• Jak bezpiecznie poruszać się rowerem – pierwsze uprawnienia
  Podczas egzaminu na kartę rowerową, który zorganizowano dzisiaj (27.05.19r.) w Szkole Podstawowej w Chechle, policjantka zajmująca się prewencją kryminalną wraz ze specjalistą ruchu drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu przeprowadzili wykład nt. bezpieczeństwa w ruchu drogowym....
 • Policjanci apelują o zachowanie ostrożności na drodze!
  Pod koniec ubiegłego tygodnia na drogach powiatu olkuskiego, doszło do kilku kolizji i wypadków drogowych. Wielu z tych zdarzeń można było uniknąć, gdyby tylko kierowcy i pieszy przestrzegali przepisów ruchu drogowego.

  W piątek tj. 24 maja br. na skrzyżowaniu ulicy Alei 100-lecia z ulicą Dworską...
 • Olkusz. Nielegalna odzież oferowana w sklepie
  Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu zabezpieczyli odzież z podrobionymi znakami towarowymi znanych firm odzieżowych. Towar oferowano w jednym z olkuskich sklepów.
  Policjanci z Referatu do Walki z Korupcją i Przestępczością...
 • Po VII sesji Rady Powiatu
  Dzień Matki

  Zawory kulowe nierdzewne, zwane także zaworami obrotowymi mają bardzo szerokie zastosowanie. Używane są w przemyśle, budownictwie, a także w branży wydobywczej. Ich konstrukcja i budowa jest stosunkowo prosta, stąd tak wielka popularność. W tym artykule pokrótce opiszę rodzaje zaworów, ich konstrukcję, a także zastosowanie.

  Konstrukcja zaworu

  Budowa zaworu, jak już wspomniałem jest stosunkowo prosta, składa się między innymi z dźwigni regulacji otwarcia zaworu, kuli, korpusu, gniazda oraz wałka zwrotnego. Podczas otwarcia przez wycięty w powierzchni zaworu otwór przepuszcza płyn, gdy zaś obrócimy go o 90 stopni otwór ulega zakryciu i przepływ jest zablokowany. Taka konstrukcja sprawia, że zawór jest albo otwarty albo zamknięty. Nie pozwala to na drobne przecieki.

  Zawór kulowy - rodzaje i zastosowanie

  Rodzaje zaworów

  Możemy spotkać różne typy zaworów kulowych. Jakie jest ich zastosowanie?

  • Zawór kulowy ½ do 3 cali - są to zawory różnej wielkości. Służą głównie jako elementy instalacji wodnej w mieszkaniu.
  • Zawór kulowy do gazu - jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczony do instalacji gazowych i jego zadaniem od włączanie lub odcinanie dopływu gazu.
  • Zawór kulowy z filtrem - poza standardową funkcją posiada filtr, który wyłapuje zanieczyszczenia i nie przekazuje ich dalej.
  • Zawór kulowy z motylkiem - zamiast standardowej dźwigni posiada motylek, który ułatwia otwieranie i zamykanie.
  • Zawór kulowy kołnierzowy - stosowany jest przy rurach o dużej średnicy.

  Gdzie używane są zawory kulowe

  Z powodu prostej konstrukcji i dużej niezawodności na ten najpopularniejszy zawór natkniemy się na każdym kroku. Niektóre zastosowania są dość oczywiste, inne mogą Cię zaskoczyć.

  • Zawory kulowe są powszechnie stosowane w przydomowych instalacjach wodnych, a ich zadanie jest proste - mają odcinać i otwierać przepływ wody.
  • Zawory gazowe - nazwa mówi wszystko, stosowane w instalacjach gazowych.
  • W przemyśle zawory kulowe stosowane są na przykład w rurociągach gazowych, ale także w przemyśle rafineryjnym, np. w rurociągach do transportu ropy naftowej.

  Zalety zaworów kulowych

  Najważniejszą zaletą jest ich konstrukcja. Są solidnie zbudowane, nie wymagają dodatkowej obsługi. Są odporne na ścieranie, a także z powodu użycia w ich konstrukcji stali nierdzewnej, mogą być z powodzeniem stosowane w instalacjach wodnych. Nie ulegają korozji. Ich obsługa jest niezwykle łatwa, wystarczy niewielki obrót by otworzyć lub zamknąć zawór.

