Na ratunek przed powodzią? Małopolscy Terytorialsi! Z powiatu

W środę 22 maja serca małopolskich terytorialsów dwukrotnie zabiły zdecydowanie mocniej niż zwykle. Rano obchodzili...

Jednym z niezastąpionych narzędzi pomocnych przy prowadzeniu działalności gospodarczej jest firmowa pieczątka. Stemplowane nią dokumenty firmowe, faktury czy też wnioski są traktowane, ponieważ samo użycie pieczatki podnosi rangę i prestiż danego dokumentu. Czy jednak samo jej posiadanie jest niezbędne?

Pieczątki dla firm - obowiązek czy przywilej?

Można już na wstępie zaznaczyć, że posiadanie firmowej pieczątki nie jest obowiązkowe. W polskich przepisach prawnych regulujących kwestie działalności, zarówno spółek, jak i działalności jednoosobowych, nie ma żadnych informacji, które nakładałyby na przedsiębiorcę obowiązek posiadania stemple. Właściciel samodzielnie podejmuje decyzję, czy pieczątka jest mu potrzebna czy też nie.

Prawo swoje, a rzeczywistość swoje. Mimo, że posiadanie stempla nie jest obowiązkowe, to w wielu przypadkach zostaniemy poproszenii o ich użycie. Sytuacja taka ma miejsce przede wszystkich przy współpracy z instytucjami bankowymi oraz sądowymi. Na większości dokumentów firmowych składanych do tych urzędów, wymagane jest przybicie pieczątki oraz podpis. W przypadku jej braku, poproszeni zostaniemy o ręczne wpisanie danych firmowych.

Pieczątka firmowa - wszystko co powinieneś wiedzieć

Jakie dane znajdują się na firmowej pieczątce?

Jak widać, posiadanie firmowej pieczątki ułatwia wiele kwestii związanych z zawieraniem umów. Umieszczenie stemple na fakturze czy też wniosku powoduje, że staje się poważniejszy i bardziej prestiżowy. Jakie jednak dane powinny znaleźć się na pieczątce?

Wiele zależy od tego, jaką działalność prowadzimy. Inne dane wymagane są na firmowej pieczątki jednoosobowej działalności gospodarczej, a inne w przypadku spółek. Łączy je jedno - dane umieszczone na stemplu muszą ułatwiać zidentyfikowanie podmiotu, który jej używa. Powinny to być takie dane jak:

 • nazwa firmy,
 • adres firmy,
 • NIP firmy,
 • dane kontaktowe: telefon, e - mail, strona www,
 • KRS oraz kapitał spółki - w przypadku spółek.

Dobrym pomysłem jest również umieszczenie logo firmy, a także kreatywnych akcentów - pozwolą one wyróżnić firmę na tle innych podmiotów. Do wyboru jest nie tylko wzór pieczątki, ale również jej kształt i kolor tuszu.

Firmowa pieczątka - cena

Początkujący przedsiębiorcy oglądają każdą złotówkę kilka razy zanim zostanie wydana. Między innymi dlatego, niechętnie wydają pieniądze na wyrobienie pieczatki. Jaki jest jednak w rzeczywistości jej koszt? Sprawdzamy w ofercie uznanego producenta stempli - firmy Modico.

Cena pieczątki zależy od kilku elementów. Wpływ na nią ma przede wszystkim jej wielkość - w ofercie producenta możemy przebierać spośród kilku różnych rozmiarów oraz kształtów. Najmniejsze i najprostsze kształty kosztują niewiele ponad 30 zł, natomiast te najbardziej skomplikowane kosztują około 80 złotych. Na końcową cenę wpływ ma również wzór pieczątki, a także rodzaj tuszu, który wybieramy.

niezbędne pieczątki firmowe w każdym biurze

Stemple i pieczątki - potrzebne?

Chociaż polskie prawo nie nakłada na przedsiębiorców obowiązku posiadania firmowej pieczątki to warto rozważyć jej zakup. Użycie stempla może być wymagane podczas załatwiania formalności w banku, w urzędzie czy też na fakturze. Dokument oznaczony pieczęcią jest uznawany za wyższej rangi, a także oryginalny.

Pieczątki to również świetne narzędzie marketingowe, dzięki któremu możemy zostawić klientowi dane identyfikacyjne firmy. Umieszczenie na pieczątce numeru telefonu czy też adresu mailowego to doskonały sposób na promocję firmy.

