baltroczyk baner wwwJuż 17 marca o 18.00 w Miejskim Ośrodku Kultury ktoś, kogo nie trzeba reklamować – Piotr Bałtroczyk!

Będzie baaardzo zabawnie i z klasą. Nie przegapcie!

plakat RIFFORMAJCA MOK OlkuszRoman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz Miejski Ośrodek Kultury zapraszają na święto kobiet – 9 marca o 19.00impreza Tylko dla Pań!

Jako atrakcja – koncert zespołu Rifformacja – muzyka, piękne kostiumy i pokazy tańca.

Ponadto – targi zdrowia i urody.

W cenie biletu lampka szampana.

szpilki plakat 2019W Dniu Kobiet, 8 marca o 18.00, zapraszamy na seans filmu „Zabawa, zabawa”.

Jak co roku akcja happy seats i inne konkursy, oprócz tego Targi Zdrowia i Urody!

Słodki poczęstunek i niezapomniana atmosfera :) Czekamy!

Baner wystawy malarstwa UTWJakie są kobiety? Tajemnicze, naturalnie. Nie wierzycie? Przyjdźcie do Miejskiego Ośrodka Kultury 7 marca o 17.00. Przekona was wystawa Grupy Malarstwa MOK przy OUTW.

plakat spektakl pracowni wwwCo zawsze jest sukcesem? Spektakle w wykonaniu Pracowni Teatralnej MOK.

Już 3 marca o 16.00 „Królowa Śniegu” w reżyserii Stanisławy Szarek! Muzyka Wiesław Baran, scenografia Klaudia Zub-Piechowicz. I nic więcej mówić nie trzeba...

Pojutrze tłusty czwartek. Podążając za tradycją, chyba każdy w tym dniu spróbuje choć jednego pączka. Dlatego warto już teraz pomyśleć nad tym, jak spalić te dodatkowe kalorie. W myśl przysłowia*, że „kto jeździ w ostatki ten jest piękny i gładki” zapraszamy wszystkich do tego, by pożegnać zimowy sezon na olkuskim lodowisku. W godzinach od 16:00 do 19:00 zabawę umili DJ, a wstęp będzie bezpłatny!

Ostatki na lodzie

*przysłowie olkuskie :)

 • Na zasłużoną emeryturę nadszedł czas…
  Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu aspirant sztabowy Robert Domagała i aspirant sztabowy Dariusz Karolczyk oraz dzielnicowy z Komisariatu Policji w Wolbromiu, aspirant sztabowy Artur Dachowski po 28-latach służby opuszczają szeregi Policji i przechodzą na...
 • Od września 2018 roku w Olkuszu działają trzy placówki wsparcia dziennego, przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Oferta skierowana jest do uczniów mogących – z różnych przyczyn – mieć problemy z nauką i komunikowaniem się. 21 lutego nastąpiła oficjalna inauguracja całego projektu oraz prezentacja dotychczasowych osiągnięć.

  Prawie osiemdziesiąt osób wzięło udział w sobotnim (23.02) Rodzinnym spacerze śladami wizerunków świętych w olkuskiej bazylice mniejszej św. Andrzeja Apostoła. Spacer zainaugurował całoroczną akację „Olkuskie Spacery Historyczne 2019” organizowaną przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu przy współpracy z partnerami.

 • Samochód potrącił pieszego. Mężczyzna poruszał się bez odblasków poza terenem zabudowanym
  47-letni pieszy został potrącony przez samochód. Jak wstępnie ustalono, mężczyzna był ubrany w ciemną odzież i nie miał żadnych elementów odblaskowych, a poruszał się po zmierzchu poza terenem zabudowanym.
  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę tj. 23 lutego 2019 roku po godzinie 18.40 na drodze...
 • Na Pustyni Błędowskiej znaleziono pocisk artyleryjski
  24 lutego 2019 roku na terenie Pustyni Błędowskiej znaleziono pocisk artyleryjski pochodzący najprawdopodobniej z czasów II Wojny Światowej. O znalezisku powiadomiono Brygadę Powietrzno-Desantową z Krakowa. Niewybuch zabezpieczono do czasu przyjazdu grupy saperów.
  W związku z tym, że coraz...
 • Nie żyje Barbara Adamuszek Ze starostwa

  Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 23 lutego 2019 r. zmarła ŚP. Barbara Adamuszek,Z-ca Dyrektora Powiatowego Urzędu...

