Jeśli ktoś chce dowiedzieć się, jak wyglądał średniowieczny system obronny Olkusza powinien zainteresować się bezpłatnym spacerem historycznym „Mury miejskie Olkusza”, który odbędzie się w piątek 18 maja.

niecik plakat zapowiedzWszystkich wielbicieli disco polo zapraszamy do Hali Sportowej MOSiR w Olkuszu 22 czerwca. Dla Was - gwiazda wieczoru Tomasz Niecik. 

Konkurs dla lokalnych zespołów disco polo!

Zgłoszenia do 20 maja. 

Więcej informacji TUTAJ 

1400 WEDRUJAC SCIEZKAMI PAMIECI plakat x6Serdecznie zapraszamy na niezwykłą wystawę fotografii Adama Sowuli i Agnieszki Piktas z Pracowni Fotograficznej Miejskiego Ośrodka Kultury.

Obejrzenie artystycznych zdjęć okolicznych nekropolii będzie niezapomnianym przeżyciem, czasem zadumy i refleksji.

Zapraszamy na wernisaż 17 maja o 18.30 do Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, ul. Fr. Nullo 29.

baner gdzie mieszka sztuka INSTALACJA ARTYSTYCZNATym razem w cyklu spotkań twórczych dla dzieci - instalacja artystyczna!

Serdecznie zapraszamy 23 maja o 17.oo do Miejskiego Ośrodka Kultury ul. Fr. Nullo 29. 

Od poniedziałku 14 maja mieszkańcy Olkusza i przyjezdni będą mogli korzystać z nowych toalet publicznych. Wolnostojący budynek z pięcioma kabinami został zlokalizowany przy ulicy Floriańskiej. Jest to obiekt, o którego powstanie apelowali olkuszanie od czasu, kiedy podczas rewitalizacji rynku zlikwidowane zostały szalety znajdujące się w okolicy obecnych fontann.

Szanowni Mieszkańcy Miasta i Gminy Olkusz, mam przyjemność zaprezentować zasady kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego Olkusza. Bardzo dziękuję za aktywność w ubiegłych latach. Zebrane dotychczas doświadczenia pozwalają nam pracować nad regulaminem Budżetu Obywatelskiego, aby jak najlepiej odpowiadał on specyfice naszej gminy oraz Państwa oczekiwaniom.

Bieżąco realizujemy zwycięskie projekty z poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego. Niebawem będzie można składać wnioski do czwartej edycji. Wierzę w Państwa zaangażowanie i dobre pomysły również w tym roku. Zachęcam do zapoznania się ze szczegółami poniżej oraz udziału w trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego Olkusza. Przypominam także, że do 6 czerwca można zgłaszać projekty do Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego (www.bo.malopolska.pl).

Roman Piaśnik
Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz

WYSOKOŚĆ ŚRODKÓW - BUDŻET OBYWATELSKI 2019

1.200.000 zł

4 pule:

200.000 zł na zadania ogólnogminne powyżej 150.000 do 200.000zł

600.000 zł na zadania powyżej 50.000zł do 100.000zł

250.000 zł na zadania powyżej 25.000 zł do 50.000 zł

150.000 zł na zadania do 25.000 zł.

1. ZGŁASZANIE PROPOZYCJI ZADAŃ

21.05 – 22.06.2018

- propozycje zadań do budżetu może zgłosić każdy mieszkaniec Olkusza, który ukończył 16 rok życia;

- każdy mieszkaniec może zgłosić maksymalnie 3 zadania;

- każda propozycja musi być poparta podpisami co najmniej 15 mieszkańców;

- mieszkaniec może poprzeć dowolną liczbę zadań;

- propozycje zadań zgłaszane są na formularzu dostępnym na stronie internetowej www.obywatelski.umig.olkusz.pl oraz w Punkcie Podawczym Urzędu;

- zgłoszone zadanie musi spełniać następujące warunki:

- musi to być zadanie własne gminy;

- zadanie musi być realizowane w ciągu 1 roku budżetowego;

- maksymalna kwota zadania: do 25.000 zł, do 50.000 zł, do 100.000 lub do 200.000 zł;

- lokalizacja zadania na terenie, do którego gmina ma prawo;

- zadanie musi być ogólnodostępne dla mieszkańców.

2. ANALIZA ZGŁOSZONYCH ZADAŃ

25.06 – 31.08.2018

 • zgłoszone zadania zostaną poddane analizie przez wydziały merytoryczne Urzędu:

- ocena formalna – sprawdzona zostanie poprawność wypełnienia wszystkich pozycji formularza oraz liczba podpisów popierających zadanie;

- ocena merytoryczna – zadania sprawdzone zostaną w zakresie możliwości ich wykonania;

- konsultacje z autorami zadań – w przypadku konieczności uzyskania dodatkowych informacji lub dokonania uzgodnień.

