Tegoroczna edycja Olkusz Silver Games przeszła do historii. Dwudniowe zmagania na olkuskiej skateplazie stały na wysokim poziomie. Nie mogło być jednak inaczej, skoro do Srebrnego Miasta zjechała elita sportów ekstremalnych z Mistrzami Kraju na czele.

Sobota była dniem Eliminacji Mistrzostw Polski w Deskorolce. Rywalizacja przyciągnęła liderów dyscypliny, w tym również deskorolkową kadrę Polski. Olkusz był siódmym przystankiem eliminacji, tuż przed wielkim finałem w Gdyni, który odbędzie się na Pomorzu w drugi weekend września. Olkuskie zawody były więc ostatnią szansą kwalifikacji do zmagań wieńczących cały sezon. I chociażby z tego powodu nikt się nie oszczędzał, a na listach startowych znalazła się rekordowa liczba uczestników. Pierwsze rozstrzygnięcia zapadły w grupie do lat 16, a wyniki z Silver Parku zostały wliczone do klasyfikacji Deskorolkowej Ligi Młodzików. W tej kategorii triumfował pochodzący z Lublina Tymek Szczuka, który na podium wyprzedził Bartosza Maciejewskiego i Macieja Stępienia. W rywalizacji pań zwyciężyła Ania Kulig, a za nią uplasowały się Joanna Mika oraz Małgorzata Burkacka. Przejazdy finałowe w obu grupach przysporzyły wiele emocji i potwierdziły, że deskorolka, która od 2020 roku będzie konkurencją olimpijską w Polsce stale zyskuje nowych fanów, a poziom zawodów systematycznie wzrasta.

Silver Games

Daniem głównym sobotniego, sportowego święta była jednak rywalizacja w kategorii Open, podczas której na plazie działy się prawdziwe cuda. Poziom przejazdów przerósł oczekiwania nawet sędziów, a najlepszy w stawce liderów okazał się nie kto inny jak Mistrz Polski z ubiegłego roku, krakowianin Sebastian Sarysz. Świetne przejazdy, pewnie lądowane triki, nienaganny styl oraz kreatywne wykorzystanie skateparku przypieczętowały zwycięstwo Sebastiana. Zwycięzca Olkusz Silver Games potwierdził wysoką formę i dał jasny przekaz, że już niedługo w Gdyni będzie bronił mistrzowskiego tytułu. Kolejne miejsca dla Rafała Modranki i Przemysława Wardęgi.

Po emocjach związanych z turniejową rywalizacją nadszedł czas na rundy bonusowe. W best triku na najwyższy podskok wzwyż „Highest Ollie by Kaktus” zwyciężył mieszkaniec Trzebini Emil Wolan, który skoczył na wysokość 95 centymetrów. Natomiast w konkurencji na najlepszy trik „Best Trik” równych sobie nie miał Daniel Filipowski, który bezbłędnie wykonał „Nollie 360 Double Flip” na siedmiu schodach. Zasłużone gratulacje, trofea oraz nagrody wręczali przedstawiciele organizatorów, w osobach wiceburmistrz Bożeny Krok, dyrektora MOSiR-u Dariusza Murawskiego oraz chłopaków z Polish Skate Federation.

Silver Games

Drugi dzień Olkusz Silver Games to wydarzenia związane ze zmaganiami na hulajnogach i BMX-ach. Hulajnoga to nowa dyscyplina w programie olkuskich zawodów, ale jak pokazała frekwencja na arenie i trybunach – bardzo interesująca. Zawodnicy z całej Polski, a nawet ci z zagranicy zafundowali widzom przednie widowisko, które śmiało można zaliczyć do największych w kraju zawodów tego typu. Z grona kilkudziesięciu pretendentów do zwycięstwa, najlepszy okazał pochodzący z Wrocławia 20-letni Bartek Oskroba, przez ekspertów okrzyknięty jednym z liderów dyscypliny na całym świecie. Podium uzupełnili Michał Obiedziński oraz zaledwie 14-letni, ale niezwykle zdolny Janek Mączkowski.

Kategoria BMX kończąca tegoroczną edycję Silver Games potwierdziła, że wszystko co najlepsze na dwóch kółkach mamy w Olkuszu. Własny obiekt, wsparcie kibiców oraz wyborna dyspozycja sprawiły, że podium było zdominowane przez olkuszan. Wygrał jeden z faworytów Patryk Pięta, przed Piotrem Leszczyńskim, Kacprem Lekkim i Bartoszem Gajosem. Tutaj przyznano również wyróżnienia dla najmłodszych, dobrze rokujących zawodników. Nagrodzono Kacpra Kosibę, Kacpra Maćkowskiego, Bartosza Wędrychowskiego, Filipa Mayera oraz Benjamina Kalisza.

- To były fantastyczne zawody. Dwa dni ekstremalnej jazdy, niebanalnych trików i młodzieńczego polotu. Mnóstwo pozytywnej energii, pięknej pogody i wielu niezapomnianych emocji. Była to już kolejna edycja Olkusz Silver Games, ale w opinii wielu osób, także postronnych obserwatorów, jedna z najlepszych. Za poziomem sportowym poszło także zainteresowanie wydarzeniem ze strony publiczności. Cieszę się, że w Silver Parku mogliśmy gościć tak wielu uznanych zawodników, którzy zawsze chcą do nas wracać. To dla nas ogromna nobilitacja i zachęta do jeszcze cięższej pracy nad przyszłoroczną odsłoną Olkusz Silver Games - podsumowuje wydarzenie dyrektor MOSiR-u, Dariusz Murawski.

Silver Games

Organizatorami imprezy byli: Miasto i Gminy Olkusz, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu, Polish Skate Federation i Fundacja Kultury Deskorolki. Partnerzy: Kaktus, Nervous, Vans, Red Bull, Eksplozja Kolorów, Scootive, Manyfest, KOKA, BMX school. Patronat medialny: Przegląd Olkuski.

Źródło: Przegląd Olkuski
Zdjęcia: MOSiR Olkusz