22 kwietnia, w Dniu Ziemi, w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbyła się gala Eko-Plast 2018. Podczas uroczystości nastąpiło rozdanie nagród uczestnikom tegorocznego konkursu Eko-Plast, którzy poprzez swoje piękne prace plastyczne zwracają uwagę na ochronę i ratowanie środowiska naturalnego, tak ważnego dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła w miniony weekend uczestnikom Inauguracji Sezonu Turystycznego 2018 na zamku Rabsztyn. Symbolicznym rozpoczęciem sezonu było podniesienie flagi Olkusza na maszt zamku. Będzie powiewała nad zamkiem do końca sezonu turystycznego.

DSC 008320 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu gościliśmy wiele muzycznych twarzy Jacka Kawalca. Wszystkie sympatyczne...

Od wczesnej wiosny na wielu olkuskich osiedlach prowadzone są remonty, które mają za zadanie poprawić komunikację, funkcjonalność i estetykę terenów wokół bloków zamieszkiwanych przez tysiące mieszkańców. Dwie inwestycje osiedlowe zaplanowane na 2018 rok są już zakończone.

DSC 0009W czwartek 19 kwietnia w kawiarni Miejskiego Domu Kultury w Olkuszu odbyło się drugie spotkanie z cyklu Biznesowych Czwartków – wspólnej inicjatywy Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Romana Piaśnika oraz JM Rektor Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej prof. nadzw. dr Zdzisławy Dacko-Pikiewicz.

Burmistrz Roman Piaśnik podpisał trzy umowy na dofinansowanie zadań w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. Ich łączna wartość to 18,5 miliona złotych, z czego prawie 12 milionów złotych stanowi wsparcie unijne. Dzięki tym pieniądzom niebawem oblicze zmienią między innymi Park na Czarnej Górze, teren wokół Szkoły Podstawowej Nr 1 i Przedszkola Nr 7, stawu przy ulicy Nullo, MOK i wiele innych. Łącznie do wykonania w ramach umów będzie aż 9 zadań, dzięki którym miejsca często odwiedzane przez mieszkańców staną się przyjaźniejsze oraz bardziej funkcjonalne.

W czwartek 19 kwietnia w kawiarni Miejskiego Domu Kultury w Olkuszu odbyło się drugie spotkanie z cyklu Biznesowych Czwartków – wspólnej inicjatywy Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Romana Piaśnika oraz JM Rektor Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej prof. nadzw. dr Zdzisławy Dacko-Pikiewicz.

Olkuskie obchody Międzynarodowego Dnia Teatru tradycyjnie stały się okazją do podsumowania minionego roku i wręczenia nagród laureatom konkursów wiedzy o teatrze. Organizacji gali podjęło się tradycyjnie już Stowarzyszenie Teatralno-Literackie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Olkusza Roman Piaśnik.

Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Integracyjnego Nr 1 w Olkuszu, leśnicy i przedstawiciele olkuskiego samorządu wspólnie posadzili drzewa w ramach akcji „100 drzew na 100-lecie Niepodległości Polski” oraz „1000 drzew na minutę”. Inicjatywę objął swoim patronatem burmistrz Olkusza Roman Piaśnik. Sadzenie drzewek jest częścią gminnych obchodów rocznicowych "Przystanek Niepodległość: Olkusz 1918-2018".

DSC 003417 kwietnia w Miejskim Domu Kultury w Olkuszu odbyły się miejsko-gminne eliminacje Powiatowego Konkursu Recytatorskiego dla Szkół Podstawowych i Gimnazjów zorganizowanego przez Starostwo Powiatowe i Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

DSC 004318 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu w ramach zajęć twórczych „Gdzie mieszka sztuka” dzieci zgłębiały wiedzę teoretyczną i praktyczną o tańcach regionu górnośląskiego. Zajęcia prowadziła instruktor MOK Beata Nowak.

Jury w składzie:

1.Stanisława Szarek

2.Barbara Marszałek

3.Marida Zoń

po wysłuchaniu 57 prezentacji postanowiło: że

„Szkice pamięci. Ocalić od zapomnienia.
Rodzinne wspomnienia historyczno-patriotyczne”

– taki jest temat konkursu literackiego organizowanego przez Diecezję Sosnowiecką w ramach programu diecezjalnych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Mecenasem konkursu jak i całego programu obchodów patriotycznych w diecezji sosnowieckiej jest Tauron S.A.

W niedziele 15 kwietnia b.r. Polska po raz drugi wzięła udział w obchodach Good Deeds Day – Międzynarodowego Dnia Dobrych Uczynków. Dzień ten w sposób szczególny ma zwracać naszą uwagę na drugiego człowieka i jego potrzeby, to promowanie idei dobroczynności poprzez dobro czynione „małymi krokami”. Drobne, pozornie małoznaczące gesty naszej solidarności i zrozumienia dla osób starszych, mniej zaradnych życiowo to kropla, która drąży skałę i potrafi uruchomić prawdziwą lawinę dobroci.