  Wady zaworów

  Paradoksalnie, to że wszystkie zawory muszą być atestowane i solidnie zbudowane, usypia czujność ich użytkowników. Wielokrotne otwieranie i zamykanie zaworu powoduje z czasem jego niszczenie. Potęguje to łatwość obsługi, gdyby było to trudniejsze, z pewnością zawór byłby rzadziej otwierany i zamykany. Wciąż można także natknąć się na kiepskich producentów, którzy w celu obniżenia kosztów produkcji użyją gorszych stopów stali, uszczelek niższej jakości, etc. Należy zachować szczególną ostrożność podczas kupowania zaworów, pamiętajmy, że najczęściej używamy ich w instalacjach wodnych i gazowych. Ich wadliwe działanie naraża nas na duże szkody, a nawet narażenie zdrowia lub życia. Odradzam kupowanie z drugiej ręki, na portalach aukcyjnych, etc. Możemy otrzymać produkt niskiej jakości, bez atestów, z Chin, przeleżany w magazynie, itd. Z pewnością nie szukajmy tutaj oszczędności. Udajmy się do sprawdzonego marketu budowlanego lub hurtowni i wybierzmy taki zawór, który przeżyje nas, a może nawet instalację, przy której zostanie użyty.

  Na prawdę ciężko stwierdzić, czy istnieje złoty i w stu procentach skuteczny przemysł na stworzenie a także prowadzenie dochodowego biznesu. Przez dochodowy rozumiem tutaj raczej biznes rozwojowy, nakierowany na rozbudowę struktur, zwiększenie zasięgu lokalnego, rozbudowę placówek a także zwiększanie kwalifikacji pracowników poprzez różnego rodzaju kursy oraz szkolenia. Wiele ciekawostek można odnaleźć na http://zabkig1.pl/.

  Czasem, w zetknięciu z przeszłością można odczuć dziwny, nostalgiczny smutek, związany z czasami gdy powstawały firmy, obecnie wiodące w swojej branży prym.

  Jednak czas wielkich przedsiębiorstw nie przeminął. Wręcz przeciwnie, zarówno wiedza techniczna związana ze sposobami prowadzenia jak i merytoryczna, dotycząca cech osobowości, niezbędnych do właściwego zarządzania firmą, jest wciąż poszerzana o specjalistyczną literaturę i poradniki.

  Oczywiście niezbędna nie jest równoznaczne z niezawodna. Ważne jest elastyczne podejście oraz ciągłe monitorowanie rynku, z którym jesteśmy związani lub z którym planujemy związać swoją biznesową przyszłość.

  Zaplecze techniczne, zaplecze finansowe, doświadczenie i plan. Warto posiadać te rzeczy. Po pierwsze celem zaopatrzenia się w niezbędny do pracy sprzęt, a także aby wynająć ewentualnie lokal, w którym świadczone będą usługi. Na tym etapie należy podliczyć miesięczne koszty związane z prowadzeniem firmy. Od największych, do najmniejszych. Często pomijane stwierdzenia, że kapitał buduje się z małych kwot zarówno zaoszczędzonych jak i zarobionych, jest kluczem do prawidłowego funkcjonowania firmy. Ciężko, w wielu przypadkach wymagać, by jedno – dwa zlecenia „zrobiły całą robotę” niezbędną do otrzymania wynagrodzenia, które pokryje wydatki firmowe i pozwolą także na kwoty, które zostaną w portfelu przedsiębiorcy.

  Błędem jest polowanie tylko na wysokodochodowe zlecenia, a pomijanie tych mniejszych i niżej wycenianych. Przede wszystkim z małych zleceń powstaje duży kapitał, a dodatkowo, nawet niewielkie zlecenia umożliwiają arcy ważnych dla firmy kontaktów biznesowych, bez których możemy zatonąć na rynku, jako samotnicy.

