• Policjanci z Olkusza zatrzymali poszukiwanego 25-letniego mężczynę
  Policjanci chcieli pomóc mężczyźnie, który pchał samochód. Okazało się, że 25-latek jest poszukiwany przez sąd celem odbycia kary pozbawienia wolności.
  Do zdarzenia doszło kilka minut po północy z soboty na niedzielę. Policjanci Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w...
 • Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym – WAKACJE 2019
  Liczby, tabele, czy porównania nie zawsze przemawiają do wyobraźni kierowców i pieszych. Dlatego też każdego dnia przez cały okres wakacji Policja prezentuje bieżącą liczbę i lokalizację wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Niestety z każdym dniem...
 • Nowe źródła ciepła i energii elektrycznej (w tym OZE) wraz z magazynami energii, zmniejszenie zużycia surowców pierwotnych, przedsięwzięcia mające na celu poprawę efektywności energetycznej – na takie projekty rolnicy indywidualni będą mogli otrzymać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budżet nowego programu pn. Agroenergia, do którego nabór trwa od 8 lipca br., to 200 mln zł.

  IMGP782412 lipca po południu przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu zebrał się tłumek dzieci i dorosłych oczekujących na spotkanie ze strażakami z Olkuskiej OSP.

  DSCF015113 lipca na olkuskim rynku odbyła się IV Noc Poetów „Poetyckie cztery pory roku”. Prowadził ją dr hab. prof. UP Marek Pieniążek, opiekun Klubu Literackiego MOK.

  Napój z zielonej herbaty i jego zdrowotne właściwości

  Zielona herbata jest ceniona na całym świecie w związku ze swoim zdrowotnym działaniem w połączeniu z wyjątkowym smakiem. Obecnie, największą popularność zawdzięcza jednak właściwościom odchudzającym oraz wsparciu procesu oczyszczania organizmu z toksyn. Jeżeli chodzi o picie zielonej herbaty, zalet jest o wiele więcej, a mają one źródło w bogatym składzie tych wyjątkowych liści. Warto dowiedzieć się o niej więcej, a przy okazji nauczyć się ją odpowiednio parzyć.

  Z pewnością każdy amator ziołowych trunków wie, że napój z zielonej herbaty to jedna z najzdrowszych możliwości. Zawartość kofeiny, wygląd liści, a także smak i zapach to coś, co pozwala odróżniać odmiany, spośród wielu dostępnych gatunków zielonej herbaty. Wiele warunkuje też to, o jakiej porze dnia dokonuje się zbiorów, gdyż specjaliści sądzą, że najzdrowsze odmiany powinno się zbierać z samego rana, kiedy na liściach jeszcze znajduje się rosa. Nie mniej istotne są także sposoby zawijania liści oraz miejsce, skąd konkretna herbata pochodzi. Ci, którzy doskonale znają się na tym temacie twierdzą, że najdoskonalszym gatunkiem jest japońska herbata o nazwie Gyokuro.

  Zdrowa herbata – dlaczego zielona jest tak zdrowa?

  Podczas produkcji zielonej herbaty, niezwykle istotne jest, aby do godziny od momentu zerwania liści, zostały one przerobione – doskonale zdają sobie z tego sprawę Ci, którzy zajmują się zbiorami. Działa się w ten sposób, aby nie dopuścić do jej fermentacji. W przeciwnym wypadku, nie ma pewności co do zachowania najważniejszych właściwości zielonej herbaty oraz wszelkich innych jej zalet, a posiada ich ogromną ilość.

  Wspominając o zdrowotnych właściwościach zielonej herbaty, należy wymienić kilka jej istotnych składników, które na nią wpływają, a są to: polifenole, katechiny oraz antyoksydanty. Spożywanie zielonej herbaty sprawia, że nasz organizm zostaje wzbogacony o spore ilości lipidów, teiny, garbików, aminokwasów, witamin oraz mikroelementów. To tylko jeden z kilku przyczyn, z powodu których zielona to najzdrowsza herbata.

