DSC 003417 kwietnia w Miejskim Domu Kultury w Olkuszu odbyły się miejsko-gminne eliminacje Powiatowego Konkursu Recytatorskiego dla Szkół Podstawowych i Gimnazjów zorganizowanego przez Starostwo Powiatowe i Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

DSC 004318 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu w ramach zajęć twórczych „Gdzie mieszka sztuka” dzieci zgłębiały wiedzę teoretyczną i praktyczną o tańcach regionu górnośląskiego. Zajęcia prowadziła instruktor MOK Beata Nowak.

Jury w składzie:

1.Stanisława Szarek

2.Barbara Marszałek

3.Marida Zoń

po wysłuchaniu 57 prezentacji postanowiło: że

„Szkice pamięci. Ocalić od zapomnienia.
Rodzinne wspomnienia historyczno-patriotyczne”

– taki jest temat konkursu literackiego organizowanego przez Diecezję Sosnowiecką w ramach programu diecezjalnych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Mecenasem konkursu jak i całego programu obchodów patriotycznych w diecezji sosnowieckiej jest Tauron S.A.

W niedziele 15 kwietnia b.r. Polska po raz drugi wzięła udział w obchodach Good Deeds Day – Międzynarodowego Dnia Dobrych Uczynków. Dzień ten w sposób szczególny ma zwracać naszą uwagę na drugiego człowieka i jego potrzeby, to promowanie idei dobroczynności poprzez dobro czynione „małymi krokami”. Drobne, pozornie małoznaczące gesty naszej solidarności i zrozumienia dla osób starszych, mniej zaradnych życiowo to kropla, która drąży skałę i potrafi uruchomić prawdziwą lawinę dobroci.

Więcej o: Linia „BP” – autobusy jeżdżą po staremu

Informujemy, że w związku z informacją otrzymaną od wykonawcy przebudowy drogi powiatowej Troks – Braciejówka – Jangrot – Trzyciąż od dnia 17 kwietnia 2018 r. /wtorek/ linia BP będzie dojeżdżać do miejscowości Troks, Braciejówka, Podlesie według obowiązującego rozkładu jazdy, tj. sprzed rozpoczęcia remontu, bez dodatkowych ograniczeń. Za wszelkie powstałe utrudnienia przepraszamy.

baner www rocowisko 2018 2Już 1 maja zapraszamy na Olkuski Przegląd Zespołów Rockowych czyli wyczekiwane przez wielu Rockowisko! 

Początek o 14.00, Sala Widowiskowa MDK ul. Fr. Nullo 29. 

A oto zespoły, które usłyszycie: Enchantress z Olkusza, Vataha z Płocka, Afternoon z Sosnowca, Transgresja z Dąbrowy Górniczej, The RoadTrip z Olkusza, Querva Maches z Olkusza, Wyjście Awaryjne z Trzebini, Acjaton z Olkusza, Charakter z Wieliczki i Who's Mary ze Schwalbach am Taunus.

2 polowki pomaranczy plakat16 czerwca o 16.00 w Sali Widowiskowej MDK przy ul. Fr. Nullo 29 będziecie Państwo mogli obejrzeć spektakl komediowy "Dwie połówki pomarańczy". 

Ta zabawna komedia romantyczna udowodni, że dla wielkiej miłości można zrobić wszystko... 

Dla niedowiarków - koniecznie. Ale tylko dla dorosłych. Kto wie, może spotkacie tę drugą połówkę pomarańczy...

Zapraszamy!

majewska plakat30 maja zapraszamy na recital Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza. 

Koncert odbędzie się w ramach cyklu "Szyk Kultury" 30 maja o 19.00 w Sali Widowiskowej MDK ul. Fr. Nullo 29. 

Do zobaczenia i posłuchania!

Baner Ewy Rosiak Buszko24 kwietnia o 17.00 w MOK-Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej 32 artystka Ewa Rosiek-Buszko zdradzi nam tajemnice artystycznego papieru czerpanego i nie tylko...

Wykład odbędzie się w ramach wystawy Paper Gami, którą można oglądać do 11 maja. 

Serdecznie zapraszamy!

Innocenty Libura urodził się 17 czerwca 1901 roku w Michałowicach jako syn Ludwika i Marii Rucińskiej, córki zesłańca po powstaniu w 1863 roku. Od 1915 był członkiem I Olkuskiej Drużyny Skautowej im. Tadeusza Kościuszki. W wojnie 1920 r. walczył jako żołnierz ochotniczego Batalionu Harcerskiego, a następnie 201 ochotniczego pułku piechoty. Wraz z olkuskimi skautami brał udział m.in. w bitwie pod Paprociami i nad Wkrą, a także w bitwie nad rzeką Działdówką, gdzie został ranny. Po zakończeniu wojny wrócił do nauki w olkuskim gimnazjum męskim im. Króla Kazimierza Wielkiego, które ukończył w 1921 roku. Po maturze studiował polonistykę i historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim (1921-1924) i Uniwersytecie Jagiellońskim (1925-1926). W latach 1924-1925 uczył języka polskiego w olkuskim gimnazjum męskim. Od 1926 roku pracował, jako nauczyciel języka polskiego w Państwowym Gimnazjum w Rybniku, gdzie aktywnie działał w harcerstwie. W 1931 roku uzyskał tytuł doktora filozofii (pracą: „Twórczość Dominika Magnuszewskiego”). Brał udział w wojnie obronnej 1939 roku jako dowódca kompanii 75. pułku piechoty Armii Kraków. Trafił do niewoli i do końca wojny przebywał w obozach jenieckich. Po wojnie uczył języka polskiego w rybnickich liceach, gdzie aktywnie działał w harcerstwie. Był też jednym z inicjatorów i organizatorów zjazdu absolwentów olkuskiego liceum ogólnokształcącego, inicjatorem i członkiem zespołu redakcyjnego „Księgi pamiątkowej liceum w Olkuszu” oraz autorem licznych opracowań regionalistycznych o ziemi rybnickiej. Działał społecznie w Związku Harcerstwa Polskiego, Lidze Ochrony Przyrody, Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym i Towarzystwie Miłośników Rybnika, Klubie Inteligencji Katolickiej oraz Związku Górnośląskim. Zmarł 1 maja 1993 roku w Rybniku. Był odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2018 roku ukazała się jego książka „Krokiem zdobywców. Opowieść o drużynie (1914 – 1920).

