Wraz z nieustającym postępem technologicznym, instalacje grzewcze skazane są na wielkie metamorfozy, aby stawały się bardziej ekologiczne. Składa się na to oczywiście energooszczędność i inteligentne rozwiązania. Rozwój technologii dotyczy także elementów sterujących centralnym ogrzewaniem, źródeł ciepła oraz układu ciepłej wody użytkowej. Nie można zapomnieć też o pompach obiegowych co sterowanych elektronicznie.

Pompy obiegowe co w instalacji grzewczej

Aby zwiększyć wydajność systemu grzewczego, stosuje się urządzenia, która potrafią wymusić obieg czynnika grzewczego. Wszystko za sprawą tego, że pompa wymusza szybszy obieg danego medium. Pozwala to też na zastosowanie przewodów, które mają mniejsze średnice oraz umożliwia to także swobodniejsze ich rozprowadzenie. Posiadanie instalacji takiego typu sprawia, że pojemność zładu może być mniejsza, a co za tym idzie – bezwładność procesu spalania również się zmniejsza. Powoduje to, że pompa pomaga w precyzyjnej ilościowej oraz jakościowej regulacji instalacji. W fachowym nazewnictwie elementów związanych z tym zagadnieniem możemy odnaleźć takie określenia jak – pompy cyrkulacyjne oraz pompy obiegowe. Pierwsze z nich, najczęściej stosuje się w wypadku instalacji ciepłej wody użytkowej. Drugie natomiast przydają się w systemach podłogowego ogrzewania, instalacjach przemysłowych oraz w klimatyzacji.

Zalety pomp sterowanych elektrycznie

Innowacyjne rozwiązania wykorzystujące elektroniczne elementy, skutecznie wypierają z użytku klasyczne, stosowane dotychczas w systemach grzewczych manualne pompy. Jednym z głównych powodów tych zachodzących zmian jest oczywiście chęć redukcji zużycia jak największej ilości energii i zmniejszenie kosztów. Stosując pompy sterowanie elektrycznie, w porównaniu do starszych modeli, zużycie prądu może być od dwóch, do nawet pięciu razy mniejsze. Mimo wyższej ceny, warto w nie zainwestować, ponieważ już po dwóch latach, wszelkie koszty powinny się nam zwrócić. Dzięki elektronicznemu sterowaniu pomp, mamy zatem możliwość energooszczędnego i sprawnego użytkowania całej instalacji centralnego ogrzewania. Tylko z pomocą jednego przycisku, mamy możliwość wyboru trybu pracy. Może być ona także zapisana w pamięci, aby z kolejnymi startami tryb ten był wczytywany automatycznie.

Pompa obiegowa co – elektroniczne sterowanie

Aby mieć pewność, że nasza pompa obiegowa co będzie pracowała efektywnie i bezawaryjnie, złożyć się musi na to wiele czynników. Kluczowa jest oczywiście odpowiednia eksploatacja, tak jak zaleca to robić producent oraz uprzednio właściwy dobór urządzenia od renomowanego producenta. Pompy są dodatkowo zaopatrzone w dogodny system kontrolujący ochronę wszelkiej elektroniki. Jest to dobre zabezpieczenie przed przerwami w dostawie prądu, czy też przepięciami w sieci chociażby podczas gwałtownych burz. Nawet w wyniku usterki, ten typ zabezpieczenia nie sprawi, że urządzenie się wyłączy, lecz zainicjuje tryb awaryjny. Wymuszone chłodzenie, dzięki któremu temperatura utrzymuje się na konkretnym poziomie nie ryzykując przegrzania powoduje, że mamy do czynienia z bardzo wysokim bezpieczeństwem pracy. Gwarancję dostosowanych warunków pracy, zapewnia specjalny sterownik pompy. Analizuje on wszelkie warunki i parametry, umożliwiając automatyczną adaptację urządzenia do całego układu. Do bezstopniowego sterowania wydajnością pompy, zużyciem energii i wysokością podnoszenia, urządzenia te posiadają specjalny potencjometr.