Za sprawą szczęku rycerskiego oręża i huku armat przez dwa dni widzowie XIV Turnieju Rycerskiego na zamku w Rabsztynie mogli przenieść się do czasów średniowiecza, obserwować rycerskie zmagania i wziąć udział we wspólnej zabawie.

Turniej Rycerski

Tradycyjny przemarsz i prezentacja kilkunastu bractw rycerskich pod zamkowy most rozpoczęły turniejowe zmagania. Dzielnych rycerzy i nadobne białogłowy powitała w imieniu władz miasta Katarzyna Bożek, Sekretarz Miasta i Gminy Olkusz, która życzyła wszystkim dobrej i bezpiecznej zabawy. Uczestników turnieju powitali także przedstawiciele współorganizatorów: Marcin Wiercioch – kierownik Działu Organizacji Imprez MOK oraz prezes Jacek Sypień i Janina Maryszewska ze Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”. Tradycyjny okrzyk „Chwała” na cześć dzielnych rycerzy długo rozbrzmiewał pod murami rabsztyńskiego zamczyska. Otwarcie turnieju odbyło się z wielkim hukiem za sprawą wystrzału z armaty, której lont odpaliła sekretarz Katarzyna Bożek.

Turniej Rycerski

Następnie uczestnicy przeszli do zamkowej bramy, gdzie przedstawiciele stowarzyszenia odsłonili pamiątkową tablicę poświęconą Marianowi Maryszewskiemu (1935 – 2007), założycielowi i pierwszemu prezesowi Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”, a także inicjatorowi organizowanych od 2003 roku turniejów rycerskich w Rabsztynie. Przecięcia wstęgi i odsłonięcia tablicy dokonała wyraźnie wzruszona Janina Maryszewska. Po części oficjalnej rozpoczęły się rycerskie zmagania, które trwały przez dwa dni. Widowiskowe pojedynki na miecze długie, samoczwart, czyli walki czwórki rycerzy, turniej łuczniczy oraz turniej miecza i tarczy oraz turniej broni drzewcowej czy turniej rzutów w dal: włócznią oraz kulą, to tylko część atrakcji gromko oklaskiwanych przez widzów. Warto dodać, że uczestnicy turnieju mogli włączyć się do wspólnej zabawy wcielając się w rycerzy, czy próbując swoich sił w strzelaniu z łuku, a także rozwiązując średniowieczne kalambury. Poza zmaganiami okutych w zbroje rycerzy można było poznać kulturę średniowiecza za sprawą pokazów tańców dawnych czy występu zespołu Stout. Każdy mógł nie tylko zobaczyć warsztaty pracy średniowiecznych rzemieślników; kowala, garncarza, mydlarza i witrażysty, ale także samodzielnie spróbować wykonać ozdobne przedmioty. Sporym zainteresowaniem cieszyły się także mrożące krew w żyłach pokazy Kata i Inkwizytora. Największą atrakcją pierwszego dnia turnieju była wieczorna Bitwa o Zamek z użyciem materiałów pirotechnicznych. Po bitwie odbyły się walki drużyn rycerskich 3 vs. 3, a pełen atrakcji dzień zakończył pokaz fireshow - taniec ognia. Z kolei najbardziej widowiskową atrakcją drugiego dnia turnieju był pokaz jazdy rycerza konnego.

Turniej Rycerski

Dla uczestników turnieju przygotowano też cały szereg atrakcji towarzyszących. Przez dwa dni pod zamkiem był rozstawiony Mobilny Punkt Informacji Turystycznej, czyli stoisko promocyjne Miasta i Gminy Olkusz, gdzie można było otrzymać bezpłatne ulotki, foldery i mapy, a także wziąć udział w konkursie o historii Olkusza i Zamku Rabsztyn oraz zobaczyć działanie mennicy, na której były wybijane repliki trojaków olkuskich. Sporym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”, gdzie wszyscy chętni mogli wziąć udział w zajęciach plastycznych, otrzymać bezpłatnie foldery i widokówki, zobaczyć wystawę plastyczną „Rabsztyn w sztuce”, wypożyczyć elementy średniowiecznego uzbrojenia, czy zakuć się w dyby. Prawie dwieście osób skorzystało z bezpłatnego oprowadzania po zamku. Chętnych społecznie oprowadzali po zamku przewodnicy - członkowie stowarzyszenia.

Turniej Rycerski

Organizatorem turnieju był Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, który objął honorowy patronat nad imprezą, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu oraz Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”. Patronat medialny: Gazeta Krakowska, Radio Kraków, Przegląd Olkuski, Historykon.pl oraz Omega Studio.

Turniej Rycerski

Turniej Rycerski

Turniej Rycerski