  W związku z realizacją dużej ilości zleceń, zwłaszcza podczas startu, wiążę się z wieloma wyrzeczeniami. Warto zrobić szczery rachunek sumienia, dotyczący naszej osobowości. Na prawdę warto. Musimy, obok realnej sytuacji na rynku, mieć także pogląd na własną osobowość oraz ewentualne przeszkody, w nas zakorzenione. Odkładanie rzeczy na później, robienie wszystkiego na ostatnią chwilę, to przeciwnicy przedsiębiorców. Aby prowadzić odnoszący sukces biznes, musimy być zdyscyplinowani, systematyczni a także pracowici. Umiejętność organizacji pracy to nasz chleb powszedni, podobnie jak umiejętne wartościowanie poszczególnych zadań, od tych najpilniejszych do mniej ważnych. Obok planów krótkoterminowych, które dotyczą zarówno najbliższych godzin jak i dni, ważne są plany długoterminowe, związane z celami biznesowymi, rozwojem firmy, sposobem jej działalności, a także docelowym zasięgiem usług.

  Bez jasno wytyczonych celów a także dopasowanych do sytuacji planów i strategi, możemy napotkać wiele trudności.
  Również samo posiadanie planu nie zapewni jeszcze skuteczności. Zwłaszcza w przypadku braku doświadczenia w robieniu biznesu, trzeba być czujnym i elastycznym. Sprawdzać metody działania i ulepszać je celem zwiększenia efektywności.

  Umiejętność szybkiego podejmowania decyzji a także rozwiązywania problemów to kolejna rzecz, którą, jeśli jeszcze nie opanowaliśmy, na pewno będziemy mieć możliwość podczas prowadzenia własnego przedsiębiorstwa.

  W obecnych czasach, bardziej niż wcześniej, nakreślona jest ścisła zależność pomiędzy powodzeniem firmy a osobowością właściciela, czy zarządu. Zmieniają się poglądy oraz trendy, a zwiększa się ilość literatury fachowej w tym temacie.

  Złote środki w biznesie

  Zapraszamy na Piknik Ekologiczny1 czerwca na olkuskim rynku

  Już 31 maja o godzinie 13:00 na rynku w Olkuszu rozpocznie się IV Olkuski Dzień Seniora.

 • Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych rozpoczyna Kampanię Prewencyjną skierowaną do dzieci
  W związku z nadchodzącym Międzynarodowym Dniem Dziecka Zaginionego, Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji publikuje film edukacyjny skierowany do dzieci, którego celem jest m.in. wskazanie jak chronić się przed uprowadzeniem. Kampania edukacyjna opracowana została wspólnie z...
 • Dla każdego jest miejsce na drodze
  To druga odsłona akcji informacyjno-edukacyjnej pn. Dla każdego jest miejsce na drodze, w tym roku, przygotowanej przez Policję, Sieć Badawczą Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji PIMOT oraz Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom – SPiNKa.
  Dziś na terenie Sieci Badawczej...
 • Konkurs ofert - szczepienia przeciw meningokokom Ze starostwa

  Zarząd Powiatu w Olkuszu ogłasza konkurs ofert na wybór realizatora/realizatorów programu polityki prozdrowotnej...

  Oklejanie samochodów cena – co wpływa na koszt usługi?

  Usługa taka jak oklejanie samochodów jest obecnie wybierana przez wiele firm, którym zależy na skutecznej reklamie, ale również przez kierowców, którzy chcą zmienić kolor karoserii w swoim pojeździe. Ile trzeba będzie zapłacić za tego rodzaju usługę?

  Dzisiaj usługa taka jak oklejanie samochodów oferowana jest przez wiele firm działających w całym kraju.

  Z takiej pomocy można skorzystać także w Warszawie, gdzie działa firma Okleimy Ci Brykę.

  Jeśli chcemy zdecydować się na oklejanie samochodów cena jest w tym przypadku zależna od szeregu czynników. Co dokładnie ją kształtuje?

  Oklejanie samochodów cena – ile trzeba będzie zapłacić?

  Zasadniczo, cena oklejania samochodu może wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, dlatego też rozbieżność kosztów jest w tym przypadku bardzo duża.

  Wobec tego wielu klientów chcących skorzystać z tego rodzaju usługi zastanawia się nad tym, jakie będą musieli ponieść koszty.

  Przykładowo, koszt oklejania samochodów częściowo, czyli tylko poszczególnych elementów, może wynieść od 300 do 3000 złotych, natomiast za całe oklejenie pojazdu zapłacimy nawet około 6000 złotych.

  Oczywiście, każda firma posiada własny cennik, dlatego też powyższe ceny mogą ulec zmianie w zależności od tego, na jaką ofertę się zdecydujemy.

  Oklejanie samochodów cena – czynniki kształtujące cenę

  Przedsiębiorca, który chce zdecydować się na oklejanie auta Warszawa czy w innej miejscowości, najczęściej otrzymuje indywidualną wycenę usługi. Jakie czynniki dokładnie kształtują cenę?

  Czynniki wpływające na koszt oklejania pojazdu:

  • powierzchnia do oklejenia – samochód może być oklejony całościowo albo częściowo, w przypadku oklejenia go całościowo cena będzie wyższa
  • stopień skomplikowania prac – niekiedy doliczane są dodatkowe koszty wtedy, gdy oklejanie samochodu będzie bardziej czasochłonne
  • rodzaj wybranej folii – usługa taka jak oklejanie samochodów folią prowadzona jest z wykorzystaniem różnego rodzaju folii, dlatego ich typ także ma wpływ na ostateczne koszty
  • polityka cenowa firmy – oczywiście, nie możemy zapominać także o tym, że ogólne koszty będą powiązane z cennikiem firmy wykonującej usługę

  Zatem na ostateczny koszt, z jakim będzie wiązało się oklejanie aut Warszawa czy też w innej miejscowości, ma wpływ wiele czynników wymienionych powyżej. Gdy zamierzamy skorzystać z takiej oferty, na pewno otrzymamy różne wyceny – właśnie dlatego warto skontaktować się z kilkoma firmami oferującymi takie usługi.

  Oklejanie samochodów cena – jak można zaoszczędzić?

  Jeśli chcemy zdecydować się na oklejanie samochodów Warszawa czy w innej lokalizacji, ale jednocześnie nie chcemy przepłacać, w takim przypadku możemy wybrać ofertę, która będzie najtańsza.

  Można zrobić to poprzez wybranie firmy proponującej niskie ceny, ale także przez zmniejszenie powierzchni do oklejenia karoserii.

  Podsumowując, jeśli chcemy dowiedzieć się, ile kosztuje oklejanie samochodów, najlepiej zapytać o koszty bezpośrednio w firmie, która oferuje tego rodzaju usługi. Adresy firm można znaleźć już teraz on-line – wiele z nich przygotowuje także wyceny przez internet.

  Wykonanie efektownie prezentującej się balustrady wcale nie jest skomplikowane! Dzięki gotowym, prefabrykowanym elementom, w tym rurom nierdzewnym, przygotowanie balustrady na schody albo balkon jest teraz dziecinnie proste!

  Balustrada może być wykonana na wymiar przez firmę, która specjalizuje się w tego rodzaju pracach, ale możemy także zaprojektować i przygotować ją samodzielnie.

  Balustrady systemowe, ponieważ to właśnie o nich mowa, są dzisiaj bardzo popularne. Bazują na gotowych, współpracujących ze sobą elementach, które pozwalają na stworzenie dowolnej konstrukcji.

  Zastosowanie stali nierdzewnej gwarantuje wieloletnią trwałość balustrad – jest ona odporna na korodowanie, dlatego można korzystać z niej także na zewnątrz. Dodatkowo, jest łatwa do utrzymania w czystości, nie wymaga specjalnej konserwacji oraz ma estetyczny wygląd – naturalny połysk niewymagający dalszych prac wykończeniowych.

  Jednym z podstawowych elementów balustrad systemowych ze stali nierdzewnej są rury, które używane są do wykonania słupków oraz elementów poziomych. Najczęściej wybierana jest wówczas rura nierdzewna fi 42.

  Elementy tego rodzaju można znaleźć w asortymencie wielu dostawców elementów stalowych na balustrady, w tym między innymi firmy MG Stal.

  Dlaczego balustrady ze stali nierdzewnej to tak dobry pomysł? Jak dobrać odpowiednie komponenty? Gdzie można je zamówić? Sprawdź teraz!

