Nowa, nowoczesna karetka dla powiatu olkuskiego Z powiatu
Dzięki ogólnopolskiemu „Programowi wymiany ambulansów” do stacji Krakowskiego Pogotowi a Ratunkowego trafiła nowoczesna...

Palenie papierosów dosłownie nie ma żadnych pozytywnych skutków. Rzekome odstresowanie związane jest z wydzielaniem się dopaminy, czyli hormonu szczęścia. Te subiektywne odczucie jest jednak krótkotrwałe, dlatego coraz częściej i chętniej sięgamy po papierosy. Bezpośredni efekt palenia jest wręcz odwrotny. Palenie tytoniu pobudza organizm, co w dużej dawce może prowadzić do zwiększenia drażliwości. Ilość negatywnych skutków palenia jest ogromna i nie ma sposobu na opisanie ich wszystkich. Możemy jednak wymienić te najbardziej widoczne w życiu codziennym. Może one skutecznie zmotywują Cię do podjęcia właściwej decyzji – zaprzestania palenia!

Widoczne skutki palenia papierosów

Palenie papierosów przede wszystkim w znacznym stopniu dotyka naszą cerę. Skóra staję się stara, a sam proces starzenia się znacznie przyspiesza. Według badań, palenie papierosów przez 10 lat dodaje Ci do fizycznego wyglądu aż 2,5 roku!. Pojawia się znacznie więcej głębokich zmarszczek, których spłycenie okazuje się bardzo skomplikowane i czasochłonne. Szkodliwe substancje zawarte w papierosach przyczyniają się do rozbicia struktury skóry. Mogą pojawić się również pory, trądzik i łuszczyca. Palenie przyczynia się również do rozwoju cellulitu, który spędza sen z powiek wielu kobiet.

Poza tym widocznie matowieją i niszczą się włosy. Nierzadko mogą nawet wypadać, a do tego ich zapach nie ma nic wspólnego z atrakcyjnością. Z powodu kurczenia się naczyń krwionośnych do cebulek włosów dostarczonych zostaje znacznie mniej wartości odżywczych. Przez to są bardziej kruche, a ich rośnięcie w znacznym stopniu wydłużone.

 Skutki palenia tytoniu

Palenie również przyczynia się do żółknięcia dłoni i paznokci. Takie dłonie palacza na pewno nie będą estetyczne dla osób niepalących. Nieświeży i przesiąknięty dymem tytoniowym staje się również nasz oddech. O ile palacze sami w sobie nie są w stanie wyczuć tego problemu – o tyle dla nie palaczy jest to wręcz odpychające. Tak samo ma się to w przypadku woni tytoniowej, która dosłownie otula Cię w życiu codziennym. Wsiadasz od razu po papierosie do autobusu czy tramwaju? Wówczas masz pewność, że przynajmniej połowa pojazdu na pewno Cię czuje!

Inną bardzo ważną kwestią jest impotencja i brak przyjemności z seksu. U mężczyzn znacznie bardziej osłabia się libido, a jakość plemników jest zdecydowanie słabsza. U kobiet obniża się chęć na seks, poprzesz wytwarzanie mniejszej ilości estrogenów przez wątrobę. Wspomóż się w rzucaniu palenia z Nicorixem https://inveni-krakow.pl/rzuc-palenie/ Do tego mogą dojść problemy z zajściem w ciąże i znacznie przyspieszone zostaje nadejście menopauzy.

U palaczy bardzo często występuje również niespokojny sen. Uczucie zmęczenia zaraz po wstaniu, wieczne zaspanie i gorsze ogólne samopoczucie. Brzmi znajomo? To właśnie dotyka praktycznie wszystkich palaczy.

Palenie papierosów a zdrowie

Poza widocznymi zmianami, palenie papierosów wywołuje przeróżne, często bardzo groźne choroby. Przede wszystkim szkodliwe substancje zawarte w papierosie mogą powodować nawet do zmian nowotworowych. Do tego dotykają układu sercowo-naczyniowego i wielu innych.

Zbliżające się święto górników, czyli tradycyjna Barbórka to doskonała okazja do zapoznania się z górniczymi tradycjami Olkusza. Będzie to możliwe w sobotę 7 grudnia podczas bezpłatnego rodzinnego spaceru historycznego „Śladami górniczych skarbów i tradycji Srebrnego Miasta”. To ostatnia w tym roku wycieczka w ramach akcji „Olkuskie Spacery Historyczne 2019” organizowanej przez olkuski magistrat.

