Tegoroczne otwarcie sezonu turystycznego, zorganizowane, jak zwykle, przez Urząd Miasta i Gminy Olkusz oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, rozpoczęło się w piątek 20 kwietnia.

DSC 0003

 

Tego dnia w MOK-Centrum Kultury odbyła się konferencja z okazji Inauguracji Sezonu Turystycznego 2018 oraz XXII Ogólnopolskiego Zlotu Nizinnego Przewodników PTTK pod patronatem burmistrza Romana Piaśnika. Konferencję zorganizował Klub Przewodników „Ilkussia” PTTK Olkusz we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu. Warto wspomnieć, że poprzednio w Olkuszu dwadzieścia lat temu odbył się II Ogólnopolski Zlot Nizinny Przewodników PTTK.

Przewodnicy to ludzie szczególni. Dzięki nim to, co oglądamy, nabiera treści, głębi i wartości. Przybyli z całej Polski, aby tym razem poznać atrakcje turystyczne regionu olkuskiego.

Uroczystość rozpoczęła się hymnem przewodników. Kiedy zabrzmiały słowa „My, przewodnicy ojczystej ziemi zwiążmy razem jeden krąg”, na twarzach pojawiło się wzruszenie.

DSC 0010DSC 0021 2

Zebranych serdecznymi słowami powitali: Dyrektor MOK Beata Soboń, Andrzej Feliksik, przewodnik jurajski i świętokrzyski, Przewodniczący Klubu Przewodników Ilkussia przy Oddziale PTTK w Olkuszu, a w imieniu władz samorządowych Bożena Krok, Zastępca Burmistrza ds. Społecznych oraz Wójt Gminy Klucze Norbert Bień.

DSC 0022DSC 0027

 Pięknie zaprezentowali się uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Olkuszu, utalentowani i odnoszący wiele sukcesów w konkursach o zasięgu ogólnopolskim.

DSC 0017

 Po części artystycznej zebrani wysłuchali interesujących prelekcji z pokazami multimedialnymi.

Jacek Sypień, historyk regionalista prowadzący Punkt Informacji Turystycznej MSiT w Olkuszu, Prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”, opowiadał o symbolach górniczych w herbach miast zdradzając przy tym tajemnice herbu Olkusza, które wyszły na jaw podczas ubiegłorocznej renowacji budynku Urzędu Miasta i Gminy.

DSC 0046DSC 0052

Andrzej Feliksik, którego pasją jest także paleontologia, przedstawił zlepieniec parczewski - piękny, czerwonawy kamień wciąż jeszcze pojawiający się w okolicach Olkusza jako element ozdobny. To właśnie zlepieniec stanowił główny element budowlany średniowiecznego Olkusza.

Piotr Olejniczak z Muzeum Geologicznego Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk w Krakowie objaśnił skład zlepieńca parczewskiego. Co ciekawe, kamień o takim samym składzie występuje nad Morzem Czerwonym.

Kierownik Działu Muzealno-Wystawniczego MOK Grażyna Praszelik-Kocjan przybliżyła historię muzeów, opowiadając bardziej szczegółowo o muzeach znajdujących się pod opieką Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. I te właśnie muzea wszyscy goście poszli zwiedzić.

DSC 0061 2DSC 0057 2

Agnieszka Kluczewska oprowadzała po Muzeum Afrykanistycznym im dra Szczygła, Grażyna Praszelik-Kocjan po Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego, a Andrzej Feliksik pokazywał kolekcję minerałów Ziemi Olkuskiej i skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

DSC 0067 2DSC 0031

Najwięcej atrakcji zaplanowano na sobotę 21 kwietnia na zamku w Rabsztynie.

DSC 0021DSC 0024

O 10:30 odbyła się uroczysta Inauguracja Sezonu Turystycznego 2018. Zebranych powitała Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Beata Soboń. Wspólnie z przedstawicielami władz miasta: Katarzyną Bożek, sekretarz UMiG, Emilią Kotnis-Górka, Kierownikiem Biura Promocji i Informacji Publicznej Agnieszką Kaczmarczyk, Naczelnikiem Wydziału Urbanistyki i Ochrony Zabytków oraz Jackiem Sypieniem, Prezesem Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”, dokonała podniesienia na maszt zamku górnego flagi Olkusza. Gdy flaga załopotała na tle bezchmurnego nieba, przedstawiciele olkuskiego Klubu Strzeleckiego LOK „Lokus” oddali salwę honorową.

DSC 0026CSC 0075

 Do Zamku tłumnie nadciągali zwiedzający. Wspaniała pogoda zachęcała do plenerowych wycieczek. Lazurowe niebo, słońce lśniące jak olkuski trojak wybity w złocie, lekki wiatr dla ochłody...

