Zakładanie ogrodów – styl nowoczesny czy wiejski?

Zanim znajdziesz ekipę do zakładania ogrodów, musisz zastanowić się na tym, w jakim stylu będzie utrzymana Twoja przestrzeń. Obecnie w architekturze znamy co najmniej kilka głównych nurtów, które mogą posłużyć Ci za inspirację. Dzisiaj bierzemy pod lupę styl nowoczesny oraz wiejski – porównujemy je, zwracając uwagę na wady i zalety każdego z nich. Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na konkretną aranżację.

Zakładanie ogrodów nowoczesnych

Potraktuj nowoczesny trawnik jako spójną część Twojego domu. Z eleganckiego salonu powinno się wychodzić na reprezentatywny taras, a z niego do zielonego ogrodu. Przy zakładaniu ogrodów w Żyrardowie zwraca się uwagę na obecność minimalistycznych, często geometrycznych form (krzewy przycinane na kształt stożków czy kul).

Ważne jest też zastosowanie wysokiej jakości materiałów, takich jak beton czy szlachetne drewno. Tutaj można swobodnie planować rozmieszczenie elementów małej architektury wykonanych z solidnego aluminium, szklanych wstawek, metalu czy poliwęglanu. Takie pawilony zdobione tkanymi kotarami będą wspaniałym zwieńczeniem całej nieruchomości.

Projektant skupi się także na doborze roślin. W nowoczesnym ogrodzie nie ma miejsca na wesoły chaos – rabaty muszą być uporządkowane, ścieżki równo wytyczone, a nasadzenia starannie wykonane, przystrzyżone i pielęgnowane. Zamiast kolorowych kwiatów, stawia się raczej na jednolitą, najlepiej głęboką zieleń krzewów – tuj lub żywotników. Od kilku sezonów dużą popularnością cieszą się ozdobne trawy – palczatki czy miskanty.

Zakładanie ogrodów wiejskich

Ogród wiejski to przeciwieństwo ogrodu nowoczesnego. Dzisiaj często nazywa się go także rustykalnym, ponieważ:

  • jest skąpany w bujnej, swobodnie rosnącej roślinności, szczególnie wśród kolorowych kwiatów,
  • jest zbliżony do natury i sprawia wrażenie nieco tajemniczego, nieuporządkowanego,
  • jest bogaty w dekoracje wykonane z drewna, wikliny, kamienia.

Wypoczynek w takim ogrodzie to prawdziwa przyjemność dla lubiących obcowanie z naturą. Jednak zakładanie ogrodów wiejskich wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Pomimo tego, że sprawiają one wrażenie chaosu, tak naprawdę są bardzo starannie zaplanowane i wykonane. Szczególnie chodzi tu o dobranie odpowiednich gatunków roślin do panujących warunków (zacienienie/nasłonecznienie) w taki sposób, aby nie zakłócały nawzajem swojego wzrostu.

Wybór konkretnego stylu aranżacyjnego w ogrodzie trzeba uzależnić od tego, jak wygląda Twój dom. Do nowoczesnych nieruchomości pasują minimalistyczne trawniki i równo poprowadzone rabaty. Natomiast do klasycznych posiadłości dobrym wyborem okażą się naturalne wiejskie ogrody z licznymi nasadzeniami.