  Wpływ na odchudzanie

  Zielona, to z pewnością najlepsza herbata na odchudzanie. Swoje najsilniejsze działanie w tym aspekcie przyjmuje szczególnie wtedy, gdy pijemy ją na chwilę przed snem. Powinno się pić wówczas napar z drugiego parzenia, ponieważ ten nas uspokoi i zrelaksuje. Pijąc jednak herbatę z pierwszego parzenia, możemy mieć problem z zaśnięciem, gdyż efektem będzie pobudzenie i orzeźwienie.

  Obecność wcześniej wspomnianych katechinów, na odchudzanie wpływa najbardziej, aczkolwiek ogromne znacznie ma też tutaj pewna substancja o nazwie- galusan epigallokatechiny. Dość mocno wspiera ona pewne procesy, jak np. wzrost redukcji tkanki tłuszczowej, a dodatkowo znacznie hamuje wchłanianie się tłuszczów i wzmaga trawienne procesy.

  Regularne picie zielonej herbaty, to także spore wsparcie dla aktywności trawiennych enzymów. Miejsce ma wzmożona termogeneza, wsparty zostaje metabolizm wątroby, a utlenianie tłuszczy odbywa się o wiele szybciej. Wszystko to, poparte jest wieloma naukowymi badaniami.

  Jak parzyć zieloną herbatę, aby zachowała swoje właściwości i dobrze smakowała?

  Prawidłowe parzenie zielonej herbaty powinno opierać się na pewnych zasadach. Woda, którą do tego wykorzystamy musi być miękka oraz pozbawiona wapnia i chloru. Płynąca w naszych kranach woda, jest jednak twarda i nasycona chlorem. Jeśli nie mamy jak jej przefiltrować, użyjmy zwykłej niegazowanej wody mineralnej.

  Susz, należy zalać gorącą, aczkolwiek nie wrzącą wodą – najlepiej w temperaturze 80 stopni Celsjusza. Musi być ona świeża i przygotowywana na nowo, za każdym razem. Parzenie nie powinno trwać dłużej niż 3-4 minuty, jednak jeśli się tak stanie, zawsze możemy ją delikatnie rozcieńczyć odrobiną wody. Herbata zaparzona po raz pierwszy, powinna być jednak wylana, jednak później można ją zalać jeszcze kilkukrotnie. Wszystkie te wskazówki to zasady, których trzymają się najwięksi znawcy i koneserzy zielonej herbaty, czyli Chińczycy i Japończycy.

  Dobry tatuaż to nie tylko taki, który podoba się osobie, która go dla siebie wybrała. To także taki, który będzie wykonany profesjonalnie. Gdy także myślisz o tatuażu, zrób go w takim salonie, który rzeczywiście może zapewnić Ci profesjonalną i kompleksową obsługę!

  Tatuaż to często decyzja na całe życie. Właśnie dlatego należy poświęcić więcej czasu nie tylko na wybranie odpowiedniego wzoru, ale również znalezienie takiego salonu tatuażu, który będzie mógł zaoferować nam najlepszą obsługę.

  Gdy chcemy wybrać najlepsze studio tatuażu Warszawa to miasto, gdzie do dyspozycji mamy wiele różnych ofert. Czy każde studio tatuażu w Warszawie jest godne polecenia? Wśród dostępnych propozycji znajdziemy zarówno prestiżowe, renomowane punkty, jak również takie, które lepiej omijać szerokim łukiem.

  Jak wybrać dobre studio tatuażu Warszawa? Doradza salon 77 Ink.

  Najlepsze studio tatuażu Warszawa – na co zwrócić uwagę?

  Gdy chcemy wybrać studio tatuażu Warszawa to jedno z wielu miast, gdzie można skorzystać z takich ofert. Klienci mają jednak często problem – jak wybrać profesjonalne studio tatuażu Warszawa, które rzeczywiście będzie mogło zapewnić obsługę na najwyższym poziomie?

  Dzisiaj, gdy mamy dostęp do internetu, dobre studia tatuażu Warszawa oraz w innych miastach można wyszukać bez problemu. W tym celu warto sprawdzać opinie, które można znaleźć on-line. Na ich podstawie można dowiedzieć się, jakie studia tatuażu posiadają najwięcej pozytywnych not.