 • Alkohol - dla osób pełnoletnich
  Alkohol przeznaczony jest tylko i wyłącznie dla osób pełnoletnich! Nie wolno sprzedawać żadnych napojów spirytusowych osobom, które nie ukończyły 18 roku życia. Sprzedaż alkoholu nieletnim to przede wszystkim szkoda wyrządzona młodemu człowiekowi i jego rodzicom.

  Tymczasem do Sądu Rodzinnego i...
 • Skuteczna Policja – Bezpieczni Polacy
  Jak wynika z najnowszego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez CBOS 89 procent badanych uważa Polskę za kraj, w którym żyje się bezpiecznie, zaś 98 procent badanych uważa swoją okolicę za bezpieczną. Podkreślić należy, że nigdy w historii tego badania , tj. od marca 1987 roku, odsetek...
 • „Narkotyki i dopalacze zabijają” – spotkanie policjantów z nauczycielami i rodzicami
  W celu zwiększenia wiedzy o środkach psychoaktywnych, policjanci prowadząc działania profilaktyczne skierowane dla osób dorosłych, wykorzystują walizki edukacyjne, które wyposażone są w imitację środków psychoaktywnych i przyrządów służących do ich ukrycia oraz zażywania. Walizki prezentowane są...
 • Z wizytą w komendzie – spotkanie z policjantami
  Wycieczki dzieci i młodzieży do Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu na stałe wpisały w kalendarz akcji profilaktyczno-edukacyjnych kierowanych dla uczniów szkół z powiatu olkuskiego. W środę i czwartek mury komendy odwiedzili uczniowie klas 0-3 ze Szkoły Podstawowej w Zarzeczu i klasy 4 ze Szkoły...
 • Stałe doskonalenie się to proces, o którym muszą pamiętać firmy, pragnące osiągnąć sukces na rynku. Jest to bardzo ważne działanie, bez którego nie sposób odpowiedzieć na pragnienia i potrzeby swoich klientów. Życie ciągle się zmienia i mknie do przodu, dlatego też, aby za nim nadążyć, trzeba dotrzymać mu kroku. W związku z tym, konieczne jest stałe inwestowanie w rozwój, korzystanie z innowacji i finansowanie nowych procesów technologicznych. Wdrażania nowatorskich rozwiązań, jak i zachowanie płynności finansowej, wymaga odpowiedniego podejścia, oraz posiadania stałych wpływów. W sytuacjach, gdy potrzeba dodatkowych środków, warto skorzystać z ciekawej opcji, jaką jest kredyt unijny.

  Pożyczka, która pozwala na więcej

  Finansowanie unijne to bardzo popularna forma wsparcia. Doceniają ją zwłaszcza młode firmy, które dopiero zaczynają swoją przygodę w biznesie. Kredyt na start pozwala uporać się z kosztami, związanymi z początkową fazą rozwoju przedsiębiorstwa. Nie jest to proces łatwy i często pochłania bardzo dużo środków, na które nie zawsze, początkujący właściciel, jest przygotowany. Dobry początek jest niezwykle istotny, ponieważ to on rzutuje na dalszy rozwój i obranie odpowiedniego kierunku. Wsparcie unijne jest doskonałym rozwiązaniem, które ma dużo korzystniejsze warunki, niż tradycyjny produkt bankowy. Wyróżnia go, przede wszystkim, niższe oprocentowanie, karencja w spłacie, oraz mniejsze wymagania. Dla nowych firm jest to bardzo ważne, ponieważ niezwykle rzadko mają one szanse na uzyskanie kredytu w banku.

  Nie tylko dla nowych firm

  Oczywiście, kredyt unijny dla firm, nie jest przeznaczony wyłącznie dla firm nowych. Równie dobrze mogą z niego skorzystać przedsiębiorstwa obecne już na rynku. Wykorzystanie tego typu wsparcia, jest związane również z nowymi inwestycjami, oraz wdrażaniem innowacji. Firmy mogą sięgnąć po produkt, jakim jest pożyczka inwestycyjna, która pozwala sfinansować rozwój technologiczny firmy, zakup nieruchomości czy nowoczesnych maszyn. Jest on określany, jako kredyt inwestycyjno-obrotowy, co rozszerza jego zakres działania. Wnioskodawcy, oprócz czynności typowo inwestycyjnych, mogą przeznaczyć środki na bieżącą działalność firmy. Płynność finansowa jest bardzo istotna dla prawidłowego działania przedsiębiorstwa, w związku z czym, tego typu wsparcie również cieszy się dużym zainteresowaniem. Pożyczka unijna, przeznaczona wyłącznie na codzienne działanie firmy, jest określana mianem obrotowej, posiada oprocentowanie do 2,87%, a jej okres karencji wynosi do 6 miesięcy. Jeżeli chodzi o kredyt unijny na otwarcie firmy, to spłatę, można przesunąć nawet do 24 miesięcy.

