• Kontrole i profilaktyka – działania Policji i Sanepid-u
  Wakacje to czas, w którym dzieci i młodzież korzystają z zabawy i wypoczynku na koloniach, obozach oraz wczasach rodzinnych, ale są i takie osoby, które nigdzie nie wyjeżdżają. Wolny czas i brak obowiązków powoduje, że w życie młodego człowieka może wkraść się nuda. Niektórzy eksperymentują ze...
 • BANDA EDWARDA PLAKATMiejski Ośrodek Kultury w Olkuszu zaprasza na koncert zespołu Banda Edwarda.

  Usłyszycie ich już 22 lipca o 19.00 na olkuskim Rynku.

  1Amelia Szymczyk ma niespełna 11 miesięcy i jeszcze nie wie, że jest inna niż jej rówieśnicy. Lewa rączka dziewczynki nie jest w pełni ukształtowana, po prostu „nie działa”. Można to jednak zmienić! Trudnej operacji podjął się jeden z najlepszych ortopedów na świecie. Największym wrogiem dziewczynki jest czas, którego zostało bardzo mało. Potrzebne jest również ogromna kwota, bo operacja w Stanach Zjednoczonych to koszt prawie 400 tys. złotych. To cena za zdrowie i normalne dzieciństwo Amelki.

  Jej rodzice, Agnieszka i Paweł, z niecierpliwością czekali na narodziny drugiej córeczki. Ani przez moment nie podejrzewali, że mogą zdarzyć się komplikacje. Przebieg ciąży, wyniki badań – wszystko przemawiało za tym, że mała urodzi się zdrowa. Mama Amelki pewnie nigdy nie zapomni pierwszych chwil po porodzie. Wtedy usłyszała, że lewa rączka dziecka nie jest w pełni ukształtowana. Zamiast łez szczęścia z narodzin córeczki pojawiły się łzy ze strachu o przyszłość i zdrowie dziecka.

  - Sądziliśmy, że nic gorszego nie może nas spotkać, ale przyszedł kolejny cios. W szóstej dobie życia Amelkę zaatakowała groźna bakteria. Doszedł jeszcze gorszy strach - strach o życie dziecka. Jeszcze nie otrząsnęliśmy się z pierwszego szoku, a znów musieliśmy trafić do szpitala. Dlaczego to wszystko nas spotkało naszą małą córeczkę? Nie umieliśmy się z tym pogodzić… - opowiada Agnieszka, mama Amelki.

  2

  Dziewczynka pokonała bakterię, a jej rodzice szybko zaczęli szukać sposobu, jak uratować jej rączkę. Hipoplazja, czyli niewystarczające wykształcenie się narządu – tak brzmiała diagnoza. W praktyce oznacza to, że dziewczynka nie może niczego chwycić lewą rączką.

  Agnieszka i Paweł wiedzieli, że muszą zrobić wszystko, aby Amelka była w pełni sprawna. I choć wizyty u licznych specjalistów nie zmieniały sytuacji zdrowotnej dziecka, nadzieję przyniosła kwietniowa wizyta w Warszawie u doktora Drora Paleya. To jeden z najlepszych ortopedów na świecie. Nasi Czytelnicy mieli już okazję o nim przeczytać, gdy pisaliśmy o operacji nóżki Nikosia Mocnego z Kwaśniowa Dolnego. Chłopczyk jest już w trakcie rehabilitacji. Amelka też ma szansę trafić do kliniki wybitnego specjalisty. Na konsultacji okazało się bowiem, że dłoń dziewczynki da się zrekonstruować, tak, aby była sprawna.

  3

  Wszystko ma jednak swoją cenę. W tym przypadku to prawie prawie 400 tys. złotych. - Nie stać nas na to, by kupić szansę na normalne życie dla naszej Amelki. Ta bezradność jest najgorsza. Patrzymy na córkę, na naszą dzielną dziewczynkę, która prawie nieustannie się uśmiecha, nawet jak ćwiczy. A ćwiczyć musi dużo, choć to nieprzyjemne. W innym wypadku z powodu nieprawidłowego używania rączki jej kręgosłup się krzywi. Zwykłe raczkowanie to dla Amelki wielkie wyzwanie. Teraz uczy się chodzić, wstaje, wspina się wszędzie, gdzie może i często upada. Chce się przytrzymać rączką, ale niestety nie może. Dotyka różnych przedmiotów i chce je chwycić - bez efektu. Nie wie, dlaczego jej rączka nie działa. Dlaczego jej siostra może łapać piłkę w dwie ręce, a ona nie…. Wiemy, że w przyszłości będzie jeszcze gorzej. Zwykłe czynności, nad którymi nikt z nas się nie zastanawia: związywanie włosów gumką, zapinanie guzika, wiązanie butów, jazda na rowerze – dla Amelki będą niewykonalne – martwią się rodzice dziewczynki.