  Rura nierdzewna i inne elementy – tworzymy system balustrady

  Aby przygotować balustradę systemową, będziemy potrzebowali odpowiednich komponentów. Jednym z podstawowych z nich jest rura nierdzewna, czyli wykonana ze stali nierdzewnej, inox.

  Jak wspomnieliśmy wcześniej, najczęściej kupowana jest rura nierdzewna 42 mm, czyli o fi 42 mm. To rura, którą można zamówić w różnych wariantach – jako rura nierdzewna polerowana fi 42 oraz z wykończeniem szczotkowanym.

  Rura nierdzewna fi 42 – idealna baza do stylowej balustrady

  Oprócz rur systemy balustrad wykorzystują także szereg innych elementów, które pozwalają na stworzenie atrakcyjnie prezentujących się konstrukcji odgradzających schody, balkony czy tarasy.

  Pozostałe elementy konstrukcyjne balustrad:

  • blaszki montażowe
  • daszki szklane
  • elementy słupków
  • gotowe panele
  • kolanka
  • kule
  • linki i elementy do ich mocowania
  • łączniki
  • mocowania
  • profile przyścienne
  • rozety
  • słupki

  Powyższe elementy do balustrad, gdy wchodzą w skład jednego systemu, są łatwe w montażu – nie wymagają posiadania specjalistycznych umiejętności oraz zaawansowanych narzędzi, ponieważ wystarczą tylko te podstawowe.

  Właśnie dlatego balustrady nierdzewne tego typu cieszą się dużym zainteresowaniem i wybierane są przez wiele osób, którym zależy na wykonaniu atrakcyjnie prezentującej się balustrady w domu albo w innych przestrzeniach – nie tylko we wnętrzach, ale także na zewnątrz.

  Gdzie kupić rury nierdzewne i inne elementy do balustrady systemowej?

  Jeśli chcemy zdecydować się na zamówienie elementów takich jak rura stal nierdzewna fi 42 oraz innych komponentów potrzebnych do wykonania balustrady systemowej, możemy obecnie znaleźć je także w sklepach internetowych.

  Gdy interesuje nas element taki jak rura nierdzewna fi 42 cena zależna jest przede wszystkim od dostawcy. Za rurę najczęściej trzeba będzie zapłacić około 40-60 złotych za jeden metr bieżący.

  Więcej o: AUTOBUSEM NA DNI OLKUSZA – 25-26 MAJA 2019

  Ostatni weekend maja /25-sobota i 26-niedziela/ w Olkuszu przebiegnie pod znakiem „Dni Olkusza” nazywanych „Świętem Srebra”. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału w zaplanowanych imprezach. Na ten czas, jak w latach ubiegłych wprowadziliśmy zmianę godzin odjazdów poszczególnych kursów wybranych linii komunikacji miejskiej oraz uruchomiliśmy dodatkowe kursy, które umożliwią Mieszkańcom dogodny przyjazd jak i powrót

  DSCF916422 maja na scenie MDK zaprezentowały się z przygotowanymi przez siebie spektaklami dziecięce i młodzieżowe zespoły teatralne z powiatu olkuskiego. Powiatowy Festiwal Kultury organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury i Starostwo Powiatowe w Olkuszu ma niesłabnące powodzenie. Siła przyciągania sceny jest wielka.

  Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik zaprasza do wzięcia udziału w konkursie na logo promujące Dolinkę – Osiedle Młodych.

 • Wspólne uderzenie w narkobiznes
  Wspólne działania śląskich i małopolskich policjantów doprowadziły do zatrzymania dwóch osób, które trudniły się uprawą konopi indyjskiej. Na jednej posesji w gminie Klucze ujawniono 97 krzaków konopi indyjskiej.
  Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Wojewódzkiej...
 • Mieszkańcy Małopolski chętnie korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
  Już 150 000 zgłoszeń mieszkańcy naszego regionu nanieśli na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa http://malopolska.policja.gov.pl/pl/content/krajowa-mapa-zagrozen-bezpieczenstwa co świadczy, o tym jak ważne dla społeczeństwa jest to co dzieję się wokół nas i nie należy pozostawać obojętnym na...