3. OGŁOSZENIE LISTY ZADAŃ DO GŁOSOWANIA

do 14.09.2018

 • lista zadań zamieszczona zostanie na stronie internetowej i tablicy ogłoszeń Urzędu;
 • szczegółowe opisy zgłoszonych zadań zamieszczone będą na stronie internetowej Urzędu www.obywatelski.umig.olkusz.pl .

4. GŁOSOWANIE

1.10.2018 – 12.10.2018

- głosować może każdy mieszkaniec Miasta i Gminy Olkusz, który ukończył 16 rok życia;

- każdy głosujący może oddać głosy na maksymalnie 3 zadania;

- głos oddany na zadanie wskazane na 1 miejscu będzie mnożony razy 3, na 2 miejscu razy 2, na 3 miejscu razy 1;

- głosować można poprzez:

 • oddanie poprawnie wypełnionej karty do głosowania w ustalonych punktach do głosowania;
 • wypełnienie karty przez Internet.

- rekomendowane do realizacji będą te zadania, które otrzymają największą liczbę głosów;

- przy równej liczbie głosów o pozycji na liście wyników decydować będzie losowanie.

5. OGŁOSZENIE WYNIKÓW GŁOSOWANIA

do 17.10.2018

 • wyniki głosowania opublikowane zostaną na stronie internetowej i tablicy ogłoszeń Urzędu.

6. REALIZACJA

2018 r.

- zadania z najwyższą liczbą głosów, aż do wyczerpania środków w każdej puli

KONTAKT, POMOC I DODATKOWE INFORMACJE

Przez cały czas realizacji budżetu obywatelskiego pytania można przesyłać na adres:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. i uzyskać informację pod nr. tel. 32 6260164.

W okresie zgłaszania zadań do budżetu obywatelskiego, na dyżurach pełnionych w budynku Urzędu Miasta i Gminy Olkusz, pracownicy wydziałów merytorycznych Urzędu będą udzielać pomocy w wypełnieniu formularzy – w każdy poniedziałek w godzinach 15.00-17.00 i w każdą środę w godzinach 13.00-15.00.

Szczegółowe informacje, dokumenty i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące budżetu obywatelskiego znajdziesz na stronie internetowej www.obywatelski.umig.olkusz.pl i na profilu Urzędu Miasta i Gminy na Facebooku.

Więcej o: UTRUDNIENIA W KURSOWANIU AUTOBUSU LINII „BP”

Uwaga ważna informacja dla mieszkańców Troksa, Braciejówki, Podlesia korzystających z komunikacji miejskiej. Informujemy, że w związku z prowadzoną przebudową drogi powiatowej Troks – Braciejówka – Jangrot – Trzyciąż od dnia dzisiejszego od godz. 9:00 linia BP będzie kursować objazdem. Przejazd linii będzie realizowany łącznikiem pomiędzy Troksem a Podlesiem ( tzw. Białą Drogą). Dodatkowo przystanki „Troks

DSC 00448 maja w Miejskim Domu Kultury w Olkuszu odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych zorganizowany przez Starostwo Powiatowe i Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

Nie tak dawno informowaliśmy o zakończeniu prac na ulicach Sławkowskiej oraz Górniczej. Dziś do listy zakończonych inwestycji drogowych dodać należy trzy następne miejskie ulice: Skalsją, Polną oraz Rataja. Tuż po weekendzie majowym burmistrz Roman Piaśnik dokonał ich odbioru.

W 73. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej, wyrażając swoją pamięć o ofiarach tego zbrodniczego konfliktu, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik i przewodniczący Rady Miejskiej w Olkuszu, w towarzystwie olkuskich kombatantów, złożyli kwiaty pod pomnikiem poświęconym poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939-1945.