  Nosidełko dla dziecka powinno być przede wszystkim bezpieczne. Ale co, jeśli chcemy, aby dodatkowo było po prostu wyjątkowo ładne i oryginalne? Wtedy warto sięgnąć po nosidełka Tarabanik, jedną z młodszych firm na rynku zajmujących się produkcją wysokiej jakości nosidełek.

  Tarabanik – firma jedna z wielu, ale..

  Wybór nosidełek dla dzieci jest bardzo duży. Istnieje bowiem wiele doskonałych firm, specjalizujących się w projektowaniu i tworzeniu nosidełek bardzo wysokiej jakości. Najlepsze firmy dbają o to, aby nosidełka były bezpieczne dla dziecka, aby były wykonane z materiałów wysokiej jakości. Dbają także o zabezpieczenia i o wygodę. Często nosidełka te również wyglądają bardzo ładnie. Co jednak w sytuacji, kiedy rodzice chcieliby mieć nosidełko o wyjątkowym designie? Z taką propozycją wychodzi firma Tarabanik https://tulsie.pl/kategoria-produktu/produkty-tarbanik/. Warto podkreślić, że jest to firma, która działa w Polsce, a wszystkie nosidełka dla dzieci szyte są w rodzimej szwalni.

  Czym charakteryzują się nosidełka Tarabanik?

  Przede wszystkim nosidełka dopasowują się do ciała dziecka, zapewniając fizjologiczną pozycję, co jest jedną z najważniejszych kwestii, jeżeli chodzi o nosidełka dla dzieci. Mogą być noszone zarówno z przodu, jak i z tyłu (na plecach rodzica). Nosidełka są także bardzo ergonomiczne. Zbudowane zostały w ten sposób, aby podpierać uda dziecka na całej długości.

  Kupując nosidełko dla dziecka zawsze należy sprawdzić, czy posiada on certyfikat bezpieczeństwa. W ten sposób można rozpoznać dobrego producenta, który dba o odpowiednią kontrolę swoich produktów. Tarabanik posiada certyfikat oeko – tex standard 100 dla tkanin, nici, nam i klamer, a także certyfikat CIPSA dla nap oraz certyfikat bezpiecznych farb.

  Tarabanik – oryginalne i bezpieczne nosidełko dla dzieci

  Jak rozpoznać, czy nosidełko jest odpowiednie?

  Jednym z największych problemów stanowi nosidełko zbyt duże. Niestety, zdarzają się sprzedawcy, którzy mówią rodzicom, że lepiej kupić większe nosidełko, bo „na dłużej starczy”. Zbyt duże nosidełko dla dziecka sprawia, że znajduje się ono w pozycji zupełnie nienaturalnej, która jest niebezpieczna dla jego zdrowia. Dziecko w nosidełku powinno mieć możliwość swobodnego zginania nóżek w kolanach. Jeżeli musi je prostować, a stópki kieruje przed siebie, to pierwszy znak, że z nosidełkiem coś jest nie tak. W nosidełku, które jest niedopasowane, maluszek prostuje (zupełnie niepotrzebnie i nienaturalnie) miednicę oraz kręgosłup i napina mięsnie karku. To wszystko może powodować niechęć dziecka malucha do noszenia go w nosidełku – co zresztą jest jak najbardziej zrozumiałe.

  Aby uniknąć takich problemów warto kupić nosidełko, które rośnie wraz z dzieckiem. Dzięki temu nosidełko jest uniwersalne, idealnie dopasowuje się do wielkości dziecka!

  Oryginalność? Ona też jest ważna!

  Oprócz wygody i bezpieczeństwa, rodzice chcą, aby nosidełko było również oryginalne. Design nosidełek Tarabanik jest wyjątkowy – nie można przejść obok nich i nie zwrócić na nie uwagi! Nosidełka nie są produkowane masowo, ale indywidualnie lub w krótkich seriach. Opatrzone są grafikami autorskimi, których nie znajdziemy nigdzie indziej, na żadnych innych nosidełkach dla dzieci. Świetnie wpisują się w przestrzeń dużej metropolii. Grafiki zaskakują, przypominają projekty tatuaży, są kolorowe i bardzo zaskakujące!

