PORZĄDEK OBRAD

X sesji Rady Miejskiej w Olkuszu w dniu 10 września 2019 roku – godz. 14.00

 1. Otwarcie X sesji Rady Miejskiej w Olkuszu.
 2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
 3. Przedstawienie porządku obrad X sesji Rady Miejskiej.
 4. Przyjęcie protokołu z IX sesji Rady Miejskiej w Olkuszu.
 5. Informacja Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz o istotnych sprawach w okresie między sesjami – sprawozdanie.
 6. Informacje Przewodniczącego i Wiceprzewodniczących Rady Miejskiej w Olkuszu o sprawach wynikłych w okresie między sesjami.
 7. Informacje Przewodniczących Komisji Rady Miejskiej w Olkuszu o istotnych sprawach pracy Komisji.
 8. Podjęcie uchwały w sprawie określenia metody opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki tej opłaty.
 9. Podjęcie uchwały w sprawie zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
 10. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Uchwały Budżetowej Miasta i Gminy Olkusz na 2019 rok.
 11. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr IV/41/2019 Rady Miejskiej w Olkuszu z dnia 30 stycznia 2019 roku w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta i Gminy Olkusz .
 12. Podjęcie uchwały w sprawie poboru opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w drodze inkasa, wyznaczenia inkasentów i określenia wysokości wynagrodzenia za inkaso.
 13. Podjęcie uchwały w sprawie wyznaczenia inkasentów, określenia wysokości wynagrodzenia za inkaso i ustalenia zasad poboru w drodze inkasa podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego.
 14. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XXXVI/540/2017 Rady Miejskiej w Olkuszu z dnia 28 listopada 2017 roku z późniejszymi zmianami, w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia
 15. Podjęcie uchwały w sprawie pomocy finansowej dla Powiatu Olkuskiego.
 16. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia zbiorczego raportu monitorującego realizację Gminnego Programu Rewitalizacji Olkusza na lata 2016-2026 za rok 2018.
 17. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Raportu monitorującego realizację Strategii Rozwoju Miasta i Gminy Olkusz na lata 2014 – 2022 za rok 2018.
 18. Podjęcie uchwały w sprawie dotacji dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Olkuszu.
 19. Podjęcie uchwały w sprawie dotacji dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorenicach.
 20. Podjęcie uchwały w sprawie dotacji dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku.
 21. Podjęcie uchwały w sprawie dotacji dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawadzie.
 22. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przez Gminę Olkusz działek nr 133/1, nr 5581, nr 5582, położonych w Olkuszu.
 23. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na obciążenie działki nr 870 położonej w Kosmolowie.
 24. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na obciążenie działki nr 3744/2 położonej w Olkuszu.
 25. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przyjęcie przez Gminę Olkusz darowizny prawa użytkowania wieczystego nieruchomości , położonej w Olkuszu.
 26. Podjęcie uchwały w sprawie powołania Zespołu ds. wyboru ławników.
 27. Podjęcie Rezolucji w sprawie obniżenia opłaty marszałkowskiej z tytułu składowania odpadów.
 28. Przedstawienie interpelacji i zapytań radnych Rady Miejskiej w Olkuszu oraz odpowiedzi Burmistrza na interpelacje i zapytania radnych.
 29. Wolne wnioski.
 30. Zamknięcie sesji Rady Miejskiej w Olkuszu.

 • Z promilami jednośladem
  O tym, że jazda na rowerze w stanie nietrzeźwości jest niebezpieczna, zarówno dla kierującego jednośladem, jak i innych uczestników ruchu drogowego, wiadomo nie od dzisiaj. Niestety zapomniał o tym fakcie, 44- letni mężczyzna, który miał w swoim organizmie ponad 3,2 promila alkoholu. Jego jazda...
 • Nagrody Starosty Olkuskiego w dziedzinie sportu wręczone! Ze starostwa
  6 września 2019 r., gościnnie w Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu, Starosta Olkuski wręczył nagrody w dziedzinie sportu za 2018 rok.

  Wniosek o...

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 23 do 27 września br. po raz kolejny organizuje w swoich jednostkach Tydzień Przedsiębiorcy - wydarzenie organizowane pod hasłem „Zatrudniam legalnie - Pracuję legalnie". W planie eventu są bezpłatne seminaria oraz dyżur ekspertów.

 • Małopolska policja podsumowuje działania "Bezpieczne Wakacje 2019"
  W okresie od 19.06.2019 roku do 1.09.2019 małopolscy policjanci prowadzili akcję „Bezpieczne wakacje”, której celem było zapewnienie w tym czasie bezpieczeństwa zarówno mieszkańcom naszego województwa, jak i turystom podróżującym i wypoczywającym na terenie Małopolski.
  Policjanci otoczyli...
 • Procedury udostępniania części wojskowej terenu Pustyni Błędowskiej
  Północna część Pustyni Błędowskiej jest poligonem wojskowym, na którym często organizowane są ćwiczenia żołnierzy. W rejonie tym obowiązuje zakaz wstępu ustanowiony przez Siły Zbrojne RP. Pojawienie się tam osób postronnych, np. jeżdżących na quadach lub motocyklach może być szczególnie...
 • Lata są coraz cieplejsze, a upały coraz bardziej upalne. Często rozmyślamy nad kupnem instalacji klimatyzacyjnej – jednak równie często rezygnujemy z tego pomysłu. Wydaje się nam bowiem, że klimatyzacja jest luksusem, na który mogą pozwolić sobie tylko najbogatsi. Owszem, tak było kiedyś. Rozwój technologi i konkurencja spowodowały, że są to już luksusy, na które może sobie pozwolić każdy!

  Często jednak okazuje się, że rzeczywiście może być to drogie rozwiązanie. Z tego względu wybór odpowiedniego urządzenia opary jest skomplikowanymi obliczeniami – tak aby rozwiązanie było jak najtańsze i jednocześnie spełniało nasze oczekiwania. Co zrobić, aby klimatyzacja nie była drogim rozwiązaniem?

  Odpowiedni klimatyzator

  Wpływ na efektywność i wydajność klimatyzacji ma przede wszystkim parametr mocy chłodniczej. Aby klimatyzacja nie była dla nas zbyt droga – należy tutaj jak najdokładniej wyliczyć zapotrzebowanie na moc chłodniczą w naszym przypadku. Na ten parametr składa się wiele zmiennych – takich jak wielkość pomieszczenia, jego nasłonecznienie, umiejscowienie pomieszczenia i wiele innych – takich jak ilość osób w pomieszczeniu, czy ilość urządzeń elektronicznych, generujących ciepło. Jest to praktycznie niemożliwe do obliczenia przez zwykłego użytkownika. Dlatego warto się tutaj decydować na kompleksowe usługi specjalistów. Posiadają oni konkretną wiedzę, która pozwoli na zastosowanie jak najbardziej wydajnego dla Ciebie urządzenia – a co za tym idzie, zmniejszenie potencjalnych kosztów korzystania z klimatyzacji. Możemy jednak, w celach szacunkowych, zobrazować sobie mniej więcej wymaganą moc chłodniczą. Przyjęło się, że na każdy metr kwadratowy pomieszczenia potrzebny jest 0.1 kW mocy chłodniczej. Jeśli poszukujesz dobrego i niedrogiego montażu klimatyzacji w swoim domu na terenie województwa wielkopolskiego lub Poznania, to zachęcamy do zerknięcia na ofertę https://klima-poznan.pl/montaz-klimatyzacji/. Wato ich zapytać o cenę montażu klimatyzacji.

  Klimatyzacja w domu nie musi być droga

  Sam rodzaj urządzenia i instalacji jest również ważny. Odpowiednio dobrany rodzaj instalacji pozwala znacznie obniżyć koszta eksploatacji takiego rozwiązania. Najczęściej sprawdza się klimatyzacja typu split, która skutecznie ochładza jedno pomieszczenie. Jest najbardziej wydajne, instalacja nie zabiera wiele miejsca – przez co remont jest szybki i tańszy. W określonych warunkach możemy się również zdecydować na rozwiązanie klimatyzacji przenośnej. Jest ona jednak znacznie mniej wydajna. Ochładza mniejszą powierzchnię i jednocześnie pobiera więcej mocy.

  Odpowiedni fachowiec

  Jeżeli chcemy cieszyć się tanią i efektywną klimatyzacją na pewno nie możemy oszczędzać na fachowcach. Dobry specjalista prawidłowo i dokładnie obliczy moc chłodniczą. Odpowiednio doradzi przy wyborze skutecznego rozwiązania – jak i bezbłędnie zamontuje to w Twoim domu. Z tego względu wybieraj mądrze i korzystaj ze sprawdzonych usług tego typu. Konkurencja jest ogromna – na pewno coś znajdziesz!

  Program dedykowany jest osobom młodym do 29 r.ż., którzy w ciągu ostatnich 2 lat opuścili zakład karny, areszt śledczy, zakład poprawczy lub schronisko dla nieletnich, młodzieżowy ośrodek wychowawczy lub socjoterapii, placówkę opiekuńczo-wychowawczą, dom dziecka, rodzinę zastępczą, oraz osoby z niepełnosprawnościami, które zakończyły naukę w szkole specjalnej, opuściły zakład pracy chronionej, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy.

  Projekt zakłada kompleksowe i indywidualne wsparcie dla 25 osób w zakresie sprawnego wejścia na rynek pracy oraz podniesienia/ lub zamiany kwalifikacji zawodowych. Biorąc pod uwagę specyfikę grupy oraz potrzeby osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji działamy bardzo sprawnie. W ramach programu Uczestnik przechodzi diagnozę sytuacji oraz określenie kierunku rozwoju ścieżki zawodowej. Następnie dla każdego Uczestnika zostanie opracowany indywidualny plan działania, który zakłada m.in. wsparcie pośrednika pracy w procesie rekrutacji, szkolenia zawodowe mieszczące się w zawodach deficytowych dla woj. małopolskiego, płatny staż zawodowy, stypendium szkoleniowe. Ponadto, Uczestnik ma możliwość pracy z psychologiem oraz prawnikiem.

  Dzisiaj rano, czterdziestoosobowa grupa mieszkańców Olkusza wyjechała z partnerską wizytą do niemieckiego miasta Schwalbach am Tanus. Wyjazd zorganizowany przez olkuskie Stowarzyszenie „Miasta Partnerskie” został jak zawsze wsparty przez Gminę Olkusz. W wyjeździe biorą udział członkowie i sympatycy stowarzyszenia, którzy w ubiegłym roku podejmowali u siebie niemieckich gości, a także 12 osobowa grupa olkuskiej młodzieży.

  Więcej o: NOWY, POWAKACYJNY ROZKŁAD JAZDY KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

  Już od dzisiaj na nowo zabrzmiał szkolny dzwonek. Razem z rozpoczęciem nowego roku szkolnego zaczął obowiązywać nowy, powakacyjny rozkład jazdy komunikacji miejskiej. Z dniem dzisiejszym wprowadzone zostały zmiany w rozkładach jazdy części linii autobusowych, polegające głównie na przywróceniu kursów realizowanych w dni nauki szkolnej. Wprowadzone zostały również zmiany czasów odjazdów poszczególnych linii: PS, Ż, ZZ,

  Nieco dłuższe niż zwykle wakacje już się skończyły, czego podkreśleniem zdaje się być również pogoda – słoneczna do ostatniego dnia wakacji, deszczowa od pierwszego dnia szkoły. Pełni energii uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi wrócili już w mury olkuskich szkół i przedszkoli, natomiast oficjalne miejsko-gminne uroczystości inaugurujące rok szkolny 2019/2020 odbyły się w Gorenicach.

  Logo

  W ramach ww. konkursu sołectwo Osiek zajęło 3. miejsce w kategorii „Niezwykła Małopolska Wieś”. Przyznana nagroda w wysokości 40 000 zł - decyzją Rady Sołeckiej – przeznaczona zostanie na realizację zadania własnego gminy Olkusz pn. „Modernizacja infrastruktury budynku szkoły w Osieku (gm. Olkusz) i jej otoczenia”. Zakupiony zostanie piec konwekcyjno-parowy do pomieszczenia kuchni szkolnej, planuje się także utwardzenie parkingu znajdującego się przed budynkiem.

  Głównym założeniem konkursu było wyróżnienie sołectw i ich mieszkańców, które aktywnie działają na rzecz podniesienia atrakcyjności małopolskiej wsi. Dlatego oceniana była estetyka danej miejscowości, utrzymanie jej ładu przestrzennego i architektonicznego oraz działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Równie ważne były lokalne inicjatywy, które pomagały wzmacniać tożsamość lokalną oraz integrowały mieszkańców, a także kształtowały świadomość patriotyczną i historyczną. W 2019 r. po raz pierwszy oceniano również strony internetowe i profile sołectw na portalach społecznościowych.

  Zadanie współfinansowane ze środków finansowych Województwa Małopolskiego w ramach konkursu pn. „Małopolska Wieś 2019"

 • "Dni Wolbromia" z udziałem policjantów z powiatu krakowskiego i Komisariatu Policji w Wolbromiu
  1 września br., w ramach wspólnej akcji promującej bezpieczne zachowania na wspólnych drogach powiatu krakowskiego i olkuskiego, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego oraz Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Krakowie oraz Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu wzięli udział w festynie...
 • Krajowa Mapa Zagrożenia Bezpieczeństwem – Reaguj, gdy widzisz zagrożenie
  Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie, które funkcjonuje jako platforma wymiany informacji pomiędzy Policją a społeczeństwem. W prosty i przystępny sposób każdy obywatel może reagować na zagrożenie, które występują w danej społeczności lokalnej. Wystarczy tylko, że ma pod ręką...
 • XIII Małopolski Plebiscyt „Poza Stereotypem – Senior Roku 2018” Ze starostwa
  Nabór zgłoszeń kandydatów do XIII Małopolskiego Plebiscytu „Poza Stereotypem – Senior Roku 2018” w wersji papierowej i elektronicznej...
  Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2019/2020 Z powiatu
  2 września br. odbyła się wyjątkowa, historyczna Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2019/2020 w Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu. W ramach akcji...

  nowy godziny kasy kina

  1 września, dokładnie w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, władze miasta przygotowały bogaty program uroczystości upamiętniających ten – największy w historii świata – konflikt zbrojny. Mieszkańcy licznie odpowiedzieli na zaproszenie do udziału w Mszy św. w intencji mieszkańców Olkusza i Ziemi Olkuskiej, którzy brali udział w wojnie, a następnie w oficjalnej części pod pomnikiem Ofiar Wojny w parku miejskim. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również wydarzenia okolicznościowe – zlot militarny oraz koncert pieśni patriotycznej, które odbyły się na olkuskim rynku.

 • Policjantki na „Pikniku rodzinnym” na zakończeniu lata
  W sobotę tj. 31 sierpnia 2019 roku w „Dolince” na osiedlu Młodych w Olkuszu odbył się „Piknik rodzinny”. Podczas imprezy organizatorzy zapewnili dzieciom i młodzieży wiele atrakcji. Nie zabrakło też policjantek, które chętnie włączają się w działania profilaktyczne.
  Obecność policjantek na...
 • Pamiętamy o bohaterach II wojny światowej
  1 września w Olkuszu odbyły się uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Organizatorem imprezy był Burmistrz Miasta i Gminy w Olkuszu, Roman Paśnik. W tym dniu władze miasta przygotowały bogaty program uroczystości upamiętniających największy w historii konflikt zbrojny....