DSC 0015DSC 0036

Już o 11.00 pierwsza grupa chętnych rozpoczęła zwiedzanie niedawno odkrytych piwnic zamku średniego pod przewodnictwem Miejskiego Konserwatora Zabytków w Olkuszu Agnieszki Kaczmarczyk. Jacek Sypień także służył swoją historyczną wiedzą.

DSC 0033DSC 0043

Przez cały dzień trwała zorganizowana przez Miejski Ośrodek Kultury akcja „Zamek Rabsztyn za złotówkę” - zarówno Zamek, jak i Chatę Kocjana można było zwiedzić za symboliczną złotówkę. Dodatkowymi atrakcjami były prezentacje multimedialne, quizy i krzyżówki. Na zamkowym dziedzińcu na młodych zwiedzających czekały stanowiska ze sztalugami; pod nadzorem artysty-plastyka Klaudii Zub-Piechowicz z MOK w Olkuszu można było tworzyć wspaniałe dzieła.

DSC 0069DSC 0071

 Do komfortowego wypoczynku zachęcały leżaki, ustawione na dziedzińcu i pod Chatą Kocjana.

DSC 0049DSC 0073

 I dzieci, i rodzice zachwyceni byli oddanym do użytku nowym placem zabaw ulokowanym tuż pod zamkiem. Obiekt natychmiast został doceniony przez najmłodszych. 

DSC 0061DSC 0063

 Jak zwykle powodzenie miał Mobilny Punkt Informacji Turystycznej. Często kręciło się koło fortuny, tradycyjnie wybijano trojaki na szczęście, były konkursy i akcja „Zrób sobie znaczek”.

DSC 0012DSC 0007

 Obok, na stoisku olkuskiego Klubu Strzeleckiego LOK „Lokus”, prezentowano broń czarnoprochową, która przyciągała - szczególnie - panów. Gdzie można kupić, czy trzeba mieć pozwolenie?...

Nieco dalej prezentowano Camper Małopolski - nietypowy pojazd promocyjny Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Załoga campera rozdawała pięknie wydane materiały promujące Małopolskę; przewidziano nawet wydanie w postaci książeczki dla dzieci.

DSC 0051DSC 0054

Było także puszczanie latawców, które szybowały wysoko na sprzyjającym wietrze.

DSC 0077DSC 0078

Po południu oprócz bezpłatnego oprowadzania grup zwiedzających po zamku można było wziąć udział w spacerze historycznym „Zamek Rabsztyn w Ikonografii” zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”, a przeprowadzonym przez jego prezesa, Jacka Sypienia.

Chata Kocjana witała otwartymi drzwiami i rozkwitającym wiosennie ogrodem. Wiele osób z zainteresowaniem obejrzało zbiory regionalne zgromadzone w chacie, a także prezentacje multimedialne o Antonim Kocjanie, pracach konserwatorskich na zamku i atrakcjach Srebrnego Miasta.

DSC 0067DSC 0065

Część tych atrakcji, muzea znajdujące się w MOK-Centrum Kultury przy ulicy Szpitalnej 32, można było zwiedzać korzystając z bezpłatnego oprowadzania. Dzięki temu wielu zainteresowanych zapoznało się z unikalnymi zbiorami Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego i Muzeum Afrykanistycznego. Oprócz tego pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury przygotowali dla gości krzyżówki, quizy i prezentacje multimedialne.

Ponadto przez cały dzień trwał I Plener Fotograficzny „Zamek Rabsztyn online” zorganizowany przez MOK. Tematem pleneru było wzgórze z Zamkiem i Chatą Kocjana w Rabsztynie. Przysłane zdjęcia, wykonane podczas pleneru, będą prezentowane do 13 maja na profilu Fb MOK i udostępniane na Fb Zamek-Rabsztyn. Autor zdjęcia, które otrzyma najwięcej polubień, zostanie nagrodzony zaproszeniem dla dwóch osób klimatyczną kolacją na Zamku. Zapraszamy na nasze profile!

Niedziela, z równie przepiękną pogodą, zachęcała zwolenników turystycznych wędrówek do korzystania nie tylko z wycieczek po szlakach, ale i atrakcji na zamku w Rabsztynie.

Tegoroczna inauguracja sezonu turystycznego była wyjątkowo udana, zapewne sezon również będzie wspaniały. Szerokich szlaków!

DSC 0066

Uwaga ! Kasy do zamku znajdują się na dole przy bezpłatnym parkingu oraz w Chacie Kocjana, w której również można nabyć pamiątki i upominki.