Ruszyła policyjna akcja „Sierpniowy weekend 2019”

Dzisiaj (14. 08. br.) od wczesnych godzin porannych rozpoczęła się kilkudniowa akcja policji pod hasłem "Bezpieczny weekend 2019", która potrwa do niedzieli (18.08.br.). W tym czasie należy spodziewać się, więcej partoli policjantów służby prewencyjnej i ruchu drogowego.

Celem policyjnych działań jest zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, wszystkim użytkownikom dróg, zarówno kierującym, jak i pieszym. Policyjne patrole będą obecne przede wszystkim na ważniejszych skrzyżowaniach, na drogach krajowych i wojewódzkich. Mundurowi w przypadku tworzenia się zatorów, będą kierowali ruchem i organizowali objazdy. Ponadto policjanci będą reagować na wszelkie przypadki wykroczeń w ruchu drogowym. W tym celu będą sprawdzać, czy kierowcy poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy i czy dzieci przewożone są w fotelikach. Szczególną uwagę zwrócą na stan trzeźwości kierujących i stan techniczny pojazdów.

Mundurowi apelują o zachowanie ostrożności na drodze i stosowanie się do znaków drogowych oraz poleceń policjantów. Zwracają uwagę na prawidłowe zabezpieczanie swojego mienia. Nie zostawiaj w samochodzie cennych przedmiotów np. torebki, portfeli, telefonów w widocznych miejscach. Pamiętaj, że okazja czyni złodzieja.

Policjanci proszą o zachowanie ostrożności na drodze. Kierowco, pamiętaj, że brawurowa jazda oraz nadmierna prędkość, to główne przyczyny wypadków na polskich drogach.

Jak wynika z policyjnych statystyk, od początku wakacji odnotowano, aż 432 wypadki drogowe, w których śmierć poniosły 72 osoby.


W trosce o bezpieczeństwo policjanci radzą:

Jeśli planujesz podróż samochodem, sprawdź wcześniej jego stan techniczny, wyposażenie oraz ogumienie. Pomyśl również o drogach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień, będziesz mógł wybrać inną drogę, by dotrzeć do celu.

Jeśli korzystasz ze środków komunikacji publicznej, zachowaj ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np. na dworcach, w autobusach, pociągach. Cenne przedmioty, radzimy, by trzymać przy sobie, blisko ciała, najlepiej w różnych miejscach.

Pamiętaj również o zabezpieczaniu swojego mienia. Zanim wyjedziesz na długi sierpniowy weekend, zabezpiecz swoje mieszkanie. Poproś, sąsiada by podczas twojej nieobecności, zwrócił uwagę na mieszkanie. Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkuj w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiaj, nawet na chwilkę, bagażu i innych cennych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu – najlepiej zabierać je ze sobą.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu życzą wszystkim podróżującym bezpiecznej drogi!