• Piątkowy przepis drogowy. Odc. 4 – Skrzyżowanie – co nim jest, a co nie jest ?
  W ramach kolejnego odcinka piątkowego przepisu, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie opracowali krótkie przypomnienie dla kierowców dotyczące skrzyżowań, a także przecięć kierunków ruchu które skrzyżowaniami nie są.

 • Policyjne działania pn. „TELEFONY”
  Policjanci ruchu drogowego w całym kraju prowadzą dzisiaj ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „TELEFONY". Mają one na celu egzekwowanie stosowania się kierujących do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.
  Trzymanie słuchawki...
 • Olkuscy policjanci apelują o ostrożna jazdę podczas powrotów z ferii
  Kończą się ferie zimowe w Małopolsce. Już wkrótce dzieci usiądą w szkolnych ławkach. Ich nauka rozpocznie się 28 stycznia 2019 roku. Zbliżający się weekend będzie czasem zwiększonej pracy policjantów, którzy będą czuwać nad bezpieczeństwem na drogach powiatu olkuskiego.
  W ostatnich dniach ferii...
 • III sesja Rady Powiatu w Olkuszu – zawiadomienie Ze starostwa

  Działając na podstawie art. 15 ust. 7 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2017r., poz. 1868),...

  „Małopolska pamięta o Legionistach” Z powiatu

  Podczas spotkania w Tymbarku wojewoda Piotr Ćwik zainicjował również akcję „Małopolska pamięta o...

  Prawidłowe funkcjonowanie całego zakładu zawsze jest uzależnione od wielu względów, jednym z nich jest system odwodnienia. Jednak warto też wiedzieć, w jaki sposób i wedle jakich kryteriów dobrać odpowiednie rozwiązanie dla danej branży, warunków i specyfiki miejsca. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będą wpusty ze stali nierdzewnej. Należy jednak się nad tym zastanowić i dowiedzieć się, w jakich sytuacjach sprawdzą się one najlepiej.

  Niepodważalna rola odwodnienia

  Nie da się oczywiście nie zacząć od tego, że głównym zadaniem jakie ma pełnić system odwodnienia jest, po prostu zbieranie i odprowadzanie do kanalizacji nadmiaru wody oraz wszelkich nieczystości z powierzchni podłogi. W zależności od typu odwodnień jakie są wykorzystywane, wyłonić też można szereg innych ich mocnych stron oraz zastosowań. Można w tym wypadku wyróżnić dwa podstawowe rodzaje odwodnień liniowych jakie wykorzystuje się w przemyśle. Są to naturalnie znane wszystkim kanały rynnowe, jak i kanały szczelinowe.

  wpusty ze stali nierdzewnej dla zakładu

  Czym charakteryzują się kanały szczelinowe, a czym rynnowe

  Pierwszym typem stosowanych odwodnień linowych są kanały szczelinowe. Najczęściej wykorzystuje się je w miejscach, gdzie nie występuje potrzeba bardzo wysokiej wydajności hydraulicznej. Za przykład może posłużyć chociażby sytuacja, kiedy zachodzi potrzeba odcięcia dwóch stref w zakładzie – strefy mokrej od strefy suchej. Ze względu na to, że kanały szczelinowe nie są zaopatrywane w ruszt, są one tańszym rozwiązaniem, bardziej ekonomicznym. Ich ogromną zaletą jest wysoka uniwersalność i kompatybilność, z uwagi na to, że mogą się bezproblemowo łączyć także z innymi typami kanałów.

  Drugi typ, czyli kanały rynnowe posiadają wpusty ze stali nierdzewnej lub też kwasoodpornej. Ten rodzaj odwodnień ma również bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle. Przede wszystkim, najczęściej są wykorzystywane w zakładach, które zajmują się branżą budowlaną, spożywczą, a także gastronomiczną. Doskonale sprawdzą się też w szpitalach oraz w wypadku wszelkich obiektów użyteczności publicznej. Na ogół – kanały rynnowe otwierają przed nami niezliczoną ilość możliwości wyboru określonych wariantów. Kwestiami, które regulują zróżnicowanie między nimi są m.in.: wypełnianie krawędzi, szerokość kanału, a także profil. Kanały rynnowe zaopatrzone są też w specjalne pokrywy, które są też nazywane rusztami lub po prostu – kratkami.

  Jak nie trudno zauważyć odwodnienia liniowe i odpowiednie wpusty ze stali nierdzewnej, pełnią nieocenioną rolę we wszelkich zakładach przemysłowych. Bezpośrednio w prawdzie, odpowiadają tylko za odprowadzanie wody i nieczystości z powierzchni, natomiast w praktyce wpływają na wiele innych ważnych kwestii. Zapewniają niebagatelnie ważne względy bezpieczeństwa w miejscu pracy, dbają pośrednio o higienę jaka panuje w tym miejscu oraz gwarantują wypełnienie wymogów, jakie stawiane są przed zakładami pracy. Biorąc pod uwagę wszystkie te zależności, śmiało można stwierdzić, że odpowiednio dobrane i zamontowane odwodnienia, znacznie pomagają usprawnić funkcjonowanie każdego obiektu. Z pewnością większa wiedza na ich temat i znajomość ich specyfiki, pomoże każdemu podczas wyboru odpowiedniego systemu. Nie będąc jednak pewnym konkretnego rozwiązania, warto skonsultować się ze specjalistami w tej branży, aby uniknąć wadliwego funkcjonowania i niechcianych awarii.

