Bezpieczne ferie – spotkania z dzielnicowymi

Ferie zimowe to czas, kiedy dzieci i młodzież odpoczywają często poza domem. O czym powinni pamiętać, aby ten czas odbył się bez przykrych wydarzeń? Porady w tym zakresie udzielali dzielnicowi z Olkusza sierżant sztabowy Monika Kot oraz aspirant Paweł Chaberka.

23 stycznia 2020 roku dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu spotkali się z uczniami klas I-III ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Olkuszu. Podczas spotkania policjanci przypomnieli dzieciom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dzieci z dużą ciekawością obejrzały filmiki i prezentację multimedialną, którą dla nich przygotowali dzielnicowi.

O czym powinni z kolei pamiętac rodzice i opiekunowie, aby ich pociechy spędziły ten czas bezpiecznie? Oto kilka porad:


1. Uczmy dziecko, aby zostając same w domu, nie otwierały drzwi nieznajomym.

2. Zwróćmy uwagę na sposób bezpiecznego przechowywania kluczy do mieszkania, którymi dysponuje dziecko.

3. Porozmawiajmy ze swoim dzieckiem, aby bawiło się tylko na nadzorowanych lodowiskach i ślizgawkach. Będziemy wtedy pewni, że ma zapewnioną fachową opiekę osób dorosłych.

4. Przypomnijmy dziecku, że jezdnia to miejsce przeznaczone dla samochodów, a nie do zabaw, czy ślizgania się.

5. Nie zapominajmy o zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu. Porozmawiajmy z dzieckiem o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w „sieci”.

6. Gdy Twoje dziecko wybiera się na dyskotekę, przypomnijmy mu, aby:

- wybierało znane sobie lokale lub te sprawdzone przez zaufanych kolegów, znajomych,

- nigdy nie wychodziło z domu bez przekazania informacji o miejscu pobytu, porze powrotu do domu itp.,

- było ostrożne w zawieraniu nowych znajomości z przypadkowo napotkanymi osobami, odchodząc od stolika, przy którym siedziało, nie pozostawiało bez nadzoru napojów, które spożywało.

7. Jeżeli wysyłamy dziecko na zimowisko, sprawdźmy, czy organizator ma zezwolenie na prowadzenie zimowiska w oferowanym miejscu i czy zapewnia dzieciom opiekę medyczną.

8. Przypomnijmy dziecku, aby zjeżdżając na nartach, pamiętało o obowiązujących na stokach przepisach i zasadach bezpieczeństwa. W szczególności o obowiązku używania do ukończenia 16 roku życia kasków ochronnych konstrukcyjnie przeznaczonych do jazdy na nartach czy snowboardzie.

Podczas ferii zimowych policjanci kontrolować będą miejsca wypoczynku czy innego rodzaju zorganizowanych zajęć. W szczególności będą sprawdzać czy przestrzegane są przepisy Ustawy o wychowaniu w trzeźwości, "dzikie lodowiska", miejsca grupowania się młodzieży.

Ponadto przypominamy o możliwości kontroli stanu technicznego i wyposażenia autokarów oraz trzeźwości kierowców przed wyjazdem na ferie. Osoby zainteresowane przeprowadzeniem kontroli autokarów przez policjantów Zespołu Ruchu Drogowego, proszone są o pisemne lub telefoniczne (997) zgłaszanie tego na kilka dni przed planowanym wyjazdem. Prosimy jednak, aby konkretny wyjazd zgłaszała jedna osoba, ponieważ zdarzają się przypadki, w których ten sam wyjazd zgłasza kilka osób, np. organizator i dodatkowo rodzice lub opiekunowie. Przypominamy również, że taka kontrola trwa minimum 30 minut, dlatego też autokar powinien być podstawiony w miejscu zbiórki odpowiednio wcześnie.