  Dodatki i oprawa

  Twórcy nosidełek Tarabanik zadbali o to, aby gwarantowały one absolutna wygodę. Dodatkowo, dostarczane są klientowi w bardzo eleganckim opakowaniu. Nosidełka wyposażone są w kapturek, który podtrzymuje główkę dziecka podczas snu, a także saszetkę, do której można włożyć najpotrzebniejsze drobiazgi. Nosidełka są także bardzo ładnie zapakowane – w eleganckie tekturowe pudełko, dzięki czemu mogą stanowić przepiękny prezent dla świeżo upieczonych rodziców i ich maleństwa.

  Tarabanik to nie jedyna firma, która oferuje dobre jakościowo nosidełka, ale z pewnością jedna z tych firm, które oferują produkty bardzo oryginalne!

 • Piątkowy przepis drogowy. Odcinek 7 – Bezpieczny pieszy – prawa i obowiązki
  Poprzednie odcinki piątkowego przepisu skierowane były do kierowców. Przypomniano w nich podstawowe – wybrane zasady ruchu drogowego, dzięki którym w sposób obrazowy wyjaśnione zostały wybrane zagadnienia związane z poruszaniem się po drogach. Dzisiejszy odcinek chcemy skierować do pieszych, tzw....
 • Jubileusz XVI-lecia WTZ Z powiatu

  W dniu wczorajszym (21 II) w siedzibie WTZ w Olkuszu odbyła się uroczystość z okazji XVI-lecia działalności Warsztatu Terapii...

  Więcej o: ZAKAZ PARKOWANIA NA DWORCU PKS W OLKUSZU

  Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu przypomina o zakazie parkowania wzdłuż stanowisk odjazdowych autobusów komunikacji miejskiej na Dworcu PKS w Olkuszu. W przypadku niezastosowania się do zakazu będziemy zmuszeni do wezwania Policji, Straży Miejskiej lub odholowania pojazdu na koszt właściciela.

  Fotowoltaika to stosunkowo prosty sposób pozyskiwania energii elektrycznej z promieni słońca. Panele fotowoltaiczne, popularnie nazywane panelami słonecznymi wykonane są z krzemowej płyty. Coraz częściej można jest zobaczyć na dachach domów, w ogrodach czy obiektach użyteczności publicznej. Popularność tego sposobu pozyskiwania energii na potrzeby domowe bierze się z połączenia dbałości o naturalne środowisko oraz ekonomii. Fotowoltaika to rozwiązanie technologiczne zapewniające częściowy a czasem pełen zwrot kosztów z tytułu wykorzystywania energii elektrycznej. Dzisiaj, gdy nieustannie rośnie koszt prądu warto pochylić się nad każdą inwestycją ograniczającą koszty codziennego utrzymania.

  Fotowoltaika, jak to działa?

  Panele fotowoltaiczne wykonane są z krzemu. Wystawione na promienie słoneczne przechwytują najmniejsze jednostki światła, czyli fotony i wprawiają w ruch elektrony, wytwarzając w ten sposób energię. Płynący z paneli słonecznych prąd stały w inwentorze solarnym zamieniany jest na prąd zmienny wyprowadzany do domu, do każdego z urządzeń domowych. Prąd wędruje przez układ zabezpieczający do sieci i tam każdy domownik może z niego skorzystać podłączają się do systemu.

  Fotowoltaika Gdynia montuje systemy paneli fotowoltaicznych tak, aby skierowane na południe przechwytywały możliwie największą porcję promieni słonecznych. Takie warunki najczęściej można znaleźć na dachach budynków, ale jeżeli z jakiegoś powodu nie można paneli zamontować na dachu, stosunkowo łatwo można znaleźć inne rozwiązania. Najważniejsze w tej technologii jest to, by panele były ustawione w taki sposób, aby nic nie przesłaniało padającego na nie słońca.

