3 października w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu miała miejsce inauguracja roku akademickiego 2019/2020 działającego przy MOK Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W nawiązaniu do dzisiejszej publikacji artykułu pt. „Galeria BWA w odpowiedzi na atak Urzędu Miasta opublikowany w Przeglądzie Olkuskim z 27 września 2019 roku” informuję, co następuje:

 1. Informacja o wynikach kontroli w Galerii BWA we wszystkich lokalnych mediach została opublikowana bezpłatnie, co oznacza, że pracownicy Galerii BWA okłamują opinię publiczną już w pierwszym akapicie swojego oświadczenia.
 2. Organ prowadzący ma pełne prawo do kontroli podległej jednostki. Ewentualne zarzuty pracowników dotyczące zakresu kontroli mogą wynikać z faktu, że wykazała ona liczne nieprawidłowości, których nie wykryłaby kontrola w węższym zakresie. Byłoby to oczywiście wygodne dla dyrektora i pracowników Galerii BWA. Zamiast argumentacji merytorycznej, pracownicy Galerii podważają uprawnienia kontrolne burmistrza, uznając, że wykazane nieprawidłowości są nieistotne, bo według pracowników nikt nie miał prawa w ogóle zwrócić na nie uwagi.
 3. Kłamstwem jest zarzut, jakobym – kierując Urzędem – powierzał jakiekolwiek usługi bratankowi. Wspomniana przez pracowników Galerii BWA wieloletnia umowa na zimowe utrzymanie dróg, której stroną była firma „Kosmo-Trans” Wojciech Piaśnik, została podpisana w 2014 roku przez ówczesnego Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Dariusza Rzepkę. Dopiero po objęciu funkcji burmistrza byłem odpowiedzialny za wybór wykonawcy zimowego utrzymania dróg. Postępowanie w tej sprawie zostało przeprowadzone w 2017 roku. By uniknąć jakichkolwiek wątpliwości natury etycznej w stosunku do mnie i mojej rodziny, firma „Kosmo-Trans” Wojciech Piaśnik nie wzięła udziału w tym postępowaniu przetargowym. Zupełnie inaczej było w Galerii BWA, której urzędujący dyrektor przez wiele lat podpisywał umowy ze swoją córką.
 4. Po włączeniu Galerii BWA w struktury Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu w dalszym ciągu będzie możliwe pozyskiwanie dotacji celowych na jej działanie – na identycznych zasadach jak dotychczas.
 5. Jestem zdumiony powtarzanymi zarzutami jakoby skutkiem działalności Urzędu była „utrata prestiżu Galerii”. Prestiż Galerii jest skutecznie obniżany przez liczne nieprawidłowości w jej działaniu, a także publiczne wystąpienia oraz poziom dyskusji inicjowany przez pracowników Galerii BWA. Skandalem są oficjalne publikacje Galerii BWA w mediach społecznościowych, w których o młodym dziennikarzu informującym o wynikach kontroli przeprowadzonej w Galerii mówi się, że „już mu odbiła palma i wydaje mu się, że jest kimś” lub „autor od zera zaczął i na zerze skończył”. Takie wystąpienia uznaję za niegodne instytucji kultury, jaką jest Galeria BWA. Świadczą jedynie o poziomie ich autora, który z kulturą nie ma nic wspólnego.

Pracownicy Galerii BWA formułują swoje zarzuty zupełnie nie weryfikując faktów, lub – co wydaje się jeszcze gorsze – wbrew faktom. W mojej ocenie taka próba manipulowania społeczną opinią świadczy o braku szacunku dla mieszkańców.

Osoby zainteresowane pełną treścią protokołu pokontrolnego Galerii BWA, mogą się z nim zapoznać tutaj.

Roman Piaśnik

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz

Dla wielu z nas lato to czas wypoczynku, natomiast dla pracowników zaangażowanych w rewitalizację zabytkowych obiektów na olkuskim rynku był to okres wytężonej pracy. Część efektów można dostrzec już dzisiaj, natomiast wiele prac przeprowadzonych zostało w obecnie niedostępnych segmentach budynku dawnego starostwa czy podziemi ratusza.