W związku ze zbliżającym się  „długim weekendem” wprowadzone zostaną następujące zmiany  w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej organizowanej przez Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu: – w dniu 30 kwietnia  (poniedziałek) oraz w dniu 04 maja (piątek) komunikacja miejska funkcjonować będzie wg. rozkładów jazdy obowiązujących w dni powszednie z poniższymi ograniczeniami: Lp. Linia Trasa Godz. Uwagi 1. 470

20 i 21 maja 2018 r. Muzeum Armii Krajowej gościć będzie w Olkuszu. Na Rynku stanie mobilna wystawa prezentująca pamiątki i dokumenty dotyczące Akcji „Burza” przeprowadzonej w 1944 roku przez AK. Wydarzenie objął patronatem Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Na zaproszenie burmistrza Romana Piaśnika długi weekend majowy spędziła w Olkuszu delegacja z włoskiego Pontenure – miasta partnerskiego Olkusza. Kilkudniowym obchodom jubileuszu 10-lecia przyjaźni obu miast towarzyszyły liczne patriotyczne wzruszenia, gdyż Goście Srebrnego Miasta mieli okazję uczestniczyć w obchodach upamiętniających uchwalenie Konstytucji 3 Maja oraz wspominali Włocha Francesco Nullo w czasie uroczystości poświęconej rocznicy jego śmierci. Podsumowanie dekady partnerstwa odbyło się natomiast w Szkole Podstawowej Nr 4 w Olkuszu.

 • Sobotni pożar trawy i krzewów przy torowisku w Olkuszu
  Ogień – z nim nie ma żartów. Nawet chwila nieuwagi może mieć przykre konsekwencje. Przekonał się o tym 13-letni mieszkaniec Olkusza. Nieletni, używając zapalniczki, podpalił suchą trawę i liście, a kiedy ogień się rozprzestrzenił, uciekł z kolegami. Spalił się teren w odległości mniejszej niż 100...
 • Policjanci z Bukowna zarekwirowali narkotyki w jednym z mieszkań


  Głośna libacja w jednym z mieszkań w Bukownie zakończyła się zatrzymaniem przez policjantów 27-letniego właściciela oraz jego kolegi pod zarzutem posiadania znacznych ilosci narkotyków.

  Kilka dni temu, policjanci prewencji patrolujący ulice miejscowości Bukowno, usłyszeli donośne krzyki...
 • Uniwersytet Jagielloński zaprasza 12 maja na kampus

  Bajkowe melodie na morza dnie banerSerdecznie zapraszamy wszystkie dzieci do Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu 14 maja o 8.30 lub 10.30 albo o 12.30.

  Mamy dla Was spektakl muzyczno-ekologiczny Bajkowe Melodie – Na morza dnie.

  Wstęp wolny, jednak obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.

  Przyjdźcie koniecznie, będzie... bajkowo!

  swieto srebra baner strona MOKJuż wkrótce Dni Olkusza!

  Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu zapraszają na Rynek 26 i 27 maja. Mnóstwo atrakcji, każdy znajdzie coś dla siebie. Dobra zabawa gwarantowana.

  Wystąpią Sylwia Grzeszczak, Weekend i Adam Bień, będzie jak zwykle korowód, jarmark rękodzieła i produktów lokalnych, wesołe miasteczko i mnóstwo innych imprez!

  Startujemy w sobotę o 12.30.

  Z programem zapoznacie się TUTAJ

  P5010174Gorąco na zewnątrz i gorąco w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu. Przegląd Zespołów Rockowych Rockowisko 2018! Tradycyjnie, 1 maja, numer jeden na liście majowych imprez kulturalnych. Dziewięć zespołów rockowych z całej Polski i jeden z naszego miasta partnerskiego – Schwalbach am Taunus.

  Projekt Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu MY i WY to (mi)MY został zaakceptowany w pierwszym etapie naboru, uzyskawszy wysoką punktację w programie Edukacji Kulturalnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Projekt przewiduje integrację i nawiązanie twórczej współpracy w grupie międzypokoleniowej.

  Uczestnicy wezmą udział w warsztatach psychologicznych, arteterapeutycznych, fotograficznych, teatralnych i muzycznych.

  Finałem Projektu będzie interaktywny spektakl pantomimy.

  Dofinansowanie uzyskał również projekt „Olkuscy seniorzy na rzecz niepodległości” zgłoszony przez Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu w Otwartym Konkursie Ofert na Realizację w 2018 Zadań Publicznych Województwa Małopolskiego w Zakresie Wspierania Funkcjonowania Społecznego oraz Przeciwdziałania Wykluczeniu Osób Starszych ogłoszonym przez Zarząd Województwa Małopolskiego/Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.

 • Nietrzeźwa matka wracała pieszo z zakrapianej imprezy, mając pod opieką 8-letniego syna
  Ze zgłoszenia, które wpłynęło, do dyżurnego olkuskiej policji wynikało, że kobieta, idąc z małoletnim dzieckiem dk 94 w Olkuszu ma problemy z utrzymaniem równowagi.
  W piątek (27.04.18 r.) około godziny 23.00 olkuscy stróże prawa po raz już kolejny interweniowali wobec pijanego rodzica. Tym razem 8-...