i niebezpieczeństwa z tym związanego. Kampania będzie realizowana na terenie całego powiatu, w tym, w placówkach pracy pozaszkolnej i placówkach wsparcia dziennego. Wspólne działania Policji i Sanepid-u przewidziane są: w Jaroszowcu, Bukownie i Domaniewicach.