• Jak kocha, to poczeka - zwolnij !
  To idealny dzień, aby przypomnieć i uświadomić uczestnikom ruchu drogowego, że prawdziwa miłość to odpowiedzialność. To odpowiedzialność za drugiego człowieka.
  W trosce o bezpieczeństwo swoje oraz osób nam bliskich pamiętajmy o podstawowych zasadach obowiązujących w ruchu drogowym....
 • Areszt dla sprawcy przemocy domowej
  Olkuscy policjanci zatrzymali 55 -letniego mężczyznę podejrzewanego o pobicie żony. Zatrzymany trafił do policyjnego aresztu. Usłyszał już zarzut znęcania się. Za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.
  11 lutego 2018 roku około godziny 18.00 policjanci udali się do jednego z...
 • Oddział PTTK w Olkuszu zaprasza na promocję książki Innocentego Libury, która odbędzie się dnia 1.03.2018 r. w siedzibie PTTK Oddział Olkusz (sala kominkowa), Rynek 20.

  Jakie tajemnice i zagadki kryją podziemia olkuskiego ratusza? Będzie się można o tym dowiedzieć w najbliższą sobotę 17 lutego podczas akcji „Podziemny Olkusz – spacer historyczny po podziemiach ratusza (i nie tylko)” organizowanej przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu.

 • Bezpieczne ferie 2018
  Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w czasie ferii zimowych jest priorytetem dla policjantów ruchu drogowego, którzy już 12 stycznia 2018 r. rozpoczęli działania kontrolno-prewencyjne pn. „Bezpieczne ferie”, wspierane akcją informacyjno-edukacyjną „Bezpieczna droga do celu”, które...
 • Pogadanki z uczniami o bezpieczeństwie podczas ferii
  Dzielnicowi i policjantka profilaktyki, przeprowadzili z dziećmi szereg spotkań poświęconych tematyce bezpiecznego wypoczynku podczas ferii zimowych.
  Policjanci przed rozpoczynającymi się feriami, opowiadali swoim słuchaczom jakie zagrożenia czyhają na nich w trakcie zimowych zabaw. Przestrzegali...
 • 9 lutego w Miejskim Ośrodku Kultury miał miejsce wernisaż szczególnej wystawy, obejmującej półroczny dorobek twórczy Pracowni Plastycznej i Ceramicznej MOK. Wystawa wzbudziła duże zainteresowanie licznie przybyłych gości i dumę młodych artystów oraz ich rodzin. Dumę w pełni uzasadnioną, bowiem wybrane dzieła są piękne i oryginalne, świadczą o talencie, ale i o ciężkiej, systematycznej pracy, przy której talent w pełni rozkwita.

  DSC 0003 1DSC 0008 1

  DSC 0005 1DSC 0015 1

  IMG 9111DSC 0009 1

  Wystawę otworzyła Dyrektor MOK, Beata Soboń, dla której działania artystyczne dzieci i młodzieży są szczególnie bliskie, ponieważ sama przez wiele lat kierowała Pracownią Plastyczną i z całego serca tę pracę kochała.

  IMG 9085 1

  IMG 9082 1IMG 9083 1

  Pracownie Plastyczna i Ceramiczna działają w Miejskim Ośrodku Kultury od wielu lat. Obecnie uczestniczy w nich siedemdziesięcioro dzieci podzielonych na siedem grup. Prowadzone są przez profesjonalnych artystów plastyków: Violettę Sarotę-Stach (Plastyczna i Ceramiczna) oraz Sylwię Grossmann (Plastyczna).

  DSC 0016 1DSC 0018 1

  DSC 0020 1IMG 9108 1

  Dzięki ogromnemu zaangażowaniu instruktorek i ich szczerej miłości do dzieci i sztuki młodzi adepci nie tylko rozwijają swój talent, kreatywność, umiejętność współtworzenia i współdziałania, doskonalą warsztat; uczą się również działalności proekologicznej, rozwijają empatię i spontaniczną potrzebę pomocy innym. Wzruszającym momentem dzisiejszego wernisażu było podziękowanie złożone przez pana Wojciecha Zawisza za oddanie prac ceramicznych na aukcje charytatywne. Jest to spełnione marzenie Wioletty Saroty-Stach, która cieszy się, że tak spontanicznie i bezinteresownie pomagają – dzieci – dzieciom, oddając swoje najlepsze dzieła na cele charytatywne.

  IMG 9104

  IMG 9079 1IMG 9081 1

  IMG 9084 1IMG 9109 1

  Młodzi twórcy są często zapraszani do współpracy nie tylko przez inne działy MOK; biorą dział w tworzeniu oprawy plastycznej wielu imprez miejskich, wieczorów autorskich, w plenerach artystycznych, opracowują dekoracje do spektakli teatralnych – w tym Olkuskich Nocy Teatru - i wydarzeń świątecznych. Biorą udział w cyklu spotkań twórczych „Gdzie mieszka sztuka”, niedawno wystąpiły w filmie promującym nowy kącik zabaw dla dzieci utworzony w Miejskim Ośrodku Kultury.

