Na zaproszenie burmistrza Romana Piaśnika długi weekend majowy spędziła w Olkuszu delegacja z włoskiego Pontenure – miasta partnerskiego Olkusza. Kilkudniowym obchodom jubileuszu 10-lecia przyjaźni obu miast towarzyszyły liczne patriotyczne wzruszenia, gdyż Goście Srebrnego Miasta mieli okazję uczestniczyć w obchodach upamiętniających uchwalenie Konstytucji 3 Maja oraz wspominali Włocha Francesco Nullo w czasie uroczystości poświęconej rocznicy jego śmierci. Podsumowanie dekady partnerstwa odbyło się natomiast w Szkole Podstawowej Nr 4 w Olkuszu.

Włoscy Goście przybyli do Olkusza 2 maja. Pierwsze oficjalne spotkania odbyły się dzień później – w olkuskim magistracie burmistrz Roman Piaśnik przywitał delegację, której przewodniczył Roberto Modenesi - Assesor ds. kultury i współpracy międzynarodowej Pontenure. Towarzyszyli mu Franco Zerilli - Prezes Stowarzyszenia Pontenure Kultura i Sztuka oraz Teresa Musiał Casali – olkuszanka na co dzień mieszkająca w Pontenure, będąca jednocześnie jedną z najważniejszych postaci scalających Olkusz i Pontenure.

3 maja odbyły się uroczystości poświęcone 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego złożyły nie tylko władze Olkusza – burmistrz Roman Piaśnik oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Olkuszu Jan Kucharzyk. Swój hołd tej wielkiej postaci złożyła również delegacja z Pontenure. Wcześniej przedstawiciele miast partnerskich wzięli udział w Mszy św. w Bazylice św. Andrzeja Apostoła.

Środowe popołudnie włoscy przyjaciele Srebrnego Miasta spędzili odpoczywając oraz poznając historię oraz atrakcje Olkusza. Dużym zainteresowaniem cieszyła się umieszczona na olkuskim rynku wystawa planszowa przygotowana z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 10-lecia partnerstwa Olkusza i włoskiego miasta Pontenure oraz 20-lecia partnerstwa Olkusza z niemieckim miastem Schwalbach am Taunus, które było obchodzone w ubiegłym roku. Szczególną ucztą dla ducha był koncert włoskich gości. Przed publicznością zgromadzoną w BWA w Olkuszu wystąpili Rebecca Brusamonti (sopran) i pianistka Simona Puzzi.

- Było to wspaniałe wprowadzenie do obchodów 10 lat współpracy naszych miast – komentował Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza. Swój zachwyt występem duetu artystek słuchacze wyrazili gromkimi brawami.

Oficjalne obchody jubileuszu 10-lecia partnerstwa Olkusza i Pontenure zaplanowano na 4 maja. W pierwszej części uroczystości zgromadzeni uczcili pamięć o Francesco Nullo – w 155. rocznicę jego śmierci w bitwie pod Krzykawką.

- Pamiętamy o pułkowniku Francesco Nullo przede wszystkim ze względu na jego zasługi dla zrywu Powstania Styczniowego. Na wezwanie Garibaldiego, któremu w jednej z bitew uratował życie, ruszył na pomoc walczącej o wolność Polsce. Po pierwszych sukcesach dotarł wraz z powstańcami w okolice naszego miasta i Bolesławia, aż pod Krzykawkę. Tam, dokładnie 155 lat temu, doszło do bitwy z wojskami rosyjskimi, w której Francesco Nullo ponosi śmierć. Niedługo potem, w miejscu przed którym stoimy, został pochowany – przypominał sylwetkę Francesco Nullo włodarz Olkusza. Swoje uznanie dla wspólnej historii walki o wolność obu państw wyraził również przewodniczący delegacji Pontenure Roberto Modenesi: - Pamięć o Francesco Nullo i jego towarzyszach, ale również o poległych na ziemi włoskiej polskich patriotach, o czynach II Korpusu Polskiego generała Andersa, jeszcze dzisiaj żywi głębokiego ducha przyjaźni, który jednoczy nasze dwa narody i to dlatego jesteśmy tutaj wszyscy dzisiaj aby złożyć hołd tym bohaterom – mówił przed pomnikiem Francesco Nullo.

Pamięć o bohaterach walk o wolność zgromadzeni na olkuskim Starym Cmentarzu wyrazili składając kwiaty. Uczyniły to delegacje miast partnerskich, kombatantów, posłów na Sejm RP Ziemi Olkuskiej, gminy Bolesław, olkuskich szkół, stowarzyszeń i instytucji, zarządu osiedla Centrum, Rady Seniorów, związków zawodowych, PTTK oraz harcerzy.

Druga część uroczystości odbyła się już w budynku Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Francesco Nullo w Olkuszu. Została ona poświęcona dekadzie partnerstwa Olkusza i Pontenure, choć nie zabrakło również odwołań do patrona szkoły.

