Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

Poznajcie z nami gwiazdy Olkusza – gwiazdy Srebrnego Miasta. To ludzie, którzy swoim talentem i pracą rozsławili nasze miasto w kraju i za granicą. Czasem tam są bardziej znani, niż u nas. To ludzie, którzy chodzili do tych samych szkół co my, spacerują tymi samymi ulicami. To nasi krewni, znajomi, przyjaciele, dzieci ziemi olkuskiej.

Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu rozpoczął projekt promowania naszych srebrnych gwiazd. Pierwszym koncertem z nowego cyklu był koncert Adama Bienia, którego słuchaliśmy i oklaskiwaliśmy na Dniach Olkusza. Kolejne będziemy organizować sukcesywnie w Miejskim Ośrodku Kultury.

DSC 0029 2

Już 29 września o 19.00 wystąpi w MDK Artur Gotz, a 12 października o 19.00 usłyszycie Marcina Stycznia.

Aby koncerty były dostępne dla każdego, ustaliliśmy promocyjną cenę biletów – tylko 20 zł.

Słuchajcie z nami naszych srebrnych gwiazd, z których wszyscy możemy być dumni!

Przedstawiamy pokrótce srebrne gwiazdy.

Adam Bień – wokalista, muzyk, kompozytor, autor tekstów i producent.

DSC 0044
Od 8 roku życia uczęszczał na zajęcia do Państwowej Szkoły Muzycznej I-stopnia, szkoląc się w klasie perkusji. Pochodzi z rodziny związanej z muzyką; jego ojciec był jednym z pierwszych DJ-ów w kraju, mama uczyła się w Państwowej Szkole Muzycznej I-stopnia w klasie wokalu.

W wieku 16 lat założył swój pierwszy zespół 4 LIFE, z którym odniósł wiele sukcesów mających wpływ na jego dalszą karierę:
I miejsce na Festiwalu Twórczości Studenckiej FETUS 2000.
Zwycięstwo w międzynarodowym festiwalu amatorskich zespołów rockowych we Frankfurcie nad Menem (2000), po którym zespół został zaproszony do udziału w programie Rower Błażeja (występ na żywo).
Ważną rolę w rozwoju muzycznym Adama odegrały Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe (1998, 1999, 2000 - Chodzież; 2001 - Puławy), podczas których udoskonalał swój warsztat. W 2001 roku wziął udział w programie Droga do Gwiazd, docierając do finału. Dzięki temu otrzymał propozycję pracy w Teatrze Studio BUFFO (musical METRO). W 2002 roku dostał jedną z głównych ról w musicalu Kwiaty we Włosach. Z tym musicalem występował w najsłynniejszych miejscach koncertowych w Polsce. Od 2003 roku współpracował z reżyserem tego musicalu Andrzejem Strzeleckim, biorąc udział między innymi w takich koncertach i spektaklach jak: 24. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, jubileusz Wiktora Zborowskiego, spektakle teatralne dla polskiego radia (Bal w Operze, Koziołek Matołek), w których współpracował ze znanymi artystami.
Przez 3 lata Adam pracował w teatrze Komedia, grając w musicalu Chicago. W 2005 wygrał program Szansa na Sukces z udziałem Małgorzaty Ostrowskiej. Od tej pory pracował jako muzyk sesyjny (gitara, wokal). Rok później nawiązał współpracę jako wokalista z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej. W 2007 rozpoczął pracę jako wokalista i gitarzysta w zespole Tatiany Okupnik. Grał także dla Ewy Bem, Olgi Szomańskiej, Magdaleny Tul, Krzysztofa Kiliańskiego i wielu innych artystów. Do dziś współpracuje jako wokalista w zespole Mieczysława Szcześniaka.
Gra, śpiewa i komponuje w zespole BIEHN.
Skład zespołu:
Adam Bien - wokal, gitara
Maciej Samluk - gitara
Konrad Zaleski - gitara basowa
Marcin Świderski – instrumenty klawiszowe, saksofon
Maciej Duszak – perkusja

Adam skupia się na autorskiej muzyce. Jego zespół i piosenki to jego najważniejsza misja muzyczna. Jako autor i kompozytor piosenek został zauważony i doceniony w muzycznym showbiznesie - komponuje muzykę dla wielu artystów i współpracuje na tym polu np. z Marią Starostą, Olgą Szomańską czy Mateuszem Magą. Adam o swoich kompozycjach mówi: „Inspiruje mnie życie i wierzę, że w moich piosenkach słuchacze odnajdywać będą nowe i pozytywne doznania.”

Jest laureatem Olkuskiej Nagrody Artystycznej w kategorii dla młodego twórcy (2002).
Od dwóch lat pracuje jako pedagog muzyczny w domu kultury Dorożkarnia w Warszawie, szkoląc młodzież, która zdobywa wiele znaczących nagród i wyróżnień na najważniejszych festiwalach i konkursach telewizyjnych w kraju. Jest wykształconym realizatorem dźwięku.
Grywa koncerty w całej Europie, jest dziś znanym i szanowanym wokalistą, producentem, kompozytorem i pedagogiem muzycznym. Nadal jednak przed nim najważniejsze artystyczne wydarzenie, czyli wydanie pełnego albumu z autorską muzyką.
Zapowiedzią płyty będzie czwarty oficjalny singiel, który ukaże się jesienią tego roku.

Artur Gotz – aktor teatralny i filmowy, wokalista, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie - Filia we Wrocławiu (2006), Prezes Fundacji Kultury i Sportu 44 w Warszawie.

Artur Gotz 2 fot. Wojciech Jachyra

Dzieciństwo spędził w Olkuszu.

Założył przy Szkole Podstawowej nr 10 Teatr Młodego Widza. Zadebiutował na scenie Domu Kultury w Olkuszu mając 11 lat, do dziś za swoje pierwsze mentorki uważa Barbarę Banyś i Stanisławę Szarek, które rozbudziły jego wrażliwość na sztukę. Wspomina: „Nasz zespół działający przy MDK-u nieźle prosperował - zdobywaliśmy nagrody, wiele osób zostało aktorami”. Miłość do teatru wyniósł także z domu.

Jeszcze chodząc do szkoły jeździł na występy do Krakowa i Katowic oraz do Londynu, gdzie w wieku 15 lat rozpoczął współpracę z Teatrem The Imagination – wystąpił w trzech premierach.

Jest laureatem Olkuskiej Nagrody Artystycznej w kategorii dla młodego twórcy (2003).

Po studiach związany był z teatrami Warszawy (Współczesny, Kamienica, 6. piętro), Łodzi (Nowy) i Chorzowa (Rozrywki). Obecnie aktor Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi, współpracuje z Teatrem Piosenki Romana Kołakowskiego.

Jako wokalista debiutował w krakowskiej Piwnicy pod Baranami, w której rozpoczął współpracę z kompozytorem Zygmuntem Koniecznym. Z jego piosenką wydał singiel „Usposobienie przyjemne”, a w 2010 r. odbyła się premiera płyty "Obiekt seksualny" z 17 piosenkami o tematyce damsko-męskiej. W 2015 r. ukazała się druga płyta Artura Gotza "Mężczyzna prawie idealny" pod patronatem TVP 2 z piosenkami satyrycznymi, które napisała dla niego Agnieszka Chrzanowska. Trzeci solowy album artysty „Kabaret Starszych Panów. Przeboje wszech czasów śpiewa Artur Gotz” ukazał się w Walentynki 2018 r. i został objęty patronatem siedmiu rozgłośni Polskiego Radia.

Artur Gotz zagrał ponad 350 solowych recitali w całej Polsce, a także w Amsterdamie, Berlinie, Brukseli, Budapeszcie, Londynie, Oxfordzie, Pradze, Wiedniu, na Cyprze oraz podczas dwóch tournée po USA, a także po Australii. Artysta zagrał również duże radiowe koncerty na antenie rozgłośni Polskiego Radia oraz w Telewizji Kraków w ramach Teatru w Telewizji. Jego piosenki są emitowane na antenach ogólnopolskich i regionalnych, zajmują wysokie pozycje na listach przebojów, a piosenka „Tobiasz” została wybrana przez słuchaczy Radia Kraków „Krakowską Piosenką Miesiąca”. Artysta jest też gościem popularnych programów telewizyjnych i audycji radiowych.

