Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

Uwaga upały! Bądźmy rozsądni i bezpieczni

Około 30 stopni pokażą termometry w najbliższych dniach. Takie warunki mogą być niebezpieczne dla ludzi, zwierząt i otoczenia. Zadbajmy więc o własne bezpieczeństwo a szczególnie bezpieczeństwo dzieci i osób starszych.

Upalna pogoda, a co za tym idzie, suche drogi sprzyjają kierowcom, którzy częściej pozwalają sobie na szybką i ryzykowną jazdę. Przekraczają dozwoloną prędkość i swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie na drodze. Bez wątpienia, na suchej powierzchni kierowca czuje się pewniej i bezpieczniej. Tropikalna pogoda powoduje, że wraz ze wzrostem temperatury, wzrasta zmęczenie kierowcy, obniża się jego koncentracja i tym samym wydłuża czas reakcji na zdarzenie.

Sprzyjająca pogoda sprawia, że chętnie wypoczywamy nad wodą i w górach. Basen, morze, jezioro, wędrówki górskie, to nie tylko relaks ale również mnóstwo zagrożeń. Pamiętajmy więc o zasadach bezpieczeństwa i zdrowym rozsądku. Przecenianie swoich umiejętności na szlakach górskich, chwila nieuwagi podczas kąpieli, wystarczą aby doszło do tragedii. Dlatego policjanci zwracają szczególną uwagę rodzicom i opiekunom, by bacznie obserwowali swoje pociechy.

Podczas upałów występuje zwiększone zagrożenie przeciwpożarowe. Przebywając w lesie czy na łąkach, zachowaj szczególną ostrożność i staraj się nie zaprószyć ognia. Postępowanie według podstawowych zasad bezpieczeństwa pozwoli uniknąć powstania pożaru.

Apelujemy również, aby w żadnym przypadku nie zostawiać w samochodzie - choćby na moment - dzieci i zwierząt. Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie chwilę, nie zostawiajmy swoich pociech samych. Upał na zewnątrz powoduje, że we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Przez brak rozwagi możemy mieć na sumieniu czyjeś zdrowie, a nawet życie. Nie bądźmy obojętni na takie sytuacje i poinformujmy o tym policję dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 997 lub 112. Pamiętajmy też o tym, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie śpiącego dziecka czy zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.

Zwracamy się również z prośbą do osób postronnych, aby chcąc zapobiec tragicznym konsekwencjom bezmyślności reagowały na tego rodzaju przypadki powiadamiając odpowiednie służby.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.