Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

Uczniowie ze szkoły w  Suchej poznawali tajniki policyjnego zawodu

Dzisiaj przed południem do Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu przyjechali uczniowie z Zespołu Szkół im św. Królowej Jadwigiw Suchej. Funkcjonariusze zdradzili młodzieży tajniki i ciekawostki, związane z zawodem policjanta.Młodzieżzapoznała się z pracą na różnych stanowiskach oraz mogła zobaczyć miejsca w jednostce, które nie są dostępne dla każdego.

W trakcie wizyty uczniowie klasy VIII i III gimnazjum wysłuchali pogadanki o odpowiedzialności karnej nieletnich, którą przeprowadziła policjantka profilaktyki sierż. szt. Marika Guzik-Gajda. Mundurowa wyjaśniła pojęcie „nieletniego”, które w prawie karnym nie jest tożsame z definicją „małoletniego” określoną w przepisach kodeksu cywilnego. Omówiła także pojęcie czynu karalnego i demoralizacji.

Następnie podkom. Katarzyna Matras przedstawiła uczniom zasady i warunki, jakie muszą spełnić kandydaci do służby w policji. W tym temacie policjantka posiłkowała się specjalnie przygotowanym filmem. Funkcjonariuszka opowiedziała również, czym zajmuje się rzecznik olkuskiej komendy i co należy do jego obowiązków.

Z kolei technik kryminalistyki asp. szt. Marek Goraj w ciekawy sposób opowiedział o swojej pracy. Uczniowie mogli zobaczyć, w jaki sposób pobiera się odciski palców i jak należy je zabezpieczyć.

Kolejnym punktem spotkania było „zwiedzanie” komendy. Na strzelnicy, gdzie zgromadziła się młodzież, instruktor wyszkolenia strzeleckiego asp. szt. Tomasz Mosur wytłumaczył, jakie zasady panują w tym pomieszczeniu. Uczniowie zadawali wiele pytań, na które z chęcią odpowiadał instruktor. Kolejnym pomieszczeniem był policyjny areszt i dyżurka. W tym miejscu sierż. szt. Marika Guzik-Gajda przypominała młodzieży o zasadach korzystania z numerów alarmowych.

Mamy nadzieję, że spotkanie uczniów z policjantami przybliży im specyfikę tego zawodu. Niebawem młodzież podejmie dalszą edukację i niektórzy z nich być może wybiorą szkoły o profilu mundurowym.