 • „Świeć Przykładem – Noś Odblaski!”
  3 października 2019 r. w siedzibie Episkopatu Polski odbył się briefing z udziałem mediów oraz przedstawicieli Policji, Konferencji Episkopatu Polski, Polskiej Rady Ekumenicznej inaugurujący trzecią odsłonę akcji informacyjno-edukacyjnej skierowanej do pieszych pn. „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM”.
  Celem akcji...
 • Rajd uczniów SP nr 10 do olkuskiej komendy
  Dzisiaj 4 października br. uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 10 w Olkuszu wyruszyli na rajd „idziemy po bezpieczeństwo”. Rajd ten ma już swoją kilkunastoletnią tradycję. Wpisany został jako jedno z cyklicznych działań profilaktycznych w zintegrowaną politykę bezpieczeństwa, której...
 • Zawiadomienie o przeznaczeniu do oddania w najem nieruchomości w Bukownie
  Zawiadomienie o przeznaczeniu do oddania w najem nieruchomości w Olkuszu Ze starostwa
  Starosta Olkuski wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, stosownie do art. 35 ust. 1 ustawy z
  dnia 21 sierpnia 1997 roku o...
  Uroczyste mianowania na wyższe stopnie policyjne, medale i nagrody dla funkcjonariuszy Z powiatu
  3 października w Komendzie Powiatowej Policji w Olkuszu odbyła się uroczysta zbiórka, podczas której wręczone zostały akty mianowania na wyższe...

  IMGP8513Na zaproszenie Romana Piaśnika, Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz oraz posłanki Lidii Gądek do Olkusza zawitał 17 września Szymon Hołownia. Jego wieczór autorski odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu.

  IMGP8557Dziś, 20 września, rozpoczęła się Juromania – druga edycja Święta Szlaku Orlich Gniazd. W Olkuszu jej organizatorem jest Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”, współorganizatorami - Urząd Miasta i Gminy Olkusz, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu.

  IMGP872622 września w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu śpiewała Edyta Geppert.

  batch IMGP857522 września w ramach Juromanii 2019 odbył się Festyn Sarmacki pod zamkiem w Rabsztynie. Było to piękne wydarzenie i jednocześnie zakończenie Święta Szlaku Orlich Gniazd na Ziemi Olkuskiej.

  Zaproszenie Czesław Gałużny 17.00

  27 września o 17.00 w MOK-Centrum Kultury odbędzie się spotkanie autorskie z Czesławem Gałużnym – poetą i artystą plastykiem zaprzyjaźnionym z Olkuszem od lat. Wieczorowi towarzyszyć będzie wystawa autorska i recytacja poezji przy akompaniamencie zespołu ANCORA IMPARO pod kierownictwem Małgorzaty Kostki. Podczas wieczoru Czesław Gałużny na żywo przed publicznością namaluje obraz. Szczęściarz będzie miał możliwość wylosować jedną z jego prac.

  IMGP8756„Ścieżki, które prowadzą do sztuki” to happening artystyczny, który odbył się 27 września na dziedzińcu MOK-Centrum Kultury.

  IMGP882427 września o 17.00 w MOK-Centrum Kultury odbyło się spotkanie autorskie z Czesławem Gałużnym – znanym artystą plastykiem i poetą zaprzyjaźnionym z Olkuszem od lat.

  IMGP000029 września po południu na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu Grupa Teatralna MOK przedstawiła spektakl „Kapelusz pani Wrony” w reżyserii Stanisławy Szarek.

  6Rajd „Hardego” to jedna z najstarszych tego typu inicjatyw w Polsce.

  IMGP88973 października w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu miała miejsce inauguracja roku akademickiego 2019/2020 działającego przy MOK Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

  Jubileuszowa Konferencja Służb Sanitarnych Z powiatu
  Z okazji obchodów Jubileuszu 100-lecia Służb Sanitarnych w Polsce 30 września 2019 r. w Kopalni Soli Wieliczka odbyła się okolicznościowa, uroczysta...

  27 i 28 września 2019 r. odbył się 33. Rajd Pieszy Szlakami Walk Oddziału „Hardego”. Olkuski rajd to jedno z najstarszych tego typu wydarzeń w Polsce. Celem przedsięwzięcia jest m.in. upowszechnienie wiedzy historycznej i walorów turystycznych regionu.

  29 września odbył się Rodzinny Rajd Rowerowy „Rowerem po zdrowie”! 113 miłośników wycieczek rowerowych spotkało się na Rynku w Olkuszu aby wspólnie wyruszyć na trasę rajdu, która liczyła około 15 km i prowadziła przez ulicę Żuradzką, Mazaniec i drogę powiatową w kierunku Bukowna, następnie powrót do Olkusza odbył się tą samą trasą.