Do czego przydają się kinkiety zewnętrzne?

Planując oświetlenie domu warto pamiętać także o lampach zewnętrznych, zapewniających komfortowe i bezpieczne wejście do budynku czy korzystanie z ogrodu. Szczególnie dobrze sprawdzają się w tej roli kinkiety zewnętrzne, możliwe do zamocowania wprost na elewacji. Są one nie tylko dobrym źródłem światła przy drzwiach, ale także w ogrodzie czy przy furtce. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie lampy zewnętrzne do domu, by zapewnić bezpieczeństwo i komfort użytkowania posesji.

Jakie cechy powinny mieć kinkiety zewnętrzne?

Lampy instalowane na zewnątrz powinny nie tylko dobrze wyglądać, ale przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo użytkowania. Dlatego ważne jest właściwe zabezpieczenie instalacji i dobór opraw odpornych na działanie wilgoci, deszczu czy silnego wiatru. Do montażu najlepiej zatrudnić dobrego fachowca, który zabezpieczy otwory, przez które przepuszczone są przewody i ewentualne szczeliny. Nieco mniej restrykcyjnie można zabezpieczyć kinkiety zewnętrzne na werandzie czy zadaszonym tarasie – są w tych miejscach mniej narażone na dostanie się wody do instalacji czy uszkodzenie przez silny wiatr. Pamiętajmy, że kinkiety zewnętrzne to zarówno lampy płasko przylegające do ściany, jak i te zawieszone na specjalnie zaprojektowanym ramieniu.

Ważne jest też, by kinkiety zewnętrzne zapewniały odpowiednią ilość światła, zgodną z wymogami danego miejsca. Na przykład przy drzwiach wejściowych czy furtce wystarczy lampa o stosunkowo małej mocy, ułatwiająca znalezienie kluczy – z kolei do oświetlenia tarasu czy ogrodu lepiej wybrać mocniejsze oświetlenie, umożliwiające spędzanie długich, letnich wieczorów na świeżym powietrzu.

Kinkiety zewnętrzne a styl budynku

Tak samo jak w wypadku oświetlenia wnętrz, dobierając kinkiety zewnętrzne i inne elementy oświetlenia posesji ważne jest zadbanie o spójność estetyczną opraw i bryły budynku. Na szczęście łatwe jest znalezienie opraw w dowolnym stylu, zarówno nowoczesnym, jak i klasycznym.

Właściciele nowoczesnych domów mają szczególnie duży wybór, ale nawet do zabytkowego domu można znaleźć pasujące kinkiety zewnętrzne, dobrze podkreślające charakter budynku. Szczególnie dużo jest modeli kinkietów zewnętrznych nawiązujących do dawnych lamp ulicznych: z czterema przeszklonymi bokami, lakierowanych na czarno

Warto też zastanowić się, jakie oświetlenie najlepiej będzie pasować do ogrodu. Nawet, jeżeli posiadamy minimalistyczny, nowoczesny dom, ale za to bujny ogród, dobrym pomysłem może być zainstalowanie kinkietów zewnętrznych nawiązujących do dawnej stylistyki – powstanie w ten sposób przytulne miejsce idealne do rekreacji po pracy czy w weekend.

Kinkiety zewnętrzne z czujnikiem

Instalując oświetlenie elewacji warto wziąć pod uwagę jeszcze jedną rzecz – czujnik ruchu, włączający światło w momencie, gdy ktoś będzie blisko. Nowoczesne kinkiety zewnętrzne często są projektowane z wbudowanym czujnikiem ruchu – można je znaleźć np. tu: https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/122-kinkiety. Te bardziej tradycyjne zwykle trzeba osobno podłączać do takiego urządzenia. Takie rozwiązanie nie tylko oszczędza energię i zwiększa bezpieczeństwo poruszających się wieczorem domowników. Oprócz tego może odstraszać niepożądanych gości, np. potencjalnego włamywacza czy dzikie zwierzęta zamierzające buszować w śmietniku. Nagle włączające się światło może sprawić, że zrezygnują ze swoich planów, a także zaalarmować domowników lub sąsiadów.

Nie w każdym miejscu jest to jednak idealne rozwiązanie, na przykład w miejscu, w którym dużo siedzimy z rodziną lub gośćmi lepiej sprawdzi się oświetlenie włączane ręcznie.