  Warto jednak wskazać, że dobre opinie to jeszcze nie wszystko. Najlepsze studio tatuażu będzie musiało wyróżniać się także szeregiem innych zalet!

  Dobre studio tatuażu:

  • powinno zatrudniać utalentowanych, utytułowanych specjalistów
  • powinno kłaść nacisk na bezpieczeństwo prowadzonych usług
  • powinno móc pochwalić się rozbudowanym, atrakcyjnym portfolio
  • powinno w sposób indywidualny podchodzić do klientów
  • powinno tworzyć tatuaże w stylu wybranym przez klienta

  Warto przy tym wskazać, że jeśli chcemy wybrać dobre studio tatuażu, w takim przypadku cena nie powinna być kluczowym czynnikiem!

  Najlepsze studio tatuażu Warszawa – warto zapłacić więcej

  Gdy przeglądamy salony tatuażu Warszawa czy w innej miejscowości, powinniśmy pamiętać o tym, że mają one zróżnicowane cenniki. Podczas gdy jeden salon tatuażu Warszawa za konkretny tatuaż może zażyczyć sobie 400 złotych, inny może policzyć nawet 600 złotych. Skąd bierze się tak duża rozpiętość cenowa?

  Generalnie, więcej zapłacimy wtedy, gdy wybierzemy polecane studia tatuażu Warszawa, które cieszą się pozytywnymi opiniami oraz zaufaniem wśród klientów. Taki najlepszy salon tatuażu może zapewnić klientom obsługę na najwyższym poziomie – gwarantuje higienę i sterylność, wykorzystanie najlepszych narzędzi i tuszów, a usługi prowadzone są przez utalentowanych, wykwalifikowanych tatuatorów.

  W tym przypadku, jeśli chodzi o miasto Warszawa studio tatuażu może zażyczyć sobie większą sumę. Pamiętajmy jednak o tym, że chodzi tutaj o jakość, dlatego też lepiej zapłacić więcej, aby wzór wykonało najlepsze studio tatuażu w Warszawie.

  Reasumując, gdy chcesz zdecydować się na tatuaż Warszawa to miasto, w którym działa wiele salonów tatuażu. Aby wybrany wzór został zrealizowany profesjonalnie, warto postawić na takie studio, które rzeczywiście zna się na rzeczy i będzie mogło zagwarantować każdemu ze swoich klientów obsługę na najwyższym poziomie!

  Najlepsze studio tatuażu Warszawa – warto zapłacić więcej!

  Więcej o: „ZASTANÓW SIĘ DWA RAZY, ZANIM COŚ ZROBISZ”

  Nowe, piękne autobusy to chluba dla każdego miasta. Niestety stanowią one także pole do popisu dla zwykłych wandali. ZKG ”KM” w Olkuszu już w pierwszym tygodniu odnotował trzy przypadki „artystycznych projektów” wykonanych przez pasażerów autobusu linii 457. Teraz prezentujemy wszystkim sceptykom zapis z monitoringu wizyjnego, który został zabezpieczony w owym autobusie. SYSTEM MONITORINGU DZIAŁA POPRAWNIE,

  Kolejna inwestycja zakończona Z powiatu
  Kolejna inwestycja zakończona.

  Kolejna inwestycja w powiecie olkuskim, tym razem w budynku przy ul. Piłsudskiego, zakończona.
  Od wczoraj wszyscy...

  Wynajem toalety przenośnej to usługa, która pozwala na uzyskanie dostępu do toalety także w tych miejscach, w których nie ma standardowego węzła sanitarnego. Wówczas przenośne WC może idealnie spełnić tę rolę!

  Na placach budów, podczas różnego rodzaju imprez, przy parkach i plażach, w trakcie zawodów sportowych – to tylko niektóre przykłady zastosowania przenośnej toalety.