  20 stycznia o 17.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbył się doroczny Koncert Bożonarodzeniowy, podczas którego wystąpili laureaci III Olkuskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek, zespoły folklorystyczne, solistki Pracowni Muzycznej MOK oraz Chór MOK przy OUTW.

  Punktualnie o godzinie 12:00 Gdańszczanie zebrali się w Bazylice Mariackiej, by ostatni raz pożegnać Pawła Adamowicza. Olkuszanie także oddali hołd brutalnie zamordowanemu Prezydentowi. Przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego, gdzie Mieszkańcy utworzyli miejsce pamięci o Pawle Adamowiczu, z inicjatywy burmistrza Romana Piaśnika spotkali się przedstawiciele władz samorządowych, instytucji publicznych oraz mieszkańców.

  Olkuską Strefę Aktywności Gospodarczej zlokalizowaną przy ul. Wspólnej niemal w całości zajmują lokalni przedsiębiorcy z sukcesami rozwijający swoje firmy. Niekwestionowanym atutem tych terenów jest dogodna lokalizacja oraz pełne przygotowanie techniczne dla prowadzonej działalności. Z 28 ha objętych obszarem Strefy, Gmina Olkusz jest właścicielem terenu o powierzchni niecałych 3,5 ha. Być może już niedługo, gdyż wkrótce planowane jest ogłoszenie przetargu na dwie ostatnie działki.

  Brakuje Ci znajomości języka obcego? Może potrzebujesz go w pracy, a pracodawca nie może dofinansować Ci szkolenia? Mamy dla Ciebie rozwiązanie!

  Niedługo rozpoczyna się nowy semestr kursów językowych. Zgłoś się do projektu „Kierunek Kariera” i porozmawiaj z naszym doradcą zawodowym, a będziesz miał szansę na nawet 87% dofinansowanie. Z naszych bonów szkoleniowych sfinansujesz również egzamin.

  Zima trwa w najlepsze, a FIBER zagrzewa do wspólnej zabawy na olkuskim lodowisku. Już w najbliższą niedzielę 27 stycznia na Srebrnej Tafli atrakcje i moc prezentów. Nie może was zabraknąć!

 • KGP DROGA BABCIU! DROGI DZIADKU! NIE DAJCIE SIĘ OSZUKAĆ!
  Z okazji Dnia Babci i Dziadka oprócz życzeń i upominków podarujmy seniorom wiedzę na temat przestępców, którzy metodami "na wnuczka", "na policjanta" wykorzystując zaufanie oraz chęć niesienia pomocy nadal oszukują osoby starsze, które często tracą dorobek swojego życia. Policja wspólnie z PKO...
 • „Jestem bezpieczny, jestem skuteczny” spotkanie  w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu
  Policjanci od lat współpracują z biblioteką i chętnie włączają się w rożne przedsięwzięcia, które organizowane są dla dzieci i młodzieży. Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem „Jestem skuteczny, jestem bezpieczny”. Jej partnerami są: Policja, Straż Miejska i Straż Pożarna.
  Powiatowa i Miejska...
 • Apelujemy o rozsądek podczas zimowej rekreacji
  Uprawiając sporty zimowe i korzystając z uroków jakie daje nam ta mroźna pora roku należy pamiętać o bezpieczeństwie i wybierać odpowiednie miejsca do zabawy. Nawet najmniejsza rzeczka czy jezioro skute lodem może być bowiem śmiertelnie niebezpieczne. Policjanci co roku interweniują zapobiegając...
 • Odprawa kierownictwa małopolskiej Policji podsumowująca rok 2018
  23 stycznia br. w auli Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego odbyła się narada roczna kadry kierowniczej małopolskiej Policji, podczas której podsumowana została praca policjantów naszego województwa w 2018 r. W naradzie uczestniczył Wojewoda Małopolski, pan Piotr Ćwik, Dyrektor...
 • Nie bądźmy obojętni, pomóżmy tym, którzy tej pomocy potrzebują
  Kiedy temperatura na zewnątrz gwałtownie spada, jest zbliżona do zera lub niższa nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować...
 • Rusza kwalifikacja wojskowa Z powiatu

  Zgodnie z Obwieszczeniem Wojewody Małopolskiego z dnia 18 stycznia 2019 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2019...

  tarot online

  Życie jest ekscytującą podróżą pełną przygody, tajemnicy i samopoznania. Bez względu na to, jaką ścieżką podążasz w swoim życiu, ciągle uczysz się nowych rzeczy i rozwijasz inteligencję emocjonalną. Czasem pewnie jednak za bardzo skupiasz się na przeszłości zamiast skoncentrować swoje myślenie na tym, co czeka Cię w najbliższym czasie. Tarot online jest w stanie to zmienić.

  Jeden ze znanych w mieście Warszawa deweloperów oferuje mieszkania Warszawa Tarchomin. Wyróżnia je rozsądna cena oraz wysoki standard, ale czy Warszawa Białołęka to miejsce, w którym chcesz zamieszkać?

  Dzisiaj wyruszamy na wycieczkę na warszawski Tarchomin, gdzie przyjrzymy się nowym inwestycjom mieszkaniowym realizowanym w obrębie dwudziestowiecznego osiedla zapoczątkowanego przez projekt architekta Jerzego Androsiuka. Czy mimo upływu lat i zmieniających się trendów architektonicznych deweloperom udaje się „wpisywać” nowe inwestycje w istniejącą dwudziestowieczną zabudowę osiedla? Z jakim skutkiem? Mamy nadzieję, że odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań o tanie mieszkania w Warszawie przyniesie wizyta na ulicy Aluzyjnej, gdzie powstaje inwestycja mieszkaniowa Ogrody Wiślane.

  Mieszkania na Tarchominie – gierkowska utopia przekształcona w rzeczywistość

  Pomysł na osiedle Tarchomin-Północ, którego nigdy nie zrealizowano w przedstawionej formie był plonem konkursu na „osiedla przyszłości”, które władze PRL ogłosiły na fali euforii w pierwszych latach rządów Gierka. Kiedy dziennikarze spodziewali się surrealistycznych i utopijnych wizji przyszłości, na planszach przygotowanych przez architektów zagościły bloki mieszkalne o różnej wysokości skrywające w swoich wnętrzach mieszkania o zróżnicowanym metrażu i standardzie – słowem mieszkania dla prawdziwych ludzi, które miały uwzględniać ich rzeczywiste potrzeby i oczekiwania. Jak już powiedzieliśmy, osiedle Tarchomin-Północ w swojej zamierzonej formie nigdy tak naprawdę nie powstało… Powstało za to wiele budynków oferujących standardowe mieszkania z tzw. wielkiej płyty, które obecnie deweloperzy z niemałymi sukcesami uzupełniają „utopijnym” Tarchominem oferującym mieszkania posadowione w kompleksach budynków o zróżnicowanej liczbie kondygnacji, które faktycznie skrywają w swoich wnętrzach lokale mieszkalne odpowiadające na różne potrzeby potencjalnych mieszkańców. Możemy tam znaleźć niewielkie kawalerki, w sam raz dla singli, jak również mieszkania średniej wielkości i duże projektowane specjalnie z myślą o potrzebach rodziny z dziećmi. Wisienką na torcie tarchomińskich osiedli XIX wieku są wielkometrażowe apartamenty z prywatnymi tarasami, które oferują ciszę i spokój o rzut kamieniem od centrum tętniącego życiem miasta. Nowopowstające budynki to nie tylko tanie mieszkania w mieście Warszawa, ale przede wszystkim komfortowe i gruntownie przemyślane projekty architektoniczne odpowiadające na rzeczywiste potrzeby społeczeństwa. Mieszczą w sobie podziemne garaże, które rozwiązują problem niedoboru miejsc parkingowych na osiedlach mieszkaniowych oraz lokale usługowe i użytkowe na najniższych kondygnacjach, które dodatkowo podnoszą jakość życia w budynku. Całkiem standardowym rozwiązaniem obecnie, nawet w przypadku obiektów zaledwie kilkukondygnacyjnych są windy, które z każdego piętra budynku zabierają mieszkańców do podziemnego garażu. Windy znacząco zwiększają dostępność nowych mieszkań w Tarchominie dla osób niepełnosprawnych ruchowo, gdyż umożliwiają swobodne poruszanie się między kondygnacjami. Dużym atutem inwestycji realizowanych w ramach rozbudowy osiedla mieszkaniowego Tarchomin jest także doskonała lokalizacja budynków, która przekłada się na bardzo dobre skomunikowanie mieszkań ze ścisłym centrum miasta. Oznacza to, że mieszkania przy Aluzyjnej pozwalają się cieszyć wszystkimi atutami mieszkania w wielkim mieście, jednocześnie oferując swoim mieszkańcom ciszę i spokój niezbędne do efektywnego wypoczynku. Doskonałe skomunikowanie z Centrum czyni tę lokalizację bardzo trafioną nie tylko dla osób zmotoryzowanych, ale także dla osób nie posiadających samochodów oraz rodzin z dorastającymi dziećmi, które w czasie wolnym od zajęć szkolnych chcą korzystać z bogatej oferty rozrywkowej Stolicy.

  Białołęka to mój nowy adres