  Gdzie szukać finansowania z Unii?

  Pomimo, że kredyty unijne różnią się od tych bankowych, to można otrzymać je właściwie w większości placówek bankowych. Jest to finansowanie, które jest dostępne w bankach. Należy dokładnie zapoznać się z ofertą dostępną w konkretnym regionie, ponieważ mogą one się nieco różnic. Wszystko zależy od otrzymanych na ten cel środków. Można uzyskać kredyt unijny z SGB, który będzie składał się ze środków oferowanych przez Unię Europejską. Planując rozwój firmy, warto poszukać najkorzystniejszego finansowania. Oferty są bardzo zróżnicowane, również te, proponowane przez Unię Europejską. Ważne, aby dokładnie przeanalizować swoją sytuację, preferencje, oraz możliwości i dobrać najkorzystniejsze rozwiązanie finansowe. Proponowane programy unijne są tak przygotowane, aby każdy przedsiębiorca mógł wybrać coś, co ułatwi mu realizację planów, a co za tym idzie, zwiększenie swoich zysków.

  Kredyty prosto z Unii dla nowych i obecnych firm

  DSCF958129 maja w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się recital poetycki Zuzanny Jurkiewicz „Bo ja kocham pana kontrabasistę”.

  DSCF958930 maja w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbył się finisaż wystawy „… a pod zamkiem był dwór”.

  plakat koniec roku 2019Serdecznie zapraszamy na uroczyste zakończenie roku w pracowniach artystycznych Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu 19 czerwca o 17.00.

  Będzie można podziwiać wystawę prac dzieci i młodzieży z Pracowni Plastycznej i Ceramicznej MOK, a popołudnie uświetnią występy podopiecznych Pracowni Wokalnej, Teatralnej i Tanecznej. 

  Plakat Koncertu dla przyjaciół 2019Zapraszamy 16 czerwca o 17.00 do MOK-Centrum Kultury pry ul. Szpitalnej 32 na koncert w wykonaniu Chóru MOK przy UTW w Olkuszu. 

  Przyjaciele, posłuchajcie Koncertu dla Przyjaciół!

  Plakat wystawy UTW 2019

  Serdecznie zapraszamy na wystawę Grupy Malarstwa MOK przy Uniwersytecie III Wieku w Olkuszu. 

  Wernisaż wystawy odbędzie się 13 czerwca o 17.00 w MDK, ul. Fr. Nullo 29.

  rocznica olkuscy zydzi 2019Zapraszamy na obchody 77. Rocznicy Zagłady Olkuskich Żydów.

  PROGRAM

  Plakat Koncertu Pracowni wokalnej w CK11 czerwca o 17.00 zapraszamy na koncert Pracowni Wokalnej MOK. 

  Koncert odbędzie się w MOK-Centrum Kultury, ul. Szpitalna 32.

  baner WWW gala wręczenia nagród OKR i TEATRALIA5 czerwca o 11.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbędzie się gala wręczenia nagród eliminacji gminnych i powiatowych 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Szkół Podstawowych, Oddziałów Gimnazjalnych i Liceów oraz Powiatowego Festiwalu Kultury Teatralia 2019. 

  Zapraszamy do MDK ul. Fr. Nullo 29. 

  Baner Plastyk7 czerwca o 17.00 w MOK-Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej 32 odbędzie się jubileuszowa wystawa prac pedagogów Zespołu Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej - 40 Lat Plastyka. Wystawę będzie można oglądać do 5 lipca. 

  Nabór kandydatów na ławników na kadencję 2020-2023

 • 22-latek podczas snu domowników, włamał się do domu i ukradł motocykl
  Policjanci z Komisariatu Policji w Bukownie zatrzymali 22-letniego mężczyznę, który włamał się do domu jednorodzinnego i ukradł motocykl. Podejrzany usłyszał już zarzut kradzieży z włamaniem i przyznał się do popełnionego przestępstwa.
  Do zdarzenia doszło w nocy z 19 na 20 maja br. w gminie...
 • Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz zaprasza się 29 maja 2019 r. o godz. 17.00 wszystkich Mieszkańców Gminy Olkusz zainteresowanych pozyskaniem dofinansowania, ze środków Programu „Czyste Powietrze” do wymiany kotłów, termomodernizacji budynków mieszkalnych oraz montażu OZE – na spotkanie informacyjne

  Wybory do Rad Powiatowych Małopolskiej Izby Rolniczej