Więcej o: Linia „BP” – autobusy jeżdżą po staremu

Informujemy, że w związku z informacją otrzymaną od wykonawcy przebudowy drogi powiatowej Troks – Braciejówka – Jangrot – Trzyciąż od dnia 17 kwietnia 2018 r. /wtorek/ linia BP będzie dojeżdżać do miejscowości Troks, Braciejówka, Podlesie według obowiązującego rozkładu jazdy, tj. sprzed rozpoczęcia remontu, bez dodatkowych ograniczeń. Za wszelkie powstałe utrudnienia przepraszamy.

baner www rocowisko 2018 2Już 1 maja zapraszamy na Olkuski Przegląd Zespołów Rockowych czyli wyczekiwane przez wielu Rockowisko! 

Początek o 14.00, Sala Widowiskowa MDK ul. Fr. Nullo 29. 

A oto zespoły, które usłyszycie: Enchantress z Olkusza, Vataha z Płocka, Afternoon z Sosnowca, Transgresja z Dąbrowy Górniczej, The RoadTrip z Olkusza, Querva Maches z Olkusza, Wyjście Awaryjne z Trzebini, Acjaton z Olkusza, Charakter z Wieliczki i Who's Mary ze Schwalbach am Taunus.

2 polowki pomaranczy plakat16 czerwca o 16.00 w Sali Widowiskowej MDK przy ul. Fr. Nullo 29 będziecie Państwo mogli obejrzeć spektakl komediowy "Dwie połówki pomarańczy". 

Ta zabawna komedia romantyczna udowodni, że dla wielkiej miłości można zrobić wszystko... 

Dla niedowiarków - koniecznie. Ale tylko dla dorosłych. Kto wie, może spotkacie tę drugą połówkę pomarańczy...

Zapraszamy!

majewska plakat30 maja zapraszamy na recital Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza. 

Koncert odbędzie się w ramach cyklu "Szyk Kultury" 30 maja o 19.00 w Sali Widowiskowej MDK ul. Fr. Nullo 29. 

Do zobaczenia i posłuchania!

Baner Ewy Rosiak Buszko24 kwietnia o 17.00 w MOK-Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej 32 artystka Ewa Rosiek-Buszko zdradzi nam tajemnice artystycznego papieru czerpanego i nie tylko...

Wykład odbędzie się w ramach wystawy Paper Gami, którą można oglądać do 11 maja. 

Serdecznie zapraszamy!

Innocenty Libura urodził się 17 czerwca 1901 roku w Michałowicach jako syn Ludwika i Marii Rucińskiej, córki zesłańca po powstaniu w 1863 roku. Od 1915 był członkiem I Olkuskiej Drużyny Skautowej im. Tadeusza Kościuszki. W wojnie 1920 r. walczył jako żołnierz ochotniczego Batalionu Harcerskiego, a następnie 201 ochotniczego pułku piechoty. Wraz z olkuskimi skautami brał udział m.in. w bitwie pod Paprociami i nad Wkrą, a także w bitwie nad rzeką Działdówką, gdzie został ranny. Po zakończeniu wojny wrócił do nauki w olkuskim gimnazjum męskim im. Króla Kazimierza Wielkiego, które ukończył w 1921 roku. Po maturze studiował polonistykę i historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim (1921-1924) i Uniwersytecie Jagiellońskim (1925-1926). W latach 1924-1925 uczył języka polskiego w olkuskim gimnazjum męskim. Od 1926 roku pracował, jako nauczyciel języka polskiego w Państwowym Gimnazjum w Rybniku, gdzie aktywnie działał w harcerstwie. W 1931 roku uzyskał tytuł doktora filozofii (pracą: „Twórczość Dominika Magnuszewskiego”). Brał udział w wojnie obronnej 1939 roku jako dowódca kompanii 75. pułku piechoty Armii Kraków. Trafił do niewoli i do końca wojny przebywał w obozach jenieckich. Po wojnie uczył języka polskiego w rybnickich liceach, gdzie aktywnie działał w harcerstwie. Był też jednym z inicjatorów i organizatorów zjazdu absolwentów olkuskiego liceum ogólnokształcącego, inicjatorem i członkiem zespołu redakcyjnego „Księgi pamiątkowej liceum w Olkuszu” oraz autorem licznych opracowań regionalistycznych o ziemi rybnickiej. Działał społecznie w Związku Harcerstwa Polskiego, Lidze Ochrony Przyrody, Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym i Towarzystwie Miłośników Rybnika, Klubie Inteligencji Katolickiej oraz Związku Górnośląskim. Zmarł 1 maja 1993 roku w Rybniku. Był odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2018 roku ukazała się jego książka „Krokiem zdobywców. Opowieść o drużynie (1914 – 1920).

Więcej: http://www.sbc.org.pl/Content/200325/31.pdf

DSC 000115 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu obejrzeliśmy farsę Mayday 2 na podstawie sztuki brytyjskiego komediopisarza Raya Conney’a w wykonaniu Teatru Plejada. Reżyseria i scenografia Piotr Męderak.