Zmieniające się relacje damsko-męskie

Społeczne role kobiety i mężczyzny jeszcze sto lat temu wyglądały zupełnie inaczej. Zmiany w postrzeganiu przedstawicieli obu płci rzutują na relacje damsko-męskie. Do przeszłości odeszły czasy, kiedy kobietom nie wolno było głosować. Większość z nich pracuje zawodowo, a co za tym idzie mniej czasu spędzają w kuchni. Zmienia się również podejście do mężczyzn. Dzisiaj opiekujący się dziećmi ojciec nie należy do rzadkości. Co więcej, panowie udzielają się w pracach domowych. Jak w tym nowym świecie wyglądają związki? O relacjach damsko-męskich, pewności siebie oraz o uwodzeniu przeczytasz wiecej na blogu www.uwodzenie.org - zobacz więcej.

Kobieta do zadań specjalnych

Współczesne kobiety nie zamykają się w domach. Są aktywne zawodowo, realizują swoje pasje i nie dają sobie wmówić, że bycie dobrą matką musi oznaczać porzucenie własnych ambicji. A jak jest z byciem dobrą partnerką czy żoną? Wielu mężczyzn nie ma problemu z aktywnością swoich drugich połówek. Panowie doceniają, że kobiety zarabiają, dbają o siebie i są zadowolone. Rzutuje to bowiem na lepszą atmosferę w domu, a tego ostatecznie oczekuje większość mężczyzn. Oczywiście są tu pewne wyjątki.

Co prawda rzadko, ale wciąż da się słyszeć poglądy, że kobieta powinna siedzieć w domu, zajmować się nim i skupić na wychowaniu dzieci. Nie należy z góry krytykować takiego układu, zwłaszcza jeżeli partnerzy są co do niego zgodni. Relacje damsko-męskie sprawdzają się, gdy dwoje ludzi ma spójną wizję odnośnie najważniejszych aspektów życia. Szczegóły zawsze da się omówić i dopasować.

Mężczyzna na miarę XXI wieku

O ile kobiety w ostatnich dekadach wywalczyły sobie nowe miejsce w społeczeństwie, to panowie mogą czuć się nieco zagubieni. Wychowani w czasach, kiedy nie wypadało płakać, teraz są zachęcani do wyrażania emocji. Kobiety chcą rozmawiać o uczuciach i oczekują wylewności ze strony partnerów. Jednocześnie relacje damsko-męskie wciąż opierają się na założeniu, że mężczyzna to opoka. Jego silne ramie jest oparciem, ponadto w społeczeństwie nadal obowiązuje stereotyp silnej głowy rodziny. Sprzeczne przekazy sprawiają, że współczesny mężczyzna ma prawo czuć się pogubiony. Eksperci od związków podkreślają, by kobiety zdecydowały się, czego oczekują od swoich partnerów. Trudno bowiem spodziewać się, że mężczyzna zawsze dostosuje się do nastroju partnerki. Zwłaszcza że bywa on tak bardzo zmienny.

Partnerstwo zamiast klasycznego układu

Dzisiejsze relacje damsko-męskie są o wiele bardziej partnerskie niż to miało miejsce w przeszłości. Kobiety są zdecydowanie silniejsze, a mężczyźni mniej obawiają się wyrażania uczuć. Oba zjawiska są pozytywne. Uczestniczące w życiu społecznym panie wierzą w siebie i wnoszą własny wkład do wielu dziedzin, między innymi do nauki czy polityki. Z kolei panom odważne mówienie o swoich słabościach wychodzi na zdrowie. Bez tłumienia emocji zmniejsza się ryzyko wielu chorób, nie tylko psychicznych, ale również tych dotykających ciała. Pod wieloma względami współczesne związki są zatem szczęśliwsze. Nie oznacza to jednak, że pozostają zupełnie wolne od problemów, ale to jest temat na zupełnie inną dyskusję.