Gala XVII edycji Olkuskiej Nagrody Artystycznej ponownie zgromadziła w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu wielbicieli kultury i środowiska twórcze. W tym roku z rąk burmistrza Olkusza Romana Piaśnika nagrody odebrali Franciszek Dudek, Klaudia Zub-Piechowicz i Paulina Stach.

- Olkuska Nagroda Artystyczna jest wyróżnieniem, które dla jej laureatów jest ukoronowaniem wieloletniej pracy twórczej. Pracy, której efekty przynoszą mieszkańcom wiele pozytywnych emocji, czasem zaskakują, wzruszają, zachęcają do wysiłku intelektualnego. Jak powiedział Karol Szymanowski: „artyści na najwyższym szczeblu nadają barwę i wyraz epoce, w której żyją.” Dla nas, drodzy laureaci, jesteście rajskimi ptakami nadającymi kolor codziennemu życiu. Wasza muzyka, śpiew i malarstwo zwracają naszą uwagę na ponadczasowe piękno ukryte w waszej aktywności artystycznej – mówił burmistrz Olkusza, Roman Piaśnik. - Za to wszystko chciałbym Państwu dzisiaj serdecznie podziękować i pogratulować wspaniałych osiągnięć. Olkuska Nagroda Artystyczna jest laurem od lokalnej społeczności, z której się wywodzicie. Niech będzie ona bodźcem do kolejnych wspaniałych inicjatyw. Niech żyją olkuscy artyści! - dodał.

W kategorii za całokształt twórczości kapituła nagrody wyróżniła Franciszka Dudka, który już jako młody chłopiec pokochał muzykę i poświęcił jej całe swoje młodzieńcze i dorosłe życie. W lokalnym środowisku zasłynął nie tylko jako muzyk i kompozytor, ale również animator i instruktor. Od wielu lat kieruje międzypokoleniową grupą instrumentalno-wokalną w Osiedlowym Klubie Przyjaźń. Efekty jego pracy można było podziwiać podczas dziesiątek koncertów i festiwali. Dzięki zaangażowaniu Franciszka Dudka sukcesy sceniczne odniosło wielu przedstawicieli najmłodszego pokolenia olkuszan. Laureat występuje również jako aktor Teatru Seniora. Jak napisali o nim wnioskodawcy: „Franciszek Dudek stworzył na olkuskim blokowisku nową wartość dla naszej kultury – olkuską poezję śpiewaną. Nauczył ludzi słuchania i rozumienia poezji, stworzył niepowtarzalny klimat i nastrój, w którym wszyscy, niezależnie od wieku, z przyjemnością się zanurzają”.

Klaudia Zub-Piechowicz otrzymała statuetkę Olkuskiej Nagrody Artystycznej za 2017 rok w kategorii animator kultury. Każdy, kto odwiedza Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, spotka ją podczas warsztatów plastycznych, akcji kulturalnych, czy też tworzenia aranżacji wystaw lub scenografii. Wyczucie estetyczne, dbałość o najmniejszy detal i chęć dzielenia się swoją wiedzą z innymi towarzyszą jej pracy zawodowej od kilkunastu lat. Ciągłe poszukiwania twórcze, szukanie nowych inspiracji i eksperymenty warsztatowe zostały wynagrodzone przez odbiorców jej sztuki i jurorów kilkudziesięciu konkursów plastycznych oraz wystaw. Uczy malarstwa i rysunku najmłodsze pokolenia Srebrnego Miasta oraz seniorów w ramach zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku. „Działa w Olkuszu i dla Olkusza. Od lat jest związana z naszym miastem i jego życiem kulturalnym. Przygotowywane przez nią wystawy są niezwykłą wizytówką Olkusza” - uzasadniali kandydaturę Klaudii Zub-Piechowicz wnioskodawcy.

Olkuską Nagrodą Artystyczną za 2017 rok w kategorii młody twórca została uhonorowana Paulina Stach – absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach na kierunku wokalistyka. Sopranistka i flecistka o niezwykłym temperamencie. Jej wybitny talent mieszkańcy Olkusza mieli okazję podziwiać wielokrotnie podczas koncertów i recitali. Występuje na deskach najlepszych polskich oper, co świadczy o jej nieprzeciętnych możliwościach wokalnych. Jako artystka chóru w Operze Krakowskiej bierze udział w produkcjach najlepszych polskich reżyserów. Mimo młodego wieku prowadzi warsztaty umuzykalniające dla dzieci i młodzieży. Jej talent został oceniony przez jury podczas XVI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Competenzione dell` Opera w Teatrze Bolszoj w Moskwie.

