Kiedy warto odwiedzić doświadczonego prawnika?

Wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego do kogo udać się z kwestiami prawnymi. Na stronie lovekrakow.pl ukazał się interesujący artykuł traktujący o tym problemie, można go znaleźć tutaj W artykule zostało w jasny sposób pokazane jak odróżnić poszczególne osoby, które mają styczność z prawem – prawnika, mecenasa, adwokata oraz rejenta. Jak wygląda to z perspektywy osoby, która nie do końca wie jak rozwiązać sprawę karną? Czy powinna sama spróbować znaleźć rozwiązanie czy lepiej udać się do specjalisty prawnego?

Dlaczego nie warto odkładać wizyty u prawnika na później?

Warto pamiętać, że pewne sprawy, które chcemy rozwiązać, z punktu widzenia prawnego mogą się przedawnić, więc nie warto zwlekać. Wiele osób chce po prostu zaoszczędzić czas i pieniądze, więc korzysta z internetu lub publikacji w książkach, które można przykładowo znaleźć w bibliotekach. Nie tędy droga. Po pierwsze – prawo z roku na rok się zmienia, więc nie mamy pewności czy informacje na które trafiliśmy w opasłych książkach prawniczych lub internecie są wciąż aktualne.

Można oczywiście polegać na oficjalnych dokumentach znajdujących się na stronach państwowych, ale dość często trzeba posiadać dość specjalistyczną wiedzę, aby w pełni i właściwie zinterpretować dane zapisy. Jeśli więc wybierzemy się do prawnika – do radcy prawnego lub adwokata – to uzyskamy wiedzę, która będzie dla nas właściwie przygotowana, a tym samym doskonale zrozumiemy to jakie powinniśmy podjąć następnie kroki, aby uzyskać dla nas samych dobry efekt.

Jak wygląda wizyta u prawnika?

Niezależnie od tego czy udajemy się do radcy prawnego czy adwokata, wygląda to bardzo podobnie. Na początek należy umówić wizytę na określony termin. W zależności od kancelarii prawnej można to wykonać telefonicznie, osobiście, mailowo, a czasem za pośrednictwem strony internetowej wybrać dogodny termin. Na wizytę powinniśmy zabrać ze sobą wszelkie dokumenty, które umożliwią prawnikowi przyjrzenie się bliżej naszej sprawie, pozwolą mu przeanalizować dostępne opcje i właściwie doradzić. Nawet jeśli wydaje nam się, że pewne dokumenty są już nieaktualne to mimo wszystko warto je zabrać ze sobą, w ten sposób prawnik będzie miał lepszy ogląd danej sytuacji.

Warto też przed samą wizytą przygotować sobie na kartce, w notatniku lub nawet w telefonie listę pytań, które chcemy zadać podczas wizyty. Dość często pod natłokiem wiedzy zapominamy o istotnych dla nas kwestiach. Efekt wizyty u prawnika będzie także zależał od naszej szczerości, więc zaufanie to podstawa dla obu stron.