Jeśli ktoś chce dowiedzieć się, jak wyglądał średniowieczny system obronny Olkusza powinien zainteresować się bezpłatnym spacerem historycznym „Mury miejskie Olkusza”, który odbędzie się w piątek 18 maja.

Spacer rozpoczyna się o godzinie 17.00 (zbiórka pod Punktem Informacji Turystycznej MSiT, ul. Floriańska 8). Bezpłatna wycieczka odbywa się w ramach zorganizowanego przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu we współpracy z partnerami cyklu „Olkuskie Spacery Historyczne 2018”. Na wstępie uczestnicy spaceru będą mieli okazję zobaczyć kopie archiwalnych rycin, na których przedstawione są mury, baszty i bramy miejskie, które składały się na średniowieczny system obronny miasta. Następnie pod kierunkiem olkuskiego historyka – regionalisty pójdą na wycieczkę wokół starówki oglądając przebieg murów miejskich i szukając zachowanych po nich śladów.

Nie wszyscy wiedzą, że początkowo miasta broniły wały ziemne. Jak podaje Jan Długosz, za czasów Kazimierza Wielkiego Olkusz został otoczony kamiennym murem i fosą. Mur miejski, o prawie dwumetrowej grubości miał ponad 1100 metrów długości i 9 metrów wysokości. Broniło go dodatkowo około 15 baszt. Do miasta można było dostać się przez dwie główne bramy; Krakowską i Sławkowską, choć są hipotezy, że była także brama Wolbromska. Z czasem, dla wygody mieszkańców wybijano w murze tzw. furty, czyli niewielkie przejścia. Z czasem rozwój techniki wojskowej sprawił, że mury obronne nie spełniały już swej roli i przestano o nie dbać. W XVIII wieku obwarowania miejskie były w złym stanie, a fosę niemal w całości zasypano. Na początku XIