W okresie od 14 stycznia /poniedziałek/ do końca ferii zimowych, tj. 27 stycznia 2019 roku uczniowie szkół podstawowych z oddziałami gimnazjalnymi zamieszkali na terenie gminy Olkusz, Bukowno, Bolesław i Klucze będą mogli skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej na terenie działania Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu.

Warunkiem skorzystania z ulgi jest posiadanie przy sobie ważnej legitymacji szkolnej.

Od 1 stycznia 2019 r. upoważniająca do wielu zniżek Karta Dużej Rodziny przysługuje tym rodzicom, którzy mają lub w przeszłości mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci – bez względu na ich wiek w chwili składania wniosku.

Ubezpieczenie na sporty ekstremalne to obowiązkowy dodatek do polisy turystycznej w przypadku osób, które lubią poczuć dreszczyk emocji. Wyjazdy za granicę często wiążą się z dodatkowymi atrakcjami, na które łatwiej zdecydować się na wakacjach – np. skokiem ze spadochronem czy na bungee. Dlaczego warto się zabezpieczyć i jak to zrobić?

Ubezpieczenie na sporty ekstremalne – kiedy będzie niezbędne?

Zwykłe polisy turystyczne zazwyczaj obejmują jedynie sporty amatorskie, a więc wiążące się z nieco niższym stopniem ryzyka. Osoby, które są miłośnikami o wiele trudniejszych, a przy tym bardziej emocjonujących dyscyplin, powinny koniecznie zdecydować się na wykupienie dodatkowej opcji, jaką jest ubezpieczenie na sporty ekstremalne – dostępne np. tutaj https://colonnade.pl/aktualnosci/sporty-ekstremalne.

Sporty podwyższonego ryzyka, choć wiążą się z niezapomnianymi przeżyciami, niosą ze sobą również większe zagrożenie, niż standardowe zwiedzanie egzotycznego kraju. Z tego względu warto zabezpieczyć się w razie wypadku – lepiej pomyśleć o tym zawczasu, niż znaleźć się w trudnej sytuacji bez ochrony w postaci polisy. Na ubezpieczenie obejmujące sporty ekstremalne koniecznie powinno się zdecydować w sytuacji, kiedy planuje się uprawianie poza granicami kraju dyscypliny zaliczającej się do sportów podwyższonego ryzyka lub dopuszcza się możliwość wzięcia udziału w tego typu atrakcji, nawet jednorazowo.

Jakie dyscypliny obejmuje ubezpieczenie na sporty ekstremalne?

Nie zawsze można zdawać sobie sprawę z tego, że proponowana nam na zagranicznej wycieczce atrakcja zalicza się do sportów ekstremalnych. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na aktywności, które znajdują się wśród dyscyplin o podwyższonym ryzyku. Ubezpieczenie na sporty ekstremalne będzie potrzebne, kiedy planujemy m.in.:

 • skok na bungee,
 • lot balonem,
 • skok ze spadochronem,
 • wolne nurkowanie lub nurkowanie z akwalungiem,
 • pływanie skuterem wodnym,
 • surfing,
 • wycieczkę rowerem górskim,
 • wspinaczkę,
 • snowboard.

To tylko niektóre z bardziej popularnych dyscyplin, z jakimi możemy zetknąć się podczas zagranicznych wakacji – niektóre wcale nie wymagają wielkiego doświadczenia i często są oferowane turystom w ramach lekcji z instruktorem. Warto więc zawsze sprawdzić, czy tego typu atrakcje są proponowane w rejonie, do którego zamierzamy wyjechać, i zawczasu zakupić odpowiednie ubezpieczenie na sporty ekstremalne.

Co zyskujemy przy wykupieniu ubezpieczenia na sporty ekstremalne?

Polisa turystyczna, obejmująca również sporty ekstremalne, to zabezpieczenie w razie jakiegokolwiek wypadku, będącego skutkiem aktywności fizycznej w granicach uprawianej dyscypliny z zakresu podwyższonego ryzyka. W sytuacji, kiedy osoba ubezpieczona dozna uszczerbku na zdrowiu, może liczyć na:

 • sprawną organizację leczenia na miejscu,
 • pokrycie kosztów leczenia,
 • zorganizowanie i pokrycie kosztów transportu medycznego do Polski.