Gala Olkuskiej Nagrody Artystycznej była okazją do zaprezentowania dokonań twórczych przez wszystkich nagrodzonych. W tematykę uroczystości wprowadziła swoim tańcem Natalia Kocjan z wolbromskiego Teatru Tańca Actus Animi działającego przy "Kwadrance - pracownia artystyczno-taneczna". Podczas artystycznego wieczoru na scenie pojawił się działający w Klubie Przyjaźń zespół wokalno-instrumentalny, którym kieruje Franciszek Dudek, a także trio jazzowe. Swoim niezwykłym głosem oczarowała Paulina Stach. Nie mogło zabraknąć również karykatury laureatów w wykonaniu Jacka Majcherkiewicza, która stała się już tradycją benefisu tej nagrody.


Więcej zdjęć: tutaj

Laureaci poprzednich edycji Olkuskiej Nagrody Artystycznej:

2001 r.:

Stanisław JAKUBAS – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych

Adam BIEŃ – w kategorii dla młodego twórcy

2002 r.:

ś.p. Jacek TASZYCKI – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych

Artur GOTZ – w kategorii dla młodego twórcy

2003 r.:

Stanisław STACH – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych

Monika GĘBALA – w kategorii dla młodego twórcy

2004 r.:

Stanisław WYWIOŁ – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych

Anna KAJDA – w kategorii dla animatora kultury

Karolina HEIN – w kategorii dla młodego twórcy

2005 r.:

Jerzy KANTOROWICZ – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych

Wiesław BARAN – w kategorii dla animatora kultury

Łukasz JAROSZ – w kategorii dla młodego twórcy

2006 r.:

Olgerd DZIECHCIARZ – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych

Stanisława SZAREK – w kategorii dla animatora kultury

2007 r.:

ś.p. Anna PIĄTEK – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych

Olga ŚLADOWSKA – w kategorii dla animatora kultury

Wojciech BAJER – w kategorii dla młodego twórcy

2008 r.:

Zofia ROLA – WYWIOŁ – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych

ś.p. Jolanta SKAWIŃSKA – w kategorii dla animatora kultury,

Agnieszka ŻELEZIK – w kategorii dla młodego twórcy

2009 r.:

Irena WŁODARCZYK – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych

Jacek SYPIEŃ – w kategorii dla animatora kultury

Sławomir ELSNER – w kategorii dla młodego twórcy

2010 r.:

ś.p. Edward FRĄCZEK – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych

Jerzy ROŚ – w kategorii dla animatora kultury

Przemysław KANIA – w kategorii dla młodego twórcy

2011 r.:

ś.p. Barbara SUDOŁ – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych

Piotr DUDEK – w kategorii dla animatora kultury

Szymon TOMSIA – w kategorii dla młodego twórcy

2012 r.:

Zenon KRUKOWIECKI – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych

Mariusz POŁEĆ – w kategorii dla animatora kultury

Piotr SKRZYNECKI – w kategorii dla młodego twórcy

2013 r.:

Jacek MAJCHERKIEWICZ – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych

Marek PIENIĄŻEK – w kategorii dla animatora kultury

Magdalena MĄCZKA – w kategorii dla młodego twórcy

2014 r.:

Adam SOWULA – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych

Halina BARAŃSKA – FLAK – w kategorii dla animatora kultury

Mateusz JURCZYK – w kategorii dla młodego twórcy

2015 r.:

Jacek WŁODARCZYK – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych

Maciej NABIAŁEK – w kategorii dla animatora kultury

Agnieszka GRABOWSKA – w kategorii dla młodego twórcy

2016 r.:

Jan KUĆMIERCZYK – w kategorii za całokształt osiągnięć twórczych

Przemysław KANIA – w kategorii dla animatora kultury

Natalia JAJKIEWICZ – w kategorii dla młodego twórcy