Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

Policjanci eliminują z ruchu kolejnych nietrzeźwych kierowców

W ubiegły weekend policjanci zatrzymali 3 nietrzeźwych kierowców. Rekordzista miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie, pozostali promil.

Zanim usiądziesz za kierownicą po alkoholu - sprawdź czy się "opłaca". Policjanci przypominają o konsekwencjach prawnych i finansowych.

Jazda po spożyciu alkoholu może być przestępstwem lub wykroczeniem. W zależności od stężenia alkoholu w organizmie. Obowiązujące w Polsce przepisy prawa szczegółowo regulują powyższe kwestie. Jeśli stężenia alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila lub od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dmᵌ wydychanego powietrza, to w takiej sytuacji będziemy mówić o wykroczeniu. Kierowca, który prowadzi pojazd w stanie po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka musi liczyć się z karą, którą wymierzy mu sąd. Kara aresztu do 30 dni oraz grzywna od 50 złotych do 5 tysięcy. Ponadto w oparciu o przepisy art. 87§3 kodeksu wykroczeń wobec kierowcy obligatoryjnie orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdu. Kierowcy zatrzymuje się prawo jazdy na czas od 3 miesięcy do lat 3. Otrzyma on również 10 punktów karnych.

Z kolei jazda w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem wynikającym z art. 178a kodeksu karnego ”kto, znajduje się w stanie nietrzeźwości (tj. pow. 0,5 promila lub stężenie alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg) lub środka odurzającego podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Dodatkowo, przepisy karne zaostrzają odpowiedzialność dla tych kierujących, którzy spowodowali wypadek drogowy, gdzie osoby doznały średniego lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu albo poniosły śmierć. Wówczas kierowcy może grozić nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Takie samo zaostrzenie odpowiedzialności karnej jest przewidziane dla sprawcy, który zbiegnie z miejsca zdarzenia po popełnieniu przestępstw z art.173 kk (spowodowanie katastrofy) , 174kk (spowodowanie niebezpieczeństwa katastrofy), 177kk (spowodowanie wypadku, którego następstwem jest śmierć lub średni lub ciężki uszczerbek na zdrowiu. W tej sytuacji sąd orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres nie krótszy niż 3 lata. Ponadto nieodpowiedzialny kierowca, który prowadzi pojazd w stanie nietrzeźwości musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami finansowymi albowiem, niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu. Natomiast, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała zapłacić świadczenie nie mniejszej niż 10 tys. złotych oraz liczyć się z obligatoryjnym, dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.