Jak uchronić się przed kradzieżą czy włamaniem?

Pod koniec ubiegłego tygodnia na terenie powiatu olkuskiego doszło do kilku kradzieży. W Hutkach złodziej włamał się do pomieszczenia gospodarczego i ukradł sprzęt wędkarski. W Olkuszu na ulicy Skalskiej skradziono rower górski, który właściciel pozostawił przed blokiem. W niedzielę z samochodu skradziono portfel z pieniędzmi. Policjanci apelują o zabezpieczenie swojego mienia i niepozostawianie go w miejscach łatwo dostępnych. W wielu przypadkach sami ułatwiamy zadanie złodziejom.

Pozostawione uchylone okno czy drzwi balkonowe to szansa dla złodziei. Na takie kradzieże najbardziej narażone są mieszkania znajdujące się na parterze, a sprzyjająca aura powoduje, że większość osób otwiera okna i drzwi balkonowe i nie pamięta o ich zamknięciu w momencie wyjścia z mieszkania. Zapominając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – ułatwiamy pracę przestępcom.

Radzimy jak nie dopuścić do tego typu sytuacji oraz jak chronić swoją własność:

Istotne jest dokładne zabezpieczenie (zamknięcie okien, zamknięcie drzwi na klucz, zastosowanie systemów antywłamaniowych, alarmowych, itp.) mieszkań, budynków gospodarczych, piwnic i klatek schodowych, zwłaszcza podczas wyjazdów w trakcie wakacji.

Najbezpieczniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, cennej biżuterii, akcji i obligacji jest bank. Złodzieje szybko znajdują ukryte pieniądze i wartościowe przedmioty w różnego rodzaju szafach, szufladach i innych oczywistych dla nich skrytkach.

Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką lub na parapecie czy pod doniczką. Zabezpieczmy w sposób należyty drzwi i okna swojego mieszkania, załóżmy solidne zamki. W drzwiach garażowych lub do piwnicy zamontujmy dodatkowe zabezpieczenie, dla włamywacza cenny jest czas, a pokonanie dodatkowej przeszkody może go skutecznie zniechęcić. Zadbajmy także o oświetlenie w szczególności wejść, okien tarasowych i bram garażowych. Zamontujmy rolety antywłamaniowe lub kraty w szczególności w dolnych partiach budynków, takich jak piwnice.

Uważajmy na kręcących się po klatkach schodowych oraz w pobliżu domu ludzi, których nie znamy czy nie kojarzymy z widzenia, jak również na pojazdy będące na obcych numerach rejestracyjnych. Zainteresujmy się tymi osobami, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd oraz cechy charakterystyczne - tatuaże, blizny, fryzury czy ubiór. Marka oraz numer rejestracyjny pojazdu również może być przydatny, gdyby doszło do włamania.

Sprawdzajmy tożsamość i wiarygodność osób obcych, przychodzących do naszego mieszkania np. w sprawie sprzedaży złota, dywanów, sprzętu AGD i RTV oraz tych, którzy oferują nam usługi typu nowy telefon czy abonament telewizyjny. Nie wpuszczajmy ich bez uzasadnionych powodów.

Opuszczając na dłużej mieszkanie, nie sygnalizujmy swej nieobecności. Poprośmy zaprzyjaźnionych sąsiadów, aby zwrócili uwagę na nasz dobytek, by podlewali kwiaty, otwierali na krótko okna, wieczorem, co jakiś czas włączali światło w którymś z pokoi, tak by dać otoczeniu sygnał, że ktoś czuwa nad naszym mieniem i nie jest ono pozostawione bez zainteresowania.

Gdy zorientujemy się, że doszło do włamania czy kradzieży w naszym domu, mieszkaniu, piwnicy czy komórce nie dotykajmy niczego, opuśćmy pomieszczenie i o zaistniałym fakcie poinformujmy Policję. Sprawdzenie co nam zginęło lub co zostało uszkodzone może spowodować zatarcie śladów, które pozostawił przestępca i może to w dużym stopniu utrudnić prace policjantów.

Pamiętaj, by nie pozostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, cennych rzeczy torebki, saszetki czy portfela.

Apelujemy, aby zwrócić szczególną uwagę na nieznajome osoby, które przebywają na klatkach schodowych lub obserwują nasze domy czy mieszkania, przy czym uwagę powinny również zwrócić samochody o numerach rejestracyjnych spoza powiatu. Często bywa, że złodzieje przed dokonaniem włamania pod pretekstem sprzedaży różnego rodzaju artykułów czy roznoszenia ulotek dokonują rozpoznania terenu. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy bezzwłocznie powiadomić policję pod numerem 112. Wszystkie spostrzeżenia budzące niepokój nie będą bagatelizowane i zostaną skrupulatnie sprawdzone.