  4

  Nie jest łatwo prosić innych o pieniądze. Agnieszka i Paweł nie mają wyjścia – nie stać ich na zapewnieni córce normalnego życia. Środki muszą być zebrane do 10. września. - Dano nam realną szansę, że Amelka będzie mieć chwytną dłoń, będzie mogła funkcjonować jak inne dzieci, musimy zrobić wszystko, by ją wykorzystać. Wiemy, że potrzeba setek osób o dobrych sercach, by udało się uratować rączkę naszej córeczki, ale nie wybaczylibyśmy sobie, gdybyśmy nie podjęli tej próby. Bardzo jednak pragniemy, by nasza Amelka miała szansę na samodzielność, na normalne dzieciństwo i dorosłość. By nigdy nie czuła się gorsza. Bardzo prosimy o pomoc. Wierzymy, że z Wami uda się uratować rączkę córeczki! - mówią Agnieszka i Paweł.

  23. lipca Amelia skończy 11 miesięcy. Operację rekonstrukcji rączki powinno wykonać się do 14. miesiąca życia. A czas goni nieubłaganie.

  Amelce po prostu musi się udać!

  Fot. archiwum rodzinne

  Jak pomóc Amelce?
  Można wesprzeć zbiórkę poprzez stronę www.siepomaga.pl/amelia-szymczyk lub wysłać sms na nr: 72365 o treści: S11629 (2,46 zł zVAT)

  Darowizny można przekazywać na konto:
  FUNDACJA DZIECIOM „ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ”
  ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa
  Alior Bank 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994

  Aby wpłata dotarła do Amelki, koniecznie w tytule wpisz:
  Tytułem: 32452 Szymczyk Amelia darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.

  Źródło: Przegląd Olkuski

  Niejednokrotnie informowaliśmy o tym, że od przyszłego roku po terenie czterech gmin: Olkusz, Bukowno, Bolesław i Klucze będą jeździły nowe autobusy. Ostatni tekst dostępny jest tutaj: http://www.umig.olkusz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=6174

  Firma Michał Cichoń PRO STUDIO zaprasza do udziału w projekcie pt. „Postaw na rozwój – zwiększ możliwość” nr PRMP.08.02.00-12-0072/18 realizowanego w ramach uzyskanego dofinansowania ze środków Unii Europejskiej i budżetu Państwa.

 • Policja ostrzega przed złodziejami i przypomina o zachowaniu zasad ostrożności
  Pozostawione uchylone okno czy drzwi balkonowe to szansa dla złodziei. Na takie kradzieże najbardziej narażone są mieszkania znajdujące się na parterze, a sprzyjająca aura powoduje, że większość osób otwiera okna i drzwi balkonowe i nie pamięta o ich zamknięciu w momencie wyjścia z mieszkania....
 • Więcej o: KONTRAKTY NA DOSTAWĘ AUTOBUSÓW

  W dniu 18 lipca 2018 r. o godz. 12:00, w siedzibie Zarządu Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu, nastąpi podpisanie umów na dostawę taboru autobusowego z producentami: firmą Solaris Bus & Coach S.A. oraz firmą Autosan Sp. z o.o.. Powyższe kontrakty, to wynik rozstrzygnięcia przetargu w sprawie wyboru producenta na dostawę 23 niskoemisyjnych autobusów

  DSCF145914 lipca o 21.00 na zamku w Rabsztynie odbyła się III Noc Poetów. Wydarzenie to, organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, to okazja do wysłuchania autorskich recytacji poetów z klubu Literackiego MOK prowadzonego przez dr. hab. prof. UP Marka Pieniążka, który również część poetycką spotkania prowadził.

   

  P713141513 lipca Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu po raz trzeci w ramach akcji Wakacje z MOK zorganizował spotkanie ze strażakami z OSP w Olkuszu.

 • Tragiczny wypadek na drodze krajowej 94 w Kolonii koło Olkusza.
  Jadąca na sygnale karetka pogotowia zderzyła się z samochodem osobowym. W wypadku zginął kierowca osobówki. Dwóch pracowników pogotowia zostało rannych.