  Nowoczesna przenośna toaleta doskonale sprawdzi się wtedy, gdy konieczne jest zapewnienie użytkownikom możliwości korzystania z toalety. Jej wynajem jest wtedy najkorzystniejszym cenowo rozwiązaniem, które umożliwia uzyskanie toalety wybranego typu. Dodatkowo, klient może skorzystać wtedy z dodatkowych usług serwisowych.

  Profesjonalny wynajem i serwis przenośnych toalet świadczony jest obecnie przez wiele firm. W Warszawie usługi te świadczy między innymi firma WC Chatka, która od lat specjalizuje się w kompleksowej obsłudze w tym zakresie. Więcej informacji o jej ofercie można znaleźć na stronie.

  Jak dokładnie serwisuje się przenośne WC? Czy warto zdecydować się na dopłatę do tego rodzaju usługi? Zapraszamy do sprawdzenia naszych porad!

  Przenośna toaleta – kompleksowy serwis

  Aby toaleta przenośna mogła działać niezawodnie, powinna być regularnie serwisowana. W tym celu serwis najlepiej powierzyć specjalistom w tej zakresie!

  Kompleksowy serwis sprawi, że toaleta będzie zawsze czynna, świeża, czysta, a także bezpieczna i komfortowa dla użytkowników.

  W ramach serwisu świadczy się poniższe usługi:

  • systematyczne opróżnianie zbiornika toalety z zanieczyszczeń, jego mycie i dezynfekowanie
  • zastosowanie w toalecie specjalnego preparatu odkażającego i chroniącego przed nieprzyjemnymi zapachami
  • kompleksowe mycie i dezynfekcja kabiny WC
  • uzupełnienie materiałów eksploatacyjnych, na przykład papieru toaletowego, płynu do dezynfekcji rąk, mydła, wody
  • wykonanie niezbędnych napraw

  Po takich zabiegach przenośne toalety są znów gotowe do użytkowania!

  Częstotliwość prowadzenia serwisu toalet jest zależna przede wszystkim od liczby osób, które z nich korzystają. W przypadku dużych eventów serwis prowadzi się praktycznie codziennie, natomiast w przypadku umieszczenia toalety na placu budowy rekomenduje się prowadzenie serwisu co kilka tygodni. Systematyczny serwis gwarantuje, że toaleta będzie działać niezawodnie.

  Przenośna toaleta z serwisem – kompleksowa obsługa!

  Przenośna toaleta – czy warto dopłacać do serwisu?

  Najczęściej wypożyczalnia toalet przenośnych daje swoim klientom możliwość wynajmu bez usługi lub też z usługą polegającą na serwisie. W pierwszym przypadku cena będzie niższa, natomiast w drugim odpowiednio wyższa, niemniej jednak nie jest to bardzo wysoki wydatek.

  Cena za toalety przenośne jest wtedy kalkulowana indywidualnie na podstawie liczby osób mających korzystać z wyposażenia oraz czasu wynajmu. Wycenę można otrzymać także przez internet, wysyłając do firmy prośbę o przygotowanie wyceny lub też korzystając ze specjalnych kalkulatorów.

  Ze względu na komfort oraz bezpieczeństwo wynajem toalet przenośnych najlepiej wybrać wraz z serwisem. W ten sposób każda toaleta będzie cały czas spełniała swoją rolę i zapewniała użytkownikom maksymalny komfort!

  Podsumowując, gdy potrzebna jest przenośna toaleta wynajem wraz z usługą serwisową będzie najlepszym rozwiązaniem – wtedy toaleta będzie zawsze przygotowana dla użytkowników!

  Przesuszone albo przetłuszczone włosy, niezdrowo wyglądająca fryzura, problemy ze skórą głowy – zna to większość z nas. Okazuje się bowiem, że nawet korzystając z drogich, popularnych kosmetyków, które znaleźć można na sklepowych półkach, możliwe jest zniszczenie włosów. Wynika to przede wszystkim z substancji chemicznych, jakie znajdują się w kosmetykach konwencjonalnych – niezwłocznie należy wyeliminować je z codziennego życia i postawić na naturalne preparaty. A jak przywrócić dobry stan swoim włosom? Odpowiedź na to pytanie przynosi Ci marka Oway.

