Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

Pijany kierowca jest zagrożeniem na drodze. Policja apeluje o rozwagę i zdrowy rozsądek

Każda ilość wypitego alkoholu wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka, a z pewnością ma wpływ na kierujących. Alkohol pogarsza ich koordynację ruchową, wzrokową, powoduje błędna ocenę odległości i prędkości. To sprawia, że kierowca na drodze może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo, nie tylko dla siebie ale i dla innych użytkowników drogi.

Nietrzeźwy kierowca stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do rowu. Wiózł dwoje pasażerów: 35-letnią kobietę i 8-letniego chłopca. Do zdarzenia doszło wczoraj (09.08.br.) około godziny 14.00 w Bukownie na ulicy Bukowskiej. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że kierujący samochodem osobowym m-ki Volkswagen Passat, stracił panowanie nad pojazdem i na łuku drogi zjechał do rowu. Pojazd wywrócił się na dach. Wewnątrz uwięziona została pasażerka. Dopiero strażacy, za pomocą sprzętu hydraulicznego, wydobyli poszkodowaną. Kobiecie udzielono pomocy medycznej. Z uwagi na obrażenia 35-latka została przewieziona do szpitala w Olkuszu. Na obserwację trafił również 8-latek. Gdy policjanci zbadali stan trzeźwości kierowcy passata, to okazało się, że 40-latek jest nietrzeźwy. Miał 3 promile alkoholu w organizmie. Na miejscu obecny był technik kryminalistyki, który wykonał oględziny miejsca, zabezpieczył ślady i zrobił zdjęcia. Obecnie Policja ustala dokładne okoliczności tego wypadku drogowego. Nieodpowiedzialny kierowca zapomniał najwyraźniej o zdrowym rozsądku i podjął ryzyko – jazda w takim stanie mogła zakończyć się tragedią.

Jeszcze tego samego dnia policjanci podejmowali interwencję wobec kolejnego nietrzeźwego kierowcy. 22-letnia mieszkanka gminy Klucze, która w swoim organizmie miała 2 promile alkoholu, straciła panowanie nad motorowerem i wywróciła się na jezdnię. Młoda kobieta została przewieziona do szpitala w Olkuszu.

Policjanci apelują o zachowanie zdrowego rozsądku i o rozwagę na drodze. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników drogi. Pamiętajmy, że jadąc pod wpływem alkoholu zagrażamy swojemu bezpieczeństwu oraz pasażerów, a także bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli nie jesteś pewien co do stanu swojej trzeźwości, przed jazdą skorzystaj z urządzeń do badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, które są dostępne w komendzie i komisariatach oraz w niektórych stacjach benzynowych.

Jeśli zauważysz nietrzeźwego kierowcę na drodze, którego zachowanie świadczy, że może on znajdować się pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka odurzającego – nie bądź obojętny, reaguj i powiadom o tym Policję! Zawsze pamiętaj o własnym bezpieczeństwie. Staraj się powstrzymać od pościgów za nietrzeźwym kierowcom czy zajeżdżaniu mu drogi. Osoby pod wpływem alkoholu mogą zachowywać się różnie. Często są agresywne i pobudzone. Każdy może zadzwonić - nawet anonimowo - pod numer telefonu 112 lub 997 i może, a wręcz powinien powiadomić najbliższą jednostkę Policji o takim fakcie. Policjanci sprawdzą każdy taki sygnał.