29 stycznia br. przed niedzielną zbiórką pieniędzy na rzecz WOŚP, policjantka zajmująca się prewencją przeprowadziła w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu szkolenia dla wolontariuszy, którzy będą kwestować na terenie naszego miasta. Podczas spotkania omówione zostały zasady bezpiecznego zachowania oraz prawidłowej reakcji na zagrożenia.

W trakcie spotkania z wolontariuszami policjantka zwróciła uwagę na potencjalne zagrożenia, na które mogą być narażeni wolontariusze podczas dzisiejszej zbiorki na rzecz XXXI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Policjantka apelowała, aby wolontariusze unikali miejsc mało uczęszczanych przez ludzi i słabo oświetlonych. Szybko zapadający zmrok i kwestowanie w pojedynkę, mogą nieść ze sobą niebezpieczeństwo. Dlatego policjantka radziła, by wolontariusze starali się zapewnić sobie towarzystwo innych osób lub opiekę dorosłych. Wolontariusze zostali poinformowani o tym, jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia i kogo należy powiadomić w pierwszej kolejności.

Olkuscy policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem podczas 31 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na ulicach naszego powiatu zadba o to większa liczba patroli.

Porady dla darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

  • Każdy z wolontariuszy jest wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza;
  • Dodatkowo identyfikator musi mieć „serduszkowe” logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy;
  • Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator na widocznym miejscu;
  • Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.

Nieodzownym atrybutem wolontariuszy są wszystkim doskonale znane „serduszkowe” naklejki. Jeśli będą mieli Państwo podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, prosimy mieszkańców o kontakt z Policją lub strażą miejską / gminną.

Prosimy również o wszelkie informacje dotyczące podejrzanych zachowań napotkanych osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu.

Porady dla wolontariuszy

Prowadźcie zbiórkę pieniędzy w bezpiecznych miejscach:

  • centrach handlowych, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony;
  • głównych ciągach komunikacyjnych;
  • miejscach dobrze oświetlonych;
  • miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych;
  • miejscach objętych monitoringiem kamer, itp.

Nie prowadźcie zbiórek w miejscach mało uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach, miejscach, które na Waszym osiedlu uznawane są za niebezpieczne.

Unikajcie prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej!!! Starajcie się zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe opiekę osób dorosłych.

Szczególnie ważne jest, abyście wracając do Waszego sztabu, po zakończeniu zbiórki pieniędzy, poruszali się w grupie, korzystajcie z pomocy Waszych znajomych, bliskich.

Jeżeli będziecie tego potrzebowali zwracajcie się o pomoc do Policji lub straży miejskich/gminnych. Możecie im bezpośrednio zgłaszać swoje uwagi na temat Waszego bezpieczeństwa podczas prowadzenia zbiórki pieniędzy. Czasami możecie zostać zapytani przez policjantów o to, jak przebiega Wasza kwesta. Nie obawiajcie się, to z troski o Wasze bezpieczeństwo.

Wszystkim wolontariuszom życzymy pełnych puszek, życzliwości przechodniów i bezpiecznego powrotu do swoich sztabów WOŚP!

(KGP mw)