Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

Wszystkie 429 nadleśnictwa w całej Polsce, wyznaczyły specjalne obszary o powierzchni ok. 1500 ha każdy, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli na dziko ale bezpiecznie rozbić namiot. „Zanocuj w lesie”, to nowy program Lasów Państwowych, który startuje już 1 maja.

Na Jurze - nadleśnictwa Złoty Potok, Siewierz i Olkusz przygotowały wspólny projekt pod nazwą „Jurajska przygoda”. Leśnicy wspomagani będą przez Grupę Jurajską GOPR, Związek Gmin Jurajskich i Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. - Rozszerzyliśmy program „Zanocuj w lesie” – mówi Andrzej Krzypkowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Złoty Potok dodając, że już 10 marca spotkał się z ze swoimi kolegami z Siewierza i Olkusza, by wyznaczyć wspólny teren dla trzech jednostek.

Zielony namiot w sosnowym lesie. W tle jezioro.

Pomyśleliśmy, że jako trzy Jurajskie Nadleśnictwa stworzymy na tyle duży obszar dla tego programu, by latem dawał frajdę turystom, chcącym wędrować po naszych nadleśnictwach – wyjaśnia. Nadleśniczy Grzegorz Cekus z Siewierza zwraca uwagę, że kreśląc na mapie teren do udostępnienia mieszkańcom, brano pod uwagę walory przyrodnicze, krajobrazowe i historyczne. - Zależało nam, aby turyści mieli szansę zobaczyć coś nietuzinkowego, aby odkryli na nowo walory krajobrazowe i historyczne tej ziemi ze Szlakiem Orlich Gniazd i takimi zamkami jak Bąkowiec, Mirów czy Olsztyn, a zbaczając ze szlaku zachwycali się Ogrodzieńcem czy siewierskim Zamkiem Biskupim. Z kolei walory przyrodnicze zdecydowały, że w udostępnionym obszarze znalazła się tzw. Ostoja Środkowojurajska czyli Obszar Natura 2000 – wylicza Cekus. Nocleg na udostępnionym obszarze będzie możliwy nawet dla grupy dziewięciu osób przez dwie noce.

Mapę w formie pliku pdf można pobrać tutaj.

- Chociaż formalnie dopiero powyżej przedstawionych norm, należy zgłosić mailowo na adres nadleśnictwa większą liczbę osób i dni pobytu, to zachęcam, ze względów bezpieczeństwa, zawsze zgłaszać taki nocleg, szczególnie gdy uczestniczą w nim dzieci – zachęca Marcin Polak, nadleśniczy Nadleśnictwa Olkusz. - Wyznaczyliśmy na terenie trzech nadleśnictw łącznie ponad 5 tys. ha dostępnego lasu i wolelibyśmy w sytuacji kryzysowej aby stosowne służby miały szanse na szybkie dotarcie do turystów – dodaje. Grupa Jurajska GOPR stawia do dyspozycji numer alarmowy 601 100 300 i 985 czynne całą dobę. To oprócz standardowego numeru alarmowego 112 dobry adres, gdy potrzebna jest pomoc. - Biorąc udział w „Jurajskiej przygodzie”, warto pamiętać o bezpieczeństwie. W razie wypadku czy zabłądzenia wskazane numery odbiera całą dobę ratownik dyżurny Grupy Jurajskiej GOPR. Apeluję również o zainstalowanie na telefonie aplikacji „Ratunek” - mówi Robert Pilarczyk, naczelnik Grupy Jurajskiej GOPR.

Starsza kobieta i mężczyzna idą leśną drogą.

Osób chętnych do nocowania na dziko w lesie stale przybywa. Szacuje się, że sama społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób. Jest to program skierowany do miłośników lasu – ludzi odpowiedzialnych i dobrze przygotowanych do warunków terenowych. - Związek Gmin Jurajskich zrzeszający 33 gminy Jury Krakowsko-Częstochowskiej wsparł projekt nadleśnictw, bo uważamy, że w czasie pandemii natura to jedno z najbezpieczniejszych miejsc do spędzania wolnego czasu. Mówiąc wprost, może się okazać, że las jest jedynym czynnym hotelem – zwraca uwagę Robert Nieroda - dyrektor biura ZGJ.

Na stronie Związku dostępny jest przewodnik on-line po Jurze Krakowsko Częstochowskiej uwzględniający miejsca postojowe, parkingi, punkty widokowe, schroniska, ośrodki agroturystyczne itd. itp. Można się z nim zapoznać tutaj.

- Przygotowujemy również wersję papierowa mapy, która jeszcze w maju w nakładzie 10 tys. egz. będzie dostępna w Punktach Informacji Turystycznej. Znajdzie się w niej zaznaczony obszar „Jurajskiej przygody” programu LP „Zanocuj w lesie” - mówi dyrektor Nieroda.

Skoro wszystko przygotowane, to czy istnieje jakaś element ryzyka związany z programem „Zanocuj w lesie – Jurajska przygoda”? - Staraliśmy się je z minimalizować ale pozostaje niepewność jakim jest pogoda. Co prawda dla leśnika nie ma w lesie złej aury, ale turyści podobno widzą tę kwestię zupełnie inaczej – podsumowuje Andrzej Krzypkowski, nadleśniczy ze Złotego Potoku. Szczegółowe informacje o programie i regulaminy znajdą się przed majówką na stronach internetowych nadleśnictw, a warstwa mapowa z zaznaczonym obszarem projektu „Zanocuj w lesie – Jurajska przygoda” będzie dostępna na mapie Banku Danych o Lasach. Aplikacja mBDL do pobrania na APP Store i w sklepie Play.

Źródło: Nadleśnictwo Olkusz