Kupno agregatu prądotwórczego jest czasami niezbędne, jeśli w danym miejscu, np. na działce nie ma stałego źródła prądu do zasilania sprzętów elektrycznych. Takie urządzenie przyda się także na biwaku, podczas podróżowania kamperem czy nawet w domu, kiedy okaże się, że energia elektryczna zawiedzie.

 

Budowa generatora i funkcje

Każdy generator prądotwórczy składa się w kilku podstawowych części. Jest to prądnica synchroniczna napędzana przez silnik, który może być zasilany benzyną, olejem  napędowym lub gazem. Silnik może mieć rozruch ręczny lub bardziej zaawansowany, automatyczny. W agregacie prądotwórczym znajduje się także zbiornik na paliwo oraz ramy z amortyzatorami i przyłącza z gniazdami. Zależnie od producenta agregatów prądotwórczych dany model może być wyposażony w dodatkowe elementy, np. obudowę  lub tłumik wyciszające hałas, sterowanie zdalne lub automatyczne oraz zabudowę kontenerową, dzięki czemu można używać generatora prądotwórczego na zewnątrz. Kupując agregator warto zwrócić uwagę na to, jakie posiada zabezpieczenia. Wśród nich można znaleźć m.in. czujnik niskiego poziomu oleju, czujnik przeciążeniowy czy wyłączniki stanów awaryjnych. W celu uzyskania szerszego oglądu można wejść na jedną ze stron producenta generatorów prądotwórczych, np. System eps https://epssystem.pl i porównać ze sobą różne modele. Warto stawiać na polskie agregaty prądotwórcze, których praca jest wydajna i ekonomiczna.

 

Agregaty małe, o niskiej mocy

Na niewielkie potrzeby agregat prądotwórczy o niewielkiej mocy od 0,5 do kilku kVa będzie najlepszym rozwiązaniem. Często takie mini generatory prądu mają postać mini walizki, którą można zabrać ze sobą w drogę. Kompatybilne, w miarę lekkie i niezawodne - sprzedaż generatorów prądotwórczych o takich parametrach technicznych jest bardzo duża. Co więcej, można też kupić małe agregaty prądotwórcze zasilane za pomocą akumulatora. Ich moc i długość pracy nie jest długa, ale wystarczy do podłączenia drobnych urządzeń na kilkanaście lub kilkadziesiąt minut.

 

Generator gazowy czy benzynowy

Agregaty prądotwórcze na gaz ziemny są często stosowane w przemyśle ze względu na dość tanie paliwo. Są to również urządzenia ekologiczne, zaawansowane technologicznie i niezawodne. Z kolei generatory benzynowe częściej kupuje się do gospodarstw domowych, ze względu na bezproblemową serwisowanie. Silnik ma prostszą budowę i benzyna jest paliwem odpornym na działanie niskich temperatur. Jeśli generator stoi na zewnątrz, nie trzeba się martwić o jego rozruch.

 

Agregaty kogeneracyjne

Kogeneracja gazowa to świetne rozwiązanie dla osób poszukujących urządzeń, które produkują nie tylko energie eklektyczna, ale dają też ciepło. Dzięki agregatorowi kogeneracyjnemu można ogrzewać budynki, wykorzystywać ciepło do procesów technologicznych. Skojarzenie energii elektrycznej i cieplnej wpływa na efektywniejsze wykorzystanie zużytego paliwa. To z kolei wpływa na oszczędności i środowisko.