Więcej: http://www.sbc.org.pl/Content/200325/31.pdf

DSC 000115 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu obejrzeliśmy farsę Mayday 2 na podstawie sztuki brytyjskiego komediopisarza Raya Conney’a w wykonaniu Teatru Plejada. Reżyseria i scenografia Piotr Męderak.

Informacje o projektach Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie

20 kwietnia (piątek) o godz. 18.00 w Osiedlowym Klubie "Przyjaźń" odbędzie się promocja książki "Emalia to tylko szkło" będącej końcowym efektem stypendium twórczego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2017. W grudniu ubiegłego roku odbyło się sześć pokazów performansu site-specific "Emalia to tylko szkło" na terenie Olkuskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych.

DSC 002513 kwietnia w MOK–Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy Ewy Rosiek-Buszko Paper Gami. Papier czerpany z natury swojej jest piękny. Papier czerpany wykonany przez artystkę klasy Ewy Rosiek-Buszko jest unikalnie piękny.

 • OLKUSCY KRYMINALNI ZWALCZAJĄCY PRZESTĘPCZOŚĆ GOSPODARCZĄ ZABEZPIECZYLI PONAD 123 TYSIĄCE SZTUK PAPIEROSÓW BEZ POLSKICH ZNAKÓW AKCYZY
  Olkuscy kryminalni zatrzymali kobietę i mężczyznę podejrzanych o przestępstwa skarbowe. Posiadali oni 6154 paczek papierosów, 1 kg tytoniu i 2 litry spirytusu bez polskich znaków akcyzy. Funkcjonariusze zabezpieczyli łącznie ponad 123 tysiące sztuk papierosów. Zgodnie z kodeksem karno-skarbowym...
 • Jednym z wydarzeń towarzyszących tegorocznemu Święta Srebra – Dni Olkusza 2018 będzie Jarmark Rękodzieła i Produktów Lokalnych na ulicy Krakowskiej. Do końca kwietnia chęć bezpłatnego uczestnictwa w Jarmarku mogą zgłaszać wytwórcy regionalnych wyrobów rzemieślniczych, użytkowych i artystycznych, biżuterii oraz naturalnych produktów spożywczych prowadzący działalność na terenie Miasta i Gminy Olkusz.

  Ruszył nabór kandydatów do kolejnej edycji Nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz „Trojak Olkuski”. Celem Nagrody jest promowanie najlepszych przedsiębiorców działających na terenie gminy Olkusz oraz inspirowanie ich rozwoju i promowanie postaw proinwestycyjnych. Kandydatów do Nagrody można zgłaszać do 7 maja. Zwycięzców wyłoni specjalna Kapituła, a statuetki zostaną wręczone w czerwcu.

 • Spotkanie profilaktyczne z seniorkami z Olkusza
  Policjanci, jak i pracownicy socjalni powiatu olkuskiego przez cały czas przekazują seniorom najważniejsze informacje o bieżących zagrożeniach oraz nowych „pomysłach” oszustów. Dzięki współpracy z Uniwersytetami Trzeciego Wieku czy Klubami Seniora służby są w stanie dotrzeć do dużej ilości...
 • Przedsiębiorcy bardzo ciepło przyjęli wspólną inicjatywę burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Romana Piaśnika i JM Rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej prof. nadzw. dr Zdzisławę Dacko-Pikiewicz. Wykład inaugurujący cykl Biznesowych Czwartków cieszył się dużym zainteresowaniem. 19 kwietnia o godzinie 9:00 w kawiarni Miejskiego Ośrodka Kultury przedstawiciele sektora biznesu ponownie spotkają się, by wysłuchać prezentacji dotyczącej rozwoju potencjału ludzkiego w przedsiębiorstwie. Każdy przedstawiciel olkuskiego (choć nie tylko!) biznesu może wziąć udział. Zapisy prowadzone są na stronie internetowej www.biznesoweczwartki.wsb.edu.pl.

  plakat bajor MOK OlkuszDobra wiadomość dla fanów!

  28 kwietnia o 18.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu zaśpiewa dla Was Michał Bajor.

  Koncert „Od Kofty do Korcza vol. 2”

  Serdecznie zapraszamy!

  Koncert odbędzie się w ramach cyklu „Szyk Kultury”.