Mimo tego, że społeczeństwo jest coraz bardzie świadome na czym polega leczenie ortodontyczne, ciągle funkcjonuje sporo mitów dotyczących noszenia aparatów. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Aparaty na zęby z metalowymi obręczami były jeszcze kilkanaście lat temu wyśmiewane w szkołach przez rówieśników. Chociaż powszechność wiedzy na temat ortodoncji jest coraz większa, nadal funkcjonuje spora liczba mitów na ten temat.

  1. Aparaty na zęby nie działają u osób dorosłych

Okazuje się, że na aparat na zęby metalowy https://dobryortodontawarszawa.pl/aparat-na-zeby-metalowy.php zdecydować się może osoba w każdym wieku. Z uwagi na duży rozwój współczesnej ortodoncji, można wybierać między wieloma rozwiązaniami, które będą skuteczne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Porównując leczenie dorosłych i dzieci, nie da się dostrzec wyraźnych różnic. Z uwagi na większą świadomość leczenia ortodontycznego i wiedzę na temat tego, jakie wynikają zagrożenia z jego braku, decydują się na to rozwiązanie osoby dosłownie w każdym wieku.

  1. Nosząc aparat, nie można się całować

Nie ma żadnych przeciwwskazań dotyczących pocałunków dla osób, które mają założony aparat. W końcu nie drażni on ani ust osoby która ją nosi, więc i nie podrażni także ust partnera. Dodatkowo, jest on mocowany wyłącznie na zębach, które raczej nie uczestniczą w pocałunkach jak chociażby wargi oraz język.

Aparat na zęby metalowy – 6 mitów

  1. Aparat na zęby metalowy sprawia ból

Jeżeli jest to aparat stały, ból może być odczuwalny maksymalnie przez 2-3 dni od momentu jego założenia. Dyskomfort może pojawić się podczas spożywania twardszych pokarmów. Nie jest tak jednak w każdym przypadku. Wiele zależy od tolerancji na ból każdego indywidualnego pacjenta. Dyskomfort może także występować w następstwie wizyt kontrolnych, które mają za zadanie aktywować aparat.

  1. Noszenie aparatu eliminuje możliwość jedzenia lepkich i twardych produktów oraz żucia gumy

Podejmując decyzję o leczeniu ortodontycznym, należy być świadomym, że wszelkie zalecenia na temat diety, mają zniwelować ryzyko pojawienia się uszkodzeń aparatu i odwapnień zębów. Mimo małych utrudnień, możliwe będzie spożywanie wszelkich produktów. Żucie gumy natomiast, jest trochę bardziej skomplikowaną sprawą. Po pierwsze – guma może przyklejać się do metalowych części aparatu, co może spowodować jego uszkodzenie. Po drugie – sam nawyk częstego żucia gumy nie jest zdrowy dla narzędzi żucia.

Należy być świadomym, że konstrukcja aparatu jest stworzona w taki sposób, aby przez cały okres terapii, mógł on być używany beż żadnych awarii. Stąd też nieostrożne jedzenie, zbyt duża siła wywierana na niego, gwałtowne szczotkowanie bądź też jakiekolwiek samodzielne manipulacje, mogą doprowadzić do uszkodzenia jego elementów. Może to pociągnąć nas do dodatkowych kosztów wymiany części i wydłużenia się czasu leczenia.

  1. Aparat na zęby metalowy może aktywować kontrolną bramkę na lotnisku

Jest to kompletny mit. Tworzywo z jakiego zrobione są aparaty ortodontyczne nie wywołują magnetycznego efektu. Podobnie jak w wypadku protez dentystycznych, czy też implantów. Są niewystarczającej wielkości, aby w jakikolwiek sposób wzbudzić czujniki metalu w punktach kontrolnych.

  1. Większe ryzyko psucia się zębów

Warto wiedzieć, że to nie aparaty ortodontyczne bezpośrednio powodują psucie się zębów. Dzieje się to w wyniku nieodpowiedniej dbałości o jamę ustną przez pacjenta. Wymaga się szczególnej uwagi w tej kwestii. Nienależyta higiena, czyli niemycie zębów po każdym posiłku, stosowanie złych szczoteczek i niedokładne czyszczenie zębów, doprowadzić może do znacznego zwiększenia ryzyka powstawania ognisk próchnicowych. Statystycznie jednak u pacjentów, którzy noszą aparaty stałe oraz ruchome, zdecydowanie rzadziej odnotowuje się jakiekolwiek problemy związane z próchnicą. Z uwagi na to, że na częściach aparatu zatrzymują się często resztki pokarmu, pacjenci stosują wzmożoną higienę chcąc zadbać o względy estetyczne.