Na ile dziedzictwo przeszłości wypływa na rozwój i przyszłość naszego miasta? Odpowiedź na to pytanie jest głównym celem sesji popularnonaukowej „Kwartał królewski i podziemia olkuskiego ratusza – dziedzictwo dla przyszłości” organizowanej w ramach projektu „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza”. Sesja odbędzie się w czwartek 29 listopada o godz. 16.00 w MOK - Centrum Kultury (ul. Szpitalna 32). Wstęp wolny.

Plakat sesji naukowej

Realizowany przez olkuski magistrat projekt „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza” obejmuje dwa obiekty. Pierwszy to dawny kwartał królewski przy rynku, gdzie obecnie wznosi się klasycystyczny gmach dawnego starostwa, a na przełomie XVI i XVII wieku działała królewska mennica. Drugim obiektem są podziemia olkuskiego ratusza na rynku, w których powstaje multimedialna trasa turystycznej, która ma szansę stać się atrakcją turystyczną na skalę ogólnopolską.

- Prace w obrębie tych dwóch obiektów wzbudzają bardzo duże zainteresowanie mieszkańców i przyjezdnych. Chcemy podzielić się dotychczasową wiedzą na temat dawnego starostwa i podziemi ratusza oraz przedstawić plany na przyszłość. Serdecznie zapraszam wszystkie osoby interesujące się historią naszego miasta i jego dziedzictwem kulturowym – zachęca do udziału Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza i organizator spotkania.

O historii kwartału królewskiego i dawnego ratusza opowie Olgerd Dziechciarz, olkuski historyk – regionalista. Z kolei dr hab. Dariusz Rozmus prof. WSH Sosnowiec przedstawi referat „Górnicze i hutnicze korzenie Olkusza”, a wstępne wyniki badań archeologicznych przy budynku dawnego starostwa w Olkuszu zaprezentuje mgr inż. arch. Przemysław Muzolf, który prowadzi badania archeologiczne tego obiektu. Referat „Plany zagospodarowania kwartału królewskiego i podziemi ratusza w kontekście dokonanych odkryć archeologicznych” zaprezentuje mgr inż. arch. Agnieszka Kaczmarczyk – Miejski Konserwator Zabytków w Olkuszu. Potem historyk – regionalista Jacek Sypień przedstawi referat „Herb Olkusza na przestrzeni dziejów”. Sesję popularnonaukową zakończy konferencja prasowa. Organizatorem sesji jest Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, partnerem Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, a patronat medialny nad sesją objęły: Przegląd Olkuski, Kurier Olkuski oraz Historykon.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.