 • Czy ktoś widział to zdarzenie?
  Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu poszukują świadków zdarzenia z dnia 15.11.2019 roku, do którego doszło około godziny 19.00 w rejonie ulicy Staszica a zajezdni PKM przy ulicy Kościuszki w Olkuszu. Dwóch mężczyzn podeszło do 23-letniego olkuszanina, który przechodził tamtędy....
 • Ktoś wyrzucił stertę zużytych opon do lasu
  O zaśmiecaniu lasu i innych miejsc informowaliśmy wielokrotnie. Osoby, które wyrzucają odpady w miejscach do tego nie przeznaczonych, swoim zachowaniem naruszają prawo. To także poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego lasów i zwierzyny. Nieodpowiedzialne zachowanie człowieka może stać się...
 • 105. rocznica bitwy pod Krzywopłotami, Bydlinem i Załężem Z powiatu
  W minioną sobotę, 16 listopada w Bydlinie odbyły się tradycyjne już obchody 105. rocznicy bitwy pod Krzywopłotami, Bydlinem i Załężem, bitwy...

  IMGP005715 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu gościł wrocławski Teatr Komedia ze sztuką „Kolacja dla głupca”.

  W połowie czerwca tego roku informowaliśmy o tym, że burmistrz Roman Piaśnik otrzymał promesę gwarantującą ponad 1,2 mln złotych dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych na przebudowę ul. Głowackiego w Olkuszu. Dziś mamy przyjemność zaprezentować efekty zakończonych prac, których wartość szacowana jest na około 2,5 miliona złotych.

  Rozpoczęcie sezonu grzewczego ponownie pokazało, jak dużym problemem w całym kraju jest smog. W Olkuszu od lat podejmowane są działania, mające na celu poprawę jakości powietrza. Trwa wymiana niskosprawnych kotłów oraz zakupiono nowe, ekologiczne autobusy komunikacji miejskiej. Dużą nadzieję na poprawę sytuacji daje również rządowy program Czyste Powietrze, którego koordynacją w Srebrnym Mieście dotychczas zajmował się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Niebawem ma się to jednak zmienić, a formalności będzie można dopełnić w olkuskim magistracie. Stanie się tak za sprawą porozumienia, które podpisał burmistrz Roman Piaśnik.

 • Kto rozpozna sprawcę kradzieży?
  Policjanci ze Szczekocin proszą o pomoc w identyfikacji osoby podejrzanej o kradzież ponad 500 litrów paliwa. Do przestępstwa doszło na stacji paliw w miejscowości Bonowice. Sprawca przyjechał białym samochodem dostawczym marki Renault. Wizerunek złodzieja został zarejestrowany przez kamery...
 • Spotkania policjantów z przedszkolakami
  W tym tygodniu policjanci z Komisariatu Policji w Bukownie oraz Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu odwiedzili 5 przedszkoli z terenu miasta i Gminy Olkusz. Spotkania profilaktyczne z najmłodszymi cieszą się dużą popularnością i są okazją, by poprzez zabawę uczyć dzieci o bezpieczeństwie....
 • Jabłko zamiast papierosa Z powiatu
  Cała tona jabłek pojechała dzisiaj do szkól ponadpodstawowych z terenu powiatu olkuskiego, aby uczcić Światowy Dzień Rzucania Palenia.
  To już 9...

  IMGP003514 listopada studenci UTW przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu mieli święto. Zamiast wykładu wysłuchali nastrojowego koncertu sławkowskiego zespołu Ancora Imparo.

  Ponad 400 tys. złotych przeznaczy Gmina Olkusz na nowe wyposażenie, dodatkowe zajęcia oraz szkolenie kadr w trzech przedszkolach: Przedszkolu Nr 9, Przedszkolu Nr 4 i Przedszkolu Nr 13. Zdecydowaną większość środków – blisko 344 tys. złotych – magistrat pozyskał z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

  Projekt 8.6.1. typ B dotyczy zwiększenia efektywności współpracy zespołów międzypokoleniowych – doradztwo personalne świadczone przez profesjonalnych HR Biznes Partnerów, przygotowanie Strategii Zarządzania Wiekiem oraz coaching dla kadry zarządzającej i pracowników. Projekt dla firm z małopolski zatrudniających min. 9 pracowników.

  11 listopada z lotu ptaka Z powiatu
  Zapraszamy do obejrzenia dalszej części galerii zdjęć (tym razem z lotu ptaka) z powiatowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

  DSC 07939 listopada w południe w chacie Kocjana w Rabsztynie odbyło się spotkanie przedstawicielek kół gospodyń wiejskich z powiatu olkuskiego.

  Tłumy widzów były świadkami bitewnego zgiełku, jaki w sobotę 9 listopada 2019 r. rozniósł się wokół Chaty Kocjana w Rabsztynie. Za sprawą rekonstruktorów publiczność mogła cofnąć się w czasie i niemal dotknąć historii.

  Po XIII Sesji Rady Powiatu w Olkuszu Ze starostwa
  We wtorek, 12 listopada, odbyła się XIII sesja Rady Powiatu w Olkuszu. Główną kwestią omawianą podczas obrad była...