  Dzisiaj tj. 13 lipca 2018r.około godziny 9.30, doszło do śmiertelnego wypadku w gminie Bolesław na drodze krajowej 94 w miejscowości Kolonia...
 • Duża część zaplanowanych na ten rok miejskich inwestycji doczekała się już odbioru technicznego. Przebudowy i remonty dróg, parkingów, chodników i placu targowego są prowadzone jednocześnie na olkuskich osiedlach i w sołectwach. W ostatnich dniach zakończyło się kilkanaście zadań, które były wyczekiwane przez mieszkańców Olkusza i podolkuskich wsi. Łączna wartość zakończonych 13 zadań to 2,6 miliona złotych. Wiele miejsc zmieniło się nie do poznania. Dla zmotoryzowanych mieszkańców istotną informacją jest powstanie 237 nowych miejsc postojowych. Jak zapowiadają władze gminy – na tym nie koniec.

  Osoby odwiedzające olkuski rynek w upalne dni mogą nie tylko ochłodzić się pod wodną kurtyną, ale również napić się wody z nowego zdroju ulicznego. Bezpłatna woda pochodząca z ujęć triasowych i jurajskich nowego systemu zaopatrzenia w wodę dostarczana jest przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Olkuszu, które zapewniło zdrój i potrzebną do niego infrastrukturę. Podobne zdroje stanęły również w ważnych miejscach komunikacyjnych w Bukownie, Bolesławiu i Kluczach. Oficjalne przekazanie zdrojów w obecności włodarzy partnerskich gmin i władz olkuskich wodociągów nastąpiło w czwartek w każdej z miejscowości. Mieszkańcy otrzymali bidony sportowe z logo Srebrnego Miasta i Wodociągów.

  Wakacyjne mecze (sparingi) KS ,,OLKUSZ'' IV LIGA na ,,Czarnej Górze'' w Olkuszu

 • Uroczyste ślubowanie nowo przyjętych policjantów
  10 lipca br. na terenie Oddziału Prewencji Policji w Krakowie odbyło się uroczyste ślubowanie nowo przyjętych policjantów. Wśród zaproszonych gości byli pan Szymon Strzelichowski dyrektor generalny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie oraz duszpasterz małopolskiej Policji Ksiądz Kanonik...
 • IMG 2112Zajęcia wakacyjne w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu trwają. Codziennie coś ciekawego! Nieważne, czy słońce, czy deszcz, czekamy na was, żeby urozmaicić wam wakacje.

  Świadczenie Dobry start (300,00 zł w związku z rozpoczęciem przez dziecko roku szkolnego)

  Świadczenie Dobry start (300+) jest realizacją rządowego programu „Dobry start”. Jego celem jest wsparcie rodzin z dziećmi w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. Wsparcie to polegać będzie na przyznaniu raz w roku świadczenia w wysokości 300 zł na każde dziecko w wieku szkolnym, niezależnie od wysokości dochodów uzyskiwanych przez rodzinę.

  Noc Poetów 2018 korektaSerdecznie zapraszamy na jedyną w swoim rodzaju noc – Noc Poetów.

  Już 14 lipca o 21.00 w magicznej atmosferze na Zamku w Rabsztynie.

  Swoje wiersze recytować będą poeci z Klubu Literackiego MOK Olkusz, a spotkanie poprowadzi dr hab. prof. UP Marek Pieniążek.

  W programie także występ Zespołu DodiArt!

  plakat bajka o kolorachUwaga, uwaga! 18 lipca o 17.00 zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury na wspaniałą Bajkę o kolorach w wykonaniu niezastąpionej Fabryki Kultury, którą dobrze znacie. Mówią, że w tej bajce nie ma smoka… ale zobaczymy.

  straz plakat 201813 lipca o 17.00 zapraszamy wszystkie dzieci małe i duże na spotkanie ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Olkuszu.

  Dowiecie się, jak udzielić pierwszej pomocy, jak bawić się bezpiecznie, obejrzycie sprzęt strażacki, a w dodatku czeka na was konkurs-niespodzianka.

  Czekamy na was na parkingu za Domem Kultury.

 • Podsumowanie I półrocza 2018 w zakresie przestępczości
  Mniej przestępstw kryminalnych, w tym kradzieży, rozbojów czy uszkodzenia mienia. Wysokie poczucie bezpieczeństwa - 86% Polaków uważa, że w Polsce czuje się bezpiecznie, a aż 93% deklaruje, że w okolicy, gdzie zamieszkuje jest bezpiecznie. Komenda Główna Policji podsumowała pierwsze półrocze 2018...
 • Policja ostrzega przed złodziejami rowerów
  Kradzieże rowerów to często przypadkowe okazje. Pozostawienie jednośladu w miejscu ogólnodostępnym np. na klatce schodowej, przed sklepem, budynkiem itp. jest łatwym celem dla przestępcy. Ważne więc jest nie tylko prawidłowe zabezpieczenie roweru i miejsca jego przechowywania, ale również, to...