Pod koniec ubiegłego tygodnia w ręce olkuskich policjantów zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej wpadł 17-letni mieszkaniec gminy Olkusz, który posiadał marihuanę, mefedron oraz amfetaminę. Za to przestępstwo grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

Olkuscy kryminalni zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej uzyskali informacje, że nastolatek z gminy Olkusz może posiadać w swoim miejscu zamieszkania narkotyki. Ich przypuszczenia szybko się potwierdziły. 13 kwietnia br. podczas przeszukania w miejscu zamieszkania 17-latka policjanci zabezpieczyli woreczki strunowe z brązowym i białym proszkiem oraz brunatno zielonym suszem roślinnym. Przeprowadzone badanie testerem wykazało, że zabezpieczone substancje to marihuana, mefedron oraz amfetamina. Nastolatek został zatrzymany i trafił do policyjnej celi. W piątek (14.04. br.) śledczy przedstawili mu zarzut z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii tj. posiadania narkotyków. Za to przestępstwo grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że zgodnie z ustawą o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich osoba, która ukończyła 17 rok życia za popełnione przestępstwa odpowiada jak osoba dorosła. Nie toczy się już wobec niej postępowanie przed Sądem Rejonowym Wydziałem Rodzinnym lecz przed Wydziałem Karnym. Wobec takiego 17-latka sąd nie zastosuje środków wychowawczych a środki karne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami postępowanie w sprawach o czyny karalne toczy się wobec osób, które dopuściły się takiego czynu po ukończeniu 13 lat ale przed ukończeniem 17 lat. 17-latek odpowiada karnie, chyba, że zaszły podstawy do pociągnięcia nieletniego do odpowiedzialności na zasadzie art. 10 § 2 kodeksu karnego, kiedy to nieletni może odpowiadać karnie już od ukończenia 15 roku życia.
Młodzi ludzie powinni wiedzieć, że posiadanie narkotyków, nawet w niedużych ilościach , jest w Polsce czynem karalnym. Poza odpowiedzialnością prawną za posiadanie należy mieć na względzie ogrom zagrożeń dla życia i zdrowia ludzkiego jakie niesie za sobą dla młodzieży używanie narkotyków, w tym w szczególności nowych substancji niewiadomego pochodzenia zwanych powszechnie „dopalaczami”.
Polskie prawo zabrania również wprowadzania do sprzedaży środków odurzających lub substancji psychotropowych, udzielania ich osobie małoletniej (do 18. roku życia), a także udzielania innej osobie pełnoletniej, ułatwianie użycia albo nakłanianie do użycia takiego środka lub substancji, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. Ustawodawca przewiduje zwiększenie kary, jeśli sprawca takich czynów dopuści się wobec osoby małoletniej.