Występował na festiwalach teatralnych w Czechach, Francji, Słowacji, Wielkiej Brytanii, na Łotwie, a także na 27. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Współpracował ze Studiem 68 of theatre arts London w Gdyni pod patronatem Sean’a Connery’ego.

Laureat Międzynarodowej Nagrody Konsula Generalnego Republiki Czeskiej, w 2013 r. otrzymał Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Łodzi, a w 2014 r. Stypendium Miasta Stołecznego Warszawy. Laureat nagród: "Wokalista Roku 2015" i "Wokalista Roku 2016".

Zagrał kilkanaście ról filmowych m. in. seminarzystę Jurija Nogę w filmie „Karol - człowiek, który został papieżem”, Reportera Dzikowskiego w „Wielkich ucieczkach”, Wojtka Wystracha w „Ścianie śmierci” oraz w popularnych serialach telewizyjnych (m. in. Na Wspólnej, Barwy szczęścia, Ojciec Mateusz, M jak miłość, Klan, Pierwsza miłość, Fala zbrodni, Święta wojna).

Artur Gotz jest tytułowym bohaterem powieści „Idol” Marty Fox.

Artysta od wielu lat prowadzi warsztaty teatralne dla młodzieży i studentów, dla osób niepełnosprawnych oraz warsztaty z emisji głosu mówionego dla nauczycieli i osób pracujących głosem.

Mieszka i pracuje w Warszawie.

Marcin Styczeń – wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, dziennikarz i lektor.

styczen3

Urodził się w Olkuszu, tu ukończył II LO im. Ziemi Olkuskiej i założył swój pierwszy zespół Forte, z którym zdobył wiele nagród na festiwalach piosenki w całej Polsce.

Debiutował w 1994 roku w plebiscycie młodych talentów Polskiego Radia Katowice „Chcę być gwiazdą”.

W 1997 roku przeniósł się do Warszawy i rozpoczął studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Jednocześnie zaczął występować i nawiązał współpracę z wieloma stołecznymi muzykami. W 2002 roku nakładem Polskiego Radia ukazał się singiel „Kobieta w stylu retro”. W 2005 roku założył własną Agencję Artystyczną SM-ART. Jej nakładem rok później ukazała się debiutancka płyta „Pieśń o Bogu ukrytym” do wierszy Karola Wojtyły, promowana na koncertach w kraju i za granicą. W 2008 roku ukazała się autorska płyta „21 gramów”. W 2009 roku Marcin Styczeń nawiązał współpracę z Ernestem Bryllem, która zaowocowała pięcioma płytami: „Bryllowanie” (2009), „Bryllowanie Live” (2011) - zapis koncertu Marcina Stycznia i Ernesta Brylla z "Teatru Polonia”, "Zejdźmy się jak na wilię” (2012), "Golgota Jasnogórska” (2013) - nagrana z udziałem poety oraz Joanny Lewandowskiej (nagroda Feniks 2014 w kategorii muzyka chrześcijańska), „Duchy Poetów” (2013) - książka z płytą nominowana do nagrody "Srebrny Kałamarz 2013".

W 2016 roku ukazała się autorska płyta „Zbieg”.

7 listopada 2017, w pierwszą rocznicę śmierci Leonarda Cohena, ukazała się płyta "Lubię gadać z Leonardem", zawierająca 11 piosenek kanadyjskiego barda z jego trzech ostatnich płyt, w autorskich tłumaczeniach Marcina Stycznia.

Jako dziennikarz Marcin Styczeń pracował w Radiu Plus Praga, Radiu 94, Radiu dla Ciebie, Radiu Warszawa, w radiowej jedynce, a także w Telewizji Plus, TVP1. Jest też znanym lektorem. Imponujący to dorobek, jednak jak sam o sobie mówi, z wykształcenia jest dziennikarzem, a z wyboru muzykiem. Koncertuje w kraju i za granicą.

Współpracuje z zespołem w składzie: Tomasz Pfeiffer (gitara), Paweł Puszczało (kontrabas, gitara basowa), Karol Domański (perkusja).

Jego wizytówka to piękna, nastrojowa, poruszająca muzyka, miękki, ciepły głos.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.