  Oway, czyli kosmetyki do pielęgnacji włosów

  Oway to marka znana i ceniona na całym świecie, która od wielu lat tworzy rozwiązania, mające na celu przywracanie piękna włosom oraz ich ochronę przed negatywnymi czynnikami. Własne laboratoria, grupa specjalistów, pracująca nad nowymi recepturami oraz innowacyjność tworzonych rozwiązań powodują, że marka jest w stanie dostarczać produkty niezwykle skuteczne, które przywracają piękno nawet najbardziej zniszczonym włosom.

  Ogromny wpływ na skuteczność produktów, oferowanych przez Oway mają również składniki, jakie tworzą wszelkiego rodzaju mleczka i płyny, oferowane klientom. Są to substancje aktywne pochodzenia naturalnego, które dzięki odpowiednim właściwościom oraz pieczołowitemu łączeniu, są w stanie dawać najlepsze efekty w najkrótszym czasie. Oway to marka oferująca włoskie kosmetyki do włosów, które można stosować zarówno w domu, jak i gabinecie – dzięki sprawdzonym składnikom i ekologiczności, zyskała wielkie zaufanie klientów na całym świecie.

  Jakie składniki powodują, że kosmetyki do włosów Oway są tak skuteczne i cenione?

  • Naturalna keratyna do włosów (i fitokeratyna), która wnika głęboko w strukturę włosa, odbudowuje wszelkie ubytki i utrzymuje odpowiedni poziom nawodnienia naskórka. Powoduje, że włosy odzyskują swój zdrowy i piękny wygląd.
  • Hibiskus, który ma za zadanie wzmacniać włosy od wewnątrz. Dzięki niemu stają się one niezwykle miękkie i jedwabiste w dotyku.
  • Organiczny olej Perilla, pozwalający na naprawę struktury włosa, który przy okazji działa kojąco i hamuje proces starzenia się włosów.
  • Białko bawełny, które powoduje, że włosy nie wysychają, a także odpowiednio odżywia włosy powodując, że stają się one miękkie oraz wygładzone.
  • Olej z daktyli, który nawilża i uelastycznia włosy, umożliwiając również przygotowanie ich ro różnego rodzaju zabiegów technicznych.

  Jak przywrócić piękno włosów? Odpowiedź daje marka Oway!

  To oczywiście tylko część składników, jakie Oway stosuje w swoich produktach – dzięki ich odpowiedniej selekcji i stosowaniu wyłącznie naturalnych substancji, możliwe jest osiąganie doskonałych efektów i poprawianie kondycji włosów nawet wtedy, gdy są one bardzo mocno zniszczone – farbowanie, czynnikami zewnętrznymi czy działaniem substancji chemicznych, znajdujących się w wielu kosmetykach konwencjonalnych.

  Oway, czyli bez chemii

  Tym, co sprawiło, że marka Oway ma tak dobre opinie i cieszy się popularnością na całym świecie jest ekologiczność oraz brak substancji chemicznych w swoich produktach. Dzięki temu, że w kosmetykach do włosów tego producenta, nie uświadczysz takich składników, jak SLS i SLES, parabeny, sztuczne barwniki, silikony czy alergeny, możesz korzystać z nich bez obaw – zarówno o stan swoich włosów, jak również skóry głowy. Co więcej – Oway nie testuje swoich produktów na zwierzętach i dba nawet o to, by opakowania kosmetyków były w pełni ekologiczne, możliwe do ponownego przetworzenia.

  Jest to marka, na którą warto postawić i którą polecają specjaliści – dzięki bogatemu asortymentowi produktów, masz możliwość znalezienia dokładnie takich, które spełnią Twoje oczekiwania i pozwolą Ci cieszyć się pięknymi, zdrowymi włosami.

  Dobry wynik na egzaminie ósmoklasisty decyduje przede wszystkim o wyborze przyszłej szkoły. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby był on jak najlepszy!

