Żywy las w słoiku - jak to działa?

Ogród w słoiku to niecodzienna, ale robiąca spore wrażenie propozycja na wystrój wnętrza każdego mieszkania. Okazuje się, że stworzenie takiej dekoracji wcale nie jest trudne i można to zrobić osobiście mając jedynie chwilę wolnego czasu. Z wielu badań wynika, że stworzenie małego ekosystemu zamkniętego w szklanej bańce jest korzystne dla umieszczonych tam roślin z kilku powodów.

Istotne jest jednak prawidłowe dbanie o swój mały las, gdyż w przypadku niepostępowania zgodnie z zaleceniami, będzie on nadawał się jedynie do wyrzucenia. Sprawdźmy więc, jak stworzyć ten element wystroju pomieszczenia oraz jak dobrze się o niego troszczyć.

Stworzenie podłoża - co będzie nam potrzebne?

Chcąc stworzyć swój mikroklimat zamknięty w szkle, w pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w słoik. Oczywiście, można wykonać to w weku po chociażby miodzie, jednak dużo lepszą opcją jest zakup słoika dekoracyjnego w różnego rodzaju sklepach specjalizujących się w aranżacji wnętrz. Przedmiot taki będzie dużo większy i charakteryzujący się estetycznymi kształtami, co wpłynie na całkowity efekt wizualny.

Mając już przedmiot, w którym umieszczony zostanie cały nasz ogródek, musimy wyposażyć się przede wszystkim w odpowiednie jego podłoże. Na sam spód słoika najlepiej jest wysypać cienką warstwę żwirku drenażowego, mającego za zadanie powstrzymywanie nadmiaru wody. Kolejnym etapem jest umieszczenie już nieco grubszej warstwy ziemi posiadającej wysoką kwasowość. W celach ozdobnych, możemy jeszcze posypać brzegi warstwą żwirku lub piasku. Całe podłoże lekko ubijamy i przechodzimy do czynności związanych z sadzeniem roślin.

Sadzenie roślin

Podstawą w kwestii sadzenia roślin w słoiku jest umiar. Zbyt duży przesyt może spowodować, że poszczególne plony będą kłóciły się ze sobą o miejsce i dogodne warunki. Do wekowego lasu wybieramy jedynie kwiaty i rośliny o małych wymiarach.

Sadzenie roślin

Portal zycie-mojego-miasta.pl zaleca, aby do małego ogrodu wykorzystywać charakterystyczne odmiany paproci, nie osiągające zbyt dużych wysokości, a także inne małe kwiaty pokroju trzykrotki, fitonii czy widliczki.

Z początku, w podłożu słoika należy palcami wygrzebać małą dziurę w celu umieszczenia w niej rośliny. Zakupiony kwiat musimy na późniejszym etapie wyjąć z doniczki wraz ziemią i lekko (ale nie nadmiernie) go z niej otrzepać. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko połączyć ze sobą dwa elementy, lekko je ubić i odpowiednio podlać.

Zalety lasu w słoiku

Szklane ogrody stanowią świetny element wystroju większości wnętrz. Dodatkowo, w głąb nich wytwarzany jest sprzyjający mikroklimat, który lepiej zadba o porastające w środku rośliny, aniżeli miałyby one przebywać w domowych warunkach. Dzieje się tak ze względu na panującą tam dużą wilgotność, której działanie dobrze wpływa na porost roślin.

Co ciekawsze, las można urozmaicać na przeróżne sposoby. Można wrzucać do niego sporo ozdób w postaci szyszek czy innych, naturalnych akcesoriów.

W celu pozyskania większej liczby informacji zarówno w tym, jak i w innych tematach, warto odwiedzić serwis zycie-mojego-miasta.pl