- Akt podpisania porozumienia stanowił przypieczętowanie niezwykłej sympatii oraz chęci wzajemnego poznawania się mieszkańców Olkusza i Pontenure. Niezwykle budujące efekty są zasługą zaangażowania władz obydwu miast i działaczy społecznych. W tym miejscu nie sposób nie docenić licznych inicjatyw olkuszanki mieszkającej w Pontenure Pani Teresy Musiał Casali, szkół, ośrodków kultury oraz samych mieszkańców. Przez ponad dekadę setki olkuszan i mieszkańców Pontenure wzięły udział we wspaniałych projektach, których efektem są nie tylko trwające po dziś dzień przyjaźnie, ale także lepsza znajomość kultury, historii i obyczajów obu miast oraz państw – mówił w oficjalnym przemówieniu burmistrz Roman Piaśnik. O ciepłym powitaniu w Olkuszu mówił z kolei Roberto Modenesi, przewodniczący delegacji Pontenure: - Wielki Polak, wielki człowiek, Papież Jan Paweł II otworzył swój pontyfikat słowami wezwania, które wciąż nam towarzyszą: "Nie lękajcie się". Uczyńmy te słowa każdego dnia naszymi. Szczególnie wy młodzi, nie bójcie się popełniać błędów, podążać nieznanymi drogami, wracać aby potem znów ruszać w drogę. Jednym słowem bądźcie sobą. Jeśli chodzi o nas, słowa i troska, z jaką społeczność Olkusza zawsze nas wita sprawiają, że naprawdę pokonujemy każdy lęk, że czujemy się tu jak w domu. One pomagają nam codziennie wyobrażać sobie i pracować na rzecz Europy pokojowej, silnej, dostatniej, demokratycznej i solidarnej – mówił, zwracając się również do uczniów szkoły.

Jubileuszowi towarzyszyła również wymiana prezentów, dla obu miast symbolicznych.

- Całej społeczności Pontenure, na ręce Pana Roberto Modenesi, przekazuję drobny upominek, tak, byście wracali do domów mając Olkusz nie tylko w sercu. Niech każde spojrzenie na to niezwykle piękne dzieło artystyczne, przedstawiające jeden z symboli Olkusza – basztę – przywołuje ciepłe wspomnienia związane z Waszą obecnością w Srebrnym Mieście – mówił Roman Piaśnik, włodarz Olkusza. Nieco bardziej praktyczny okazał się prezent od społeczności Pontenure: Jak się zorientowaliście jesteśmy ludźmi którzy wierzą w dialog, ale uważamy, że lepiej jest rozmawiać wygodnie siedząc, pomyśleliśmy zatem, że przywieziemy wam z Włoch, na pamiątkę dziesięciolecia naszej współpracy partnerskiej te dwa fotele, które mam nadzieję przypadną Wam do gustu – żartobliwie podsumował potrzebę prowadzenia dialogu w komfortowych warunkach Roberto Modenesi. Do olkuskiego magistratu oraz SP Nr 4 trafiły również pamiątkowe ceramiczne talerze z herbem Pontenure.

Program artystyczny przygotowany przez pedagogów ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olkuszu skupił się na dwóch najważniejszych w tym dniu kwestiach: bohaterstwie Francesco Nullo oraz jubileuszu 10-lecia partnerstwa Olkusza i Pontenure. Uczniowie niezwykle interesująco opowiedzieli o włoskim bohaterze Powstania Styczniowego oraz swoim postrzeganiu słonecznej Italii. Wiele miejsca poświęcono również spotkaniom obu partnerskich miast. W szkole ustawiona została również wystawa autorstwa "Pontenure wczoraj i dzis" autorstwa Franco Zerilli i Fabrizio Giorgi. W uroczystych obchodach jubileuszu 10-lecia partnerstwa uczestniczył Dariusz Rzepka, który jako burmistrz dekadę temu podpisywał porozumienie Olkusza i Pontenure.

Ostatni dzień pobytu w Polsce goście z Pontenure spędzili w drodze – zwiedzając najpierw najbliższe atrakcje turystyczne, w tym Ojców i Pieskową Skałę, by poznawanie naszego regionu zakończyć w stolicy Małopolski – w Krakowie. Uwiecznione tuż przed wylotem do domu uśmiechy na twarzach gości z Pontenure pozwalają sądzić, że olkuszanie egzamin z gościnności zaliczyli na piątkę z plusem.

Już teraz zapraszamy naszych włoskich przyjaciół do jak najczęstszych wizyt w Srebrnym Mieście!

Główne obchody jubileuszu 10-lecia partnerstwa Olkusz-Pontenure zorganizowali burmistrz Miasta i Gminy w Olkuszu Roman Piaśnik oraz Szkoła Podstawowa Nr 4 w Olkuszu. Partnerami byli Gminna Rada Seniorów w Olkuszu, czasopismo Głos Seniora, Polskiego Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oddział w Olkuszu, Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Włoskiej im. płk. Fr. Nullo oraz Stowarzyszenie Miasta Partnerskie w Olkuszu.

Dziękujemy Pani Teresie Musiał Casali za zaangażowanie w przygotowanie wystawy na olkuskim rynku, tłumaczenia tekstów i przemówień. Zlokalizowana na olkuskim rynku wystawa powstała również dzięki pracy Jacka Sypienia – pracownika Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, Genowefy Bugajskiej - prezes Stowarzyszenia „Miasta Partnerskie”, a konsultacji graficznej udzielił Stanisław Jakubas.