  IMG 9100 1

  Takie wystawy jak dzisiejsza odbywają się dwukrotnie podczas roku twórczego i wtedy młodzi artyści mogą cieszyć się swoimi dokonaniami, przyjrzeć im się jeszcze raz – w uroczystej oprawie, przyjmować gratulacje, pozować do zdjęć z bliskimi. To ich zasłużone święto, a nasza radość i duma.

  Informacja o lokalizacji punktów nieodpłatnej pomocy prawnej na obszarze Powiatu Olkuskiego w 2018 r. – po aktualizacji z dnia 01.02.2018 r.

  Harmonogram zajęć w czasie ferii zimowych 2018.

  DSC 0028 19 lutego w Miejskim Ośrodku Kultury miał miejsce wernisaż szczególnej wystawy, obejmującej półroczny dorobek twórczy Pracowni Plastycznej i Ceramicznej MOK. Wystawa wzbudziła duże zainteresowanie licznie przybyłych gości i dumę młodych artystów oraz ich rodzin. Dumę w pełni uzasadnioną, bowiem wybrane dzieła są piękne i oryginalne, świadczą o talencie, ale i o ciężkiej, systematycznej pracy, przy której talent w pełni rozkwita.

 • Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego pod szczególnym nadzorem
  W powiecie olkuskim podobnie jak w całej Polsce policjanci ruchu drogowego prowadzili działania NURD. Celem realizowanych cyklicznie akcji jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego jakimi są piesi i rowerzyści.
  7 lutego 2018 roku na terenie całego...
 • W trosce o bezdomnych i samotnych
  W związku z utrzymującymi się znacznymi spadkami temperatur olkuscy policjanci w dalszym ciągu realizują wzmożone działania ukierunkowane na przeciwdziałanie zagrożeniom życia i zdrowia osób bezdomnych i bezradnych, ale również osób pod wpływem alkoholu.
  funkcjonariusze na bieżąco będą kontrolować...
 • Projekt pod nazwą Eliminacja niskosprawnych urządzeń grzewczych w Gminie Olkusz i ich wymiana na kotły wykorzystujące paliwa gazowe i biomasę uzyskał dofinansowanie w ramach Działania 4.4 Redukcja zanieczyszczeń do powietrza, Poddziałania 4.4.2. Obniżenie poziomu niskiej emisji – SPR, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020.

  Projekt pod nazwą Eliminacja niskosprawnych urządzeń grzewczych w Gminie Olkusz i ich wymiana na kotły wykorzystujące paliwa stałe uzyskał dofinansowanie w ramach Działania 4.4 Redukcja zanieczyszczeń do powietrza, Poddziałania 4.4.3. Obniżenie poziomu niskiej emisji (paliwa stałe)– SPR, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020.

  Projekt pod nazwą ,,Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Olkusz” uzyskał dofinansowanie w ramach Działania 5.2 Rozwijanie systemu gospodarki odpadami, Poddziałania 5.2.2. Gospodarka odpadami- spr, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020.

  Gmina Olkusz rozpoczyna realizację projektu „Blok, podwórko, kamienice - a gdzie podziały się świetlice? - utworzenie placówek wsparcia dziennego w gminie Olkusz” w ramach Regionalnego Program Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa Region spójny społecznie, Działania 9.2 Usługi społeczne i zdrowotne, Poddziałania 9.2.1 Usługi społeczne i zdrowotne w regionie, Typ projektu: C - wsparcie dla tworzenia i/lub działalności placówek wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży z Europejskiego Funduszu Społecznego.

  W ubiegłym roku informowaliśmy o uzyskaniu przez Gminę Olkusz dofinansowania w wysokości ponad 350 tys. zł na realizację programu rozwoju kształcenia przedszkolnego. Efektem jest doposażenie sal edukacyjnych, zwiększenie liczby miejsc dla olkuskich przedszkolaków oraz liczby zajęć. 7 lutego burmistrz Roman Piaśnik ocenił efekty semestralnej realizacji programu.

  DSC 0015 17 lutego w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbyło się spotkanie autorskie z olkuską poetką Ireną Włodarczyk, zorganizowane przez Klub Literacki MOK Olkusz. Spotkanie poświęcone zostało nowemu tomowi wierszy „Dniem i nocą w Aniołowie”, powstałemu z inicjatywy Olgi Śladowskiej, wydanemu przez Stowarzyszenie Wszyscy dla Wszystkich przy wsparciu Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu.

 • Policyjna akcja „Alkohol i Narkotyki”
  Olkuscy policjanci przeprowadzili w poniedziałek (05.02.18 r.) akcję „Alkohol i Narkotyki". W trakcie wzmożonych działań stróże prawa udaremnili dalszą jazdę czterem kierowcom jazdy na „podwójnym gazie”.
  Poniedziałkowa akcja została przeprowadzona w kilku punktach kontrolnych na terenie powiatu...