  Koszty montażu fotowoltaiki

  Właściwie dobrana ilość paneli fotowoltaicznych sprawia, że dom może stać się całkowicie samowystarczalnym w zaopatrzenie w energię słoneczną lub w sposób znaczący przyczynia się do niezależności od dostawcy energii. Inwestor decydujący się na montaż paneli fotowoltaicznych może liczyć na dotację do wysokości 40% kosztów kwalifikowanych. Jednocześnie koszty eksploatacyjne systemu fotowoltaicznego są znikome i opierają się przede wszystkim na czynnościach pielęgnacyjnych. Panele nie wymagają remontów, wymiany podzespołów czy napraw. Fotowoltaika Gdynia pracuje zwykle nieprzerwanie przez okres ok. 25 lat, a inwestycja zwraca się po 6-7 latach. W tym okresie nie ponosi się już żadnych dodatkowych nakładów.

  Instalacja paneli fotowoltaicznych to rozsądna inwestycja, a koszt instalacji podobny jest to wielu innych instalacji systemowych.

  Fotowoltaika, sposób na tanią energię

  Zamiast kupować torbę zakupową w sklepie, lepiej zabrać ją z domu. Polscy konsumenci długo mieli problem z wypracowaniem sobie takiego nawyku. W końcu skłoniły ich do tego odgórne unijne przepisy.

  W całej Wspólnocie walka o czystsze powietrze i zmniejszenie ilości odpadów niepodlegających rozkładowi rozpoczęła się od wprowadzenia obowiązkowych opłat za torby foliowe. Nie są to co prawda wysokie kwoty, ale wraz z wycofywaniem najbardziej szkodliwych i jednocześnie najtańszych materiałów, konsumenci zaczęli ograniczać sięganie po torby przy kasie. Aspekt finansowy przemówił natomiast do tych, którym średnio zależy na środowisku.

  Torba foliowa, która nie szkodzi środowisku

  W zasadzie wszystkie torby foliowe w mniejszym lub większym stopniu szkodą środowisku. Jednak szkopuł także w tym przypadku tkwi w szczegółach. Jak podkreślają naukowcy, zamiast skupiać się na rodzaju używanej torby zakupowej, należy zwrócić uwagę na częstotliwość jej używania. Warto wyrobić w sobie nawyk zabierania toreb zakupowych z domu, można wozić ze sobą kilka egzemplarzy w samochodzie. A jeżeli ktoś w duchu ekologii stawia na rower czy chodzenie, współczesne torby dają się łatwo złożyć. Niewielki egzemplarz na codzienne zakupu najlepiej mieć w torbie noszonej do pracy bądź kieszeni kurtki. Wbrew pozorom szybko wchodzi to w nawyk. Każdej zakupionej torbie warto dać przysłowiowe drugie życie. Niech posłuży jako zamiennik worka na śmieci, można ją też wykorzystać podczas pakowania przed podróżą. Liczy się to, by ograniczyć ilość kupowanych sztuk i wykorzystywać torby foliowe ponownie.

  Biodegradowalna reklamówka

  Wśród produkowanych obecnie torebek plastikowych znaleźć można między innymi modele uzupełnione środkiem degradującym. Jego obecność przyczynia się do szybszego rozbicia struktury takiego produktu i ograniczenia czasu jego rozkładu. To jakieś wyjście, choć z pewnością nieidealne.  W wielu przypadkach to, co ma być ekologiczne, przy bliższym poznaniu okazuje się na przykład cięższe czy bardziej wymagające na etapie produkcji. W konsekwencji może zatem obciążać środowisko. Trzeba jednak przyznać, że plastik jako materiał sztuczny szkodzi środowisku, ponieważ nie rozkłada się w sposób naturalny. Mogą to jednak robić także torby wykonane z naturalnych surowców, w tym przypadku szkodliwy okazuje się najczęściej proces produkcji. Jeżeli chce się postępować ekologicznie i nie mieć wyrzutów sumienia z powodu własnego śladu węglowego, najlepiej wykorzystywać posiadane już torby zakupowe aż do ich zdarcia.

  Z torbą do sklepu

  DSCF721820 lutego w kinie Zbyszek widzowie mogli obejrzeć balet „Śpiąca królewna”. To kolejna retransmisja z rosyjskiego Teatru Bolszoj, która pojawiła się w MOK Olkusz na dużym ekranie.