Wystarczy zadzwonić na całodobową, polskojęzyczną infolinię i poinformować konsultanta o szczegółach zdarzenia, a ubezpieczyciel przystąpi do działania, szybko organizując potrzebną pomoc, a jeśli będzie to potrzebne – również jak najszybszy powrót do kraju.

Ubezpieczenie na sporty ekstremalne

O czym warto pamiętać, wybierając się w podróż?

Wakacje za granicą to niezwykła przygoda, która z pewnością będzie się wiązała z wieloma cudownymi wspomnieniami. Warto więc zadbać, by nic nie zakłóciło radości z wyjazdu, i zapewnić sobie ubezpieczenie na sporty ekstremalne, jeśli mamy zamiar skorzystać z tego typu atrakcji. Dzięki temu nie musimy się martwić o swoje zdrowie, a w razie jakiegokolwiek nieprzewidzianego zdarzenia, mamy zapewnioną profesjonalną pomoc medyczną oraz jej opłacenie przez ubezpieczyciela.

Przed wyjazdem powinno się zapisać w telefonie numer na infolinię oraz numer polisy – warto mieć je zawsze przy sobie, by móc bez problemu z nich skorzystać. Nie ma obowiązku noszenia przy sobie wydruku całego ubezpieczenia, choć dobrze pamiętać, że w niektórych krajach taka dokumentacja może być wymagana w wybranych placówkach medycznych.

12.01 w sobotę zajęciami na lodowisku rozpoczynają się ferie zimowe z MOSiR`em, przeznaczone dla dzieci i młodzieży mieszkających lub uczących się na terenie miasta i gminy Olkusz. Naukę i doskonalenie jazdy na łyżwach, tak jak rok temu poprowadzą trenerzy z klubu Walley z Krakowa. W każdym tygodniu odbędzie się 5 godzinnych spotkań: o godz. 9.00 dla dzieci z rocznika 2009 i starszych, a o godz. 10:00 dla dzieci urodzonych w 2010 i młodszych. Zapisy na zajęcia rozpoczynają się w poniedziałek 7 stycznia.

 • Policjanci w całym kraju zadbają o bezpieczeństwo podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
  Policjanci w całym kraju czuwać będą nad bezpieczeństwem podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na ulicach wszystkich województw zadba o to większa liczba patroli. Przed oficjalnym rozpoczęciem funkcjonariusze szkolili wolontariuszy, przypominając im m.in. podstawowe zasady...
 • Nietypowa interwencja
  Pod koniec ubiegłego roku funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Wolbromiu przeprowadzili niecodzienną interwencję. Do kontroli drogowej zatrzymali kierowcę, który był niepełnosprawny. Mężczyzna prowadził samochód obsługując gaz, hamulec i sprzęgło…kijem.
  28.12.2018 roku około godz. 23.10 w...
 • Słowa policyjnej roty wypowiedziało 112 nowych policjantów
  Wczoraj tj. 9 stycznia br. o godz. 10:00, w siedzibie Muzeum Lotnictwa Polskiego przy ul. al. Jana Pawła II 39 w Krakowie odbyło się uroczyste ślubowanie nowo przyjętych policjantów. Młodzi adepci sztuki policyjnej otrzymali legitymacje służbowe z rąk Komendanta Wojewódzkiego Policji...
 • Bezpieczeństwo na stokach
  Już niedługo rozpoczną się ferie zimowe. Aura zachęca do uprawiania sportów. Wkrótce stoki zapełnią się miłośnikami nart czy snowboardu. Aby ten czas był bezpieczny, przedstawiamy kilka zasad bezpieczeństwa

  Pamiętajmy, na stokach narciarskich należy zachować ostrożność i rozsądek. Nadmierna...
 • UWAGA!

