Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

Uwaga upały! Bądźmy rozsądni i bezpieczni

Około 30 stopni pokażą termometry w najbliższych dniach. Takie warunki mogą być niebezpieczne dla ludzi, zwierząt i otoczenia. Zadbajmy więc o własne bezpieczeństwo a szczególnie bezpieczeństwo dzieci i osób starszych.

Upalna pogoda, a co za tym idzie, suche drogi sprzyjają kierowcom, którzy częściej pozwalają sobie na szybką i ryzykowną jazdę. Przekraczają dozwoloną prędkość i swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie na drodze. Bez wątpienia, na suchej powierzchni kierowca czuje się pewniej i bezpieczniej. Tropikalna pogoda powoduje, że wraz ze wzrostem temperatury, wzrasta zmęczenie kierowcy, obniża się jego koncentracja i tym samym wydłuża czas reakcji na zdarzenie.

Sprzyjająca pogoda sprawia, że chętnie wypoczywamy nad wodą i w górach. Basen, morze, jezioro, wędrówki górskie, to nie tylko relaks ale również mnóstwo zagrożeń. Pamiętajmy więc o zasadach bezpieczeństwa i zdrowym rozsądku. Przecenianie swoich umiejętności na szlakach górskich, chwila nieuwagi podczas kąpieli, wystarczą aby doszło do tragedii. Dlatego policjanci zwracają szczególną uwagę rodzicom i opiekunom, by bacznie obserwowali swoje pociechy.

Podczas upałów występuje zwiększone zagrożenie przeciwpożarowe. Przebywając w lesie czy na łąkach, zachowaj szczególną ostrożność i staraj się nie zaprószyć ognia. Postępowanie według podstawowych zasad bezpieczeństwa pozwoli uniknąć powstania pożaru.

Apelujemy również, aby w żadnym przypadku nie zostawiać w samochodzie - choćby na moment - dzieci i zwierząt. Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie chwilę, nie zostawiajmy swoich pociech samych. Upał na zewnątrz powoduje, że we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Przez brak rozwagi możemy mieć na sumieniu czyjeś zdrowie, a nawet życie. Nie bądźmy obojętni na takie sytuacje i poinformujmy o tym policję dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 997 lub 112. Pamiętajmy też o tym, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie śpiącego dziecka czy zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.

Zwracamy się również z prośbą do osób postronnych, aby chcąc zapobiec tragicznym konsekwencjom bezmyślności reagowały na tego rodzaju przypadki powiadamiając odpowiednie służby.