7 września br. miało miejsce spotkanie policjantów z komisariatu w Kluczach z najmłodszymi uczniami tamtejszej podstawówki oświatowej. Wszyscy uczestnicy mieli na sobie kamizelki odblaskowe.

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kluczach bierze udział w małopolskim konkursie „Odblaskowa szkoła”.

Celem konkursu jest uświadomienie dzieciom i młodzieży potrzeby noszenia elementów odblaskowych, ale także zapewnienie  bezpieczeństwa i wyposażenia ich w  kamizelki. Poprzez udział w konkursie szkoła wpaja dzieciom dobre nawyki, które pomogą wyeliminować lub ograniczyć zagrożenia w ruchu drogowym.

Podczas wspomnianego spotkania policjanci z Klucz w przeprowadzanej  prelekcji o „Bezpiecznej drodze do szkoły” również podjęli temat dotyczący odblasków. Wyjaśnili uczniom najmłodszych klas przepisy związane z obowiązkiem ich noszenia, a także zachęcali dzieci do ich używania.  Sami mundurowi podczas prelekcji wyposażeni byli w kamizelki odblaskowe. Policjanci opowiedzieli uczniom jak bardzo ten element  umundurowania chroni ich i pomaga w codziennej służbie. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się od policjantów również jak powinny bezpiecznie przechodzić przez drogę, jak mają poruszać się gdy nie ma chodnika, oraz czy mogą samodzielnie poruszać się po drodze publicznej pieszo lub na rowerze.Całe spotkanie z uczniami odbyło się w miłej i radosnej atmosferze. Dzieci było bardzo zainteresowane tym co przekazują im policjanci.

 

Przypominamy, że pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Za brak odblasku grozi mandat karny w wysokości 100 zł. Zachęcamy zarówno dorosłych jak i dzieci do noszenia elementów odblaskowych nie tylko  w miejscach przywidzianych w przepisach ze względu na to, że znacząco poprawiają naszą widoczność i tym samym zwiększają nasze bezpieczeństwo.