  Egzamin ósmoklasisty ma za zadanie sprawdzić zdobytą przez ucznia VIII klasy wiedzę. To egzamin, który nie ma limitu punktowego, aby go zaliczyć, niemniej jednak jego wynik wpływa na wybór przyszłej szkoły przez ucznia.

  Podczas egzaminu sprawdzana jest wiedza z trzech przedmiotów – języka polskiego, matematyki, a także języka obcego nowożytnego, najczęściej języka angielskiego.

  Właśnie dlatego dobre przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty ma tak duże znaczenie. Jak zdać go bez problemu? Czy wystarczy samodzielna nauka w domu? A może korepetycje czy specjalne kursy, na przykład takie, jak te organizowane przez szkołę Pitagoras?

  Samodzielne przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty

  Pisany pod koniec VIII klasy egzamin ósmoklasisty nie jest egzaminem trudnym, dlatego też wtedy, gdy uczeń nie ma problemów z ocenami, wówczas najczęściej wystarczają przygotowania w domu.

  Można wówczas bazować na podręcznikach do szkoły podstawowej, ale również zdecydować się na dodatkowe publikacje, na przykład testy oraz repetytoria w następujących tematach:

  • przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty polski
  • przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty matematyka
  • przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty angielski

  Naukę warto rozpocząć już na początku roku szkolnego – regularne powtórki oraz rozwiązywanie testów pomogą w ugruntowaniu zdobytych informacji. Wtedy test ósmoklasisty nie powinien być żadnym problemem!

  Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty samodzielnie jednak nie zawsze przynosi optymalne efekty. Wtedy wart pomyśleć o pomocy specjalistów, z którymi zaliczenie tego testu stanie się jeszcze łatwiejsze – także wtedy, gdy uczeń ma jeszcze braki w swojej wiedzy.

  Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty – korepetycje i kursy

  Wtedy, gdy uczeń klasy VIII pragnie zdać ten test do liceum czy też innej wymarzonej szkoły z jak najlepszym wynikiem, może uzyskać wsparcie ze strony korepetytorów.

  Aktualnie do wyboru są różne korepetycje pozwalające na kompleksowe przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego, języka polskiego oraz z matematyki. Na zajęcia tego rodzaju warto chodzić jak najwcześniej – wtedy szansa na solidne przygotowanie będzie największa.

  Alternatywne dla korepetycji są specjalne kursy przygotowawcze, które przeznaczone są dla małych grup. Z tego też względu takie kursy dla ósmoklasistów mają bardziej atrakcyjne ceny.

  Podczas kursów oraz korepetycji uczeń powtarza materiały, uczy się tych informacji, których jeszcze nie poznał, a także wykonuje na egzamin ósmoklasisty testy z poprzednich lat.

  Oferty na kursy oraz korepetycje w Warszawie przeznaczone dla ósmoklasistów można znaleźć już teraz on-line. Gdy chodzi o kompleksowe przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty Warszawa prezentuje uczniom szeroką gamę propozycji – to właśnie tutaj skorzystać można również z oferty szkoły Pitagoras, która od lat specjalizuje się w organizacji kursów dla uczniów.

  Podsumowując, gdy chodzi o dobre przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty, można uczyć się do niego samodzielnie, ale o wiele lepsze efekty można uzyskać wtedy, gdy skorzysta się wtedy ze specjalnych korepetycji oraz kursów, które skierowane są dla ósmoklasistów!

  Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty – jak zdać go bez problemu?

  850 tys. złotych – tak wysoka kwota w tym roku wesprze działalność gminnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Środki te zostaną przeznaczone na zakup nowych pojazdów, wyposażenia oraz rozbudowę remiz.

  Od wtorku 16 lipca na Rynku w Olkuszu zacznie obowiązywać tzw. Strefa Ograniczonego Postoju – rozwiązanie mające na celu usprawnienie dostępu zmotoryzowanych mieszkańców i gości do obiektów zlokalizowanych w ścisłym centrum Srebrnego Miasta. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 17:00 każdy będzie mógł skorzystać z dwóch postojów do 90 minut. W soboty ograniczenie będzie obowiązywało w godzinach od 8:00 do 14:00. Strefa Ograniczonego Postoju nie będzie obowiązywała w niedziele i święta.

  Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie zaprasza na wystawę plenerową, którą 15 lipca 2019 r. o godz. 9.00 otworzy przed gmachem Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu (ul. F. Nullo 29b) dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał.

  W tym samym dniu o godz. 10 rozpoczną się zajęcia plastyczne dla przedszkolaków w oparciu o projekt edukacyjny „Z historią w kolorach”, a o godz. 12 – warsztaty edukacyjne dla uczniów szkół, zatytułowane „Wokół ojców niepodległości”.

  Wystawa „Powstała, by żyć” opowiada o wysiłku zbrojnym, rozpoczętym w sierpniu 1914 r. przez Legiony Polskie u boku Austro-Węgier, o Korpusach Polskich w Rosji oraz Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, sformowanej we Francji, m.in. dzięki szerokiej mobilizacji amerykańskiej Polonii. Przedstawia zarys polskiej działalności politycznej i dyplomatycznej u schyłku I wojny światowej. W centralnej części kolistej ekspozycji polecamy szczególnie mapę dawnej Europy środkowej, którą każdy może wprawić w ruch, kręcąc „kołem historii”.

  Zaprezentowano archiwalne zdjęcia, plakaty i mapy, którym towarzyszą cytaty z wypowiedzi uczestników ówczesnych wydarzeń, m.in. Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego i premiera Wincentego Witosa.

  Zapoznając się z ekspozycją można prześledzić rozpoczęty w listopadzie 1918 r. proces narodzin państwa i formowania się demokratycznego ustroju, zwieńczony uchwaleniem konstytucji 17 marca 1921 r. Przypominamy także, jak kształtowały się granice Rzeczpospolitej – w ogniu walk toczonych z Ukraińcami o wschodnią Galicję, z Czechami o Śląsk Cieszyński oraz Litwinami o Wileńszczyznę i Suwalszczyznę, a także w wyniku powstań przeciwko Niemcom w Wielkopolsce i na Śląsku. Decydujące dla obrony niepodległości oraz ustalenia granicy wschodniej okazało się zwycięstwo w wojnie z bolszewikami, przypieczętowane traktatem ryskim z 18 marca 1921 r.

  Po X sesji Rady Powiatu
  I Miodobranie w Powiatowej Pasiece Ze starostwa
  Na zakończenie X sesji Starosta Bogumił Sobczyk w imieniu własnym i poprzedniego starosty przekazał radnym i osobom obecnym na sesji słoiczek miodu z pierwszego...
  KOMUNIKAT Z powiatu
  Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olkuszu

  z dnia 11 lipca 2019 r.
  w sprawie przydatności wody do spożycia przez ludzi
  z...
 • Motocykliści na drodze. Kilka uwag do kierowców
  Sezon motocyklowy w pełni. Słoneczna pogoda sprawia, że coraz więcej miłośników jednośladów pojawia się na drogach. Niestety odnotowujemy też więcej zdarzeń z udziałem motocyklistów. Zapewne wielu wypadków można byłoby uniknąć, gdyby motocykliści konsekwentnie przestrzegali przepisów ruchu...
 • KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA MOŻE UCHRONIĆ OD TRAGEDII NAD WODĄ
  Jesteś świadkiem niebezpiecznych sytuacji nad wodą. Reaguj. Zwróć uwagę na niewłaściwe zachowanie, powiadom odpowiednie służby, nanieś zagrożenie na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.
  Wakacje to czas, kiedy chętnie korzystamy z wszelkich możliwych form wypoczynku nad wodą. Wyjazdy nad morze czy...
 • Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym – WAKACJE 2019
  Liczby, tabele, czy porównania nie zawsze przemawiają do wyobraźni kierowców i pieszych. Dlatego też każdego dnia przez cały okres wakacji Policja prezentuje bieżącą liczbę i lokalizację wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Niestety z każdym dniem...