Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

 „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” – policyjne działania

Prowadzone przez policjantów działania prewencyjno-kontrolne mają na celu zmniejszenie ilości wypadków i kolizji drogowych z udziałem pieszych. To właśnie ta grupa tzw. „niechronionych” uczestników ruchu drogowego narażona jest na poważne niebezpieczeństwo. Dlatego pieszy powinien zachować szczególną ostrożność na drodze i przestrzegać obowiązujących przepisów. Dzisiaj tj. 23 października 2018 roku policjanci Wydziału Ruchu Drogowego olkuskiej komendy prowadzą działania prewencyjno – kontrolne „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Mundurowi zwracają szczególną uwagę na zachowanie właściwych relacji kierujący - pieszy, a także na zgodne z przepisami poruszanie się pieszych.

Najwięcej wypadków z udziałem pieszych odnotowywana jest w okresie jesienno-zimowym. W tym czasie pogarszają się warunki atmosferyczne oraz warunki drogowe, wcześnie zapada zmrok. Piesi są słabo widoczni na drodze i często dochodzi do ich potrąceń. Dlatego ważne jest, by piesi korzystali z elementów odblaskowych nawet, gdy są w terenie zbudowanym - to z pewnością poprawi ich bezpieczeństwo na drodze.

Przyczynami wypadków spowodowanych przez pieszych są również wykroczenia polegające na: przechodzeniu przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, niestosowaniu się przez pieszych do sygnalizacji świetlnej, przechodzeniu w miejscach niebezpiecznych, zabronionych lub o ograniczonej widoczności, przechodzenie przez jezdnię zza przeszkody, pojazdów i bezpośrednio przed jadący pojazd. Policjanci prowadząc działania prewencyjno-kontrolne zwracają szczególna uwagę właśnie na te wykroczenia popełniane przez pieszych, ale i na prawidłowe zachowania kierowców np. przy przejściu dla pieszych. Przypominamy, że z godnie z obowiazujacymi przepisami, kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym). Z drugiej zaś strony, fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia pieszego do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwaw ruchu ale przede wszystkim dla jego życia i zdrowia. W zderzeniu z pojazdem pieszy jest narażony na najpoważniejsze konsekwencje już przy prędkościach pojazdu 20-30 km/h. Przy prędkości 50 km/h pieszy ma około 50 procent szans na przeżycie, ale już przy prędkości około 80 km/h jego szanse na przeżycie są bliskie zeru. Dlatego zanim wejdziesz na przejście dla pieszych, upewnij się czy jest ono bezpieczne.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.