  24 III o godz. 15:15 wyjazd do Teatru Słowackiego na sztukę "IMIĘ RÓŻY" Umberto Eco

  DSCF64938 stycznia od rana w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu rozbrzmiewały znane i mniej znane kolędy i pastorałki. Klasyki było znacznie mniej.

  DSCF75999 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbyło się spotkanie autorskie Janiny Hamerlik – Niny, jak nazywają ją przyjaciele i znajomi.

 • „Kaskadowy pomiar prędkości” – policyjne działania

  Policja prowadzi pierwsze w tym roku planowane ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Kaskadowy pomiar prędkości”.
  Kaskadowy pomiar prędkości polega na tym, że kontrole prowadzone są na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach przez patrole ustawione kolejno...
 • Mniej przestępstw kryminalnych, większa skuteczność i wykrywalność. Policja podsumowuje 2018 rok
  Podsumowując 2018 rok można stwierdzić, że Polska to spokojny i bezpieczny kraj na tle innych państw europejskich. Liczby, tabele i wykresy towarzyszące rocznym podsumowaniom są powodem do dumy z poprawiających się w ogromnej większości danych związanych z bezpieczeństwem naszych obywateli,...
 • Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w Małopolsce – podsumowanie 2018 roku
  Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa wśród mieszkańców naszego regionu wciąż cieszy się ogromną popularnością. Tylko w 2018 roku na terenie Małopolski naniesiono 52 726 zagrożeń z których 62% zostało potwierdzonych. Dotyczyły one głównie niewłaściwego parkowania (25 503 przypadków tj. ok 48%...
 • Spotkanie z dzielnicowym
  Dzielnicowi podejmują działania i zadania, które mają na celu zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom. Zadania te wynikają m.in. z Zarządzenia Komendanta Głównego Policji. Do nich należy w szczególności, ściganie sprawców przestępstw i wykroczeń, kontrolowanie przestrzeganie prawa powszechnie...
 • Policyjne kontrole autokarów przed wyjazdem w trasę podczas ferii zimowych 2019 roku
  W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi, małopolska Policja przypomina jak należy dokonać zgłoszenia dotyczącego prośby o policyjną kontrolę autokaru przed wyjazdem.

  W największych miastach Małopolski tj. w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu wyznaczone są stałe punkty sprawdzania autobusów....
 • Zapraszamy do zapoznania się z kolejnością występów podczas III Olkuskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w dn. 8.01.2019. Przesłuchania będą się odbywać od godz. 9:00.

  Zapraszamy na ferie z Miejskim Ośrodkiem Kultury! Dla każdego coś fajnego!

  Doskonale bawili się wszyscy ci, którzy zdecydowali się spędzić ostatnią noc 2018 roku na olkuskim rynku. To właśnie na lodowisku, które zlokalizowane jest w sercu Srebrnego Miasta, odbyła się sylwestrowa zabawa w rytm najlepszych hitów. Życzenia wszystkim olkuszanom złożył burmistrz Roman Piaśnik, a zgromadzonych w zachwyt wprowadził pokaz łyżwiarzy.

 • Podsumowanie zdarzeń na olkuskich drogach w roku 2018
  Wstępny bilans zdarzeń i wypadków drogowych w powiecie olkuskim pokazuje, że w roku 2018 odnotowano 83 wypadki, w których 8 osób poniosło śmierć, a 113 osób zostało rannych. W porównaniu do roku 2017 takich zdarzeń drogowych było mniej o 32, 1 wypadek śmiertelny i o 44 osoby ranne. W roku...
 • Działania olkuskich policjantów na rzecz osób bezdomnych
  Zima to czas, gdy policjanci podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Gdy następuje gwałtowne ochłodzenie, a temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, nie trudno o wychłodzenie...
 • Przypominamy administratorom budynków o obowiązku odśnieżania dachów z zalegającego śniegu
  W związku z intensywnymi opadami śniegu policjanci przypominają właścicielom i administratorom budynków o obowiązku odśnieżania dachów z zalegającego śniegu. Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty wielkopowierzchniowe, m.in. hipermarkety, hale targowe i sportowe oraz magazyny. Właściciel bądź...
 • Zobacz również