UM Olkusz: 82. rocznica wybuchu II Wojny Światowej
Dzisiaj pod pomnikiem Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939-1945” w Parku Miejskim odbyły się obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uczestnicy uroczystości uczcili minutą ciszy pamięć mieszkańców Olkusza i ziemi olkuskiej, którzy zginęli podczas wojny. Okolicznościowe wiązanki kwiatów złożyli pod pomnikiem przedstawiciele organizacji kombatanckich oraz władz miasta. Wiązankę złożyli Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Jolanta Motyczyńska oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Kucharzyk.
- Dziś przenosimy się pamięcią do tamtych tragicznych czasów, aby oddać hołd poległym i pomordowanym. To dzięki ich ofierze możemy żyć w wolnej Polsce. W II Wojnie Światowej ginęli żołnierze, ale i ludność cywilna. Ten dramat sięgnął również do Olkusza. Pierwszy niemiecki bombowiec został zestrzelony nad Olkuszem przez Władysława Gnysia. To z ziemi olkuskiej wywodzi się człowiek, który wygrał wojnę”, bo tak współcześni historycy mówią o Antonim Kocjanie, który rozpracował pociski V1 i V2. To u nas działali partyzanci Hardego i inne zbrojne oddziały Polski Podziemnej. U nas też, niestety, miały miejsce tragiczne wydarzenia Krwawej Środy czy brutalnej likwidacji getta. Tym bardziej jesteśmy winni naszą pamięć pokoleniom, które doświadczyły wojny. Nigdy więcej! komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.
Przypomnijmy, że pomnik Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939-1945”, który pierwotnie stał na olkuskim rynku, został uroczyście odsłonięty w 1961 roku. Inicjatorami budowy pomnika byli mieszkańcy ziemi olkuskiej, którzy przeżyli wojnę i okupację, a poprzez ufundowanie pomnika chcieli oddać hołd poległym i pomordowanym. Autorem pomnika był olkuski artysta rzeźbiarz Władysław Marczukiewicz (1920 1974), który podczas wojny walczył w szeregach Wojska Polskiego. Jesienią 2011 roku podczas rewitalizacji olkuskiej Starówki, pomnik został zdemontowany. Wtedy pod pomnikiem odkryto kilkadziesiąt urn zawierających ziemię z pobojowisk i miejsc martyrologii II wojny światowej. Zostały one umieszczone pod pomnikiem, który po zakończeniu renowacji w 2013 roku został ustawiony w Parku Miejskim.
Zachęcamy także do obejrzenia wystawy planszowej Olkusz i ziemia olkuska podczas II wojny światowej”, jaką w wersji elektronicznej można zobaczyć
Zachęcamy również do obejrzenia filmu dokumentalnego
Ocalić od zapomnienia”
. O tym, jak wyglądała sytuacja w Olkuszu podczas Wojny Obronnej 1939 oraz w pierwszych miesiącach okupacji opowiadają w filmie świadkowie tych wydarzeń. Film został zrealizowany przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu.
Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu,
umig.olkusz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=8090:82-rocznica-wybuchu-ii-wojny-swiatowej&catid=14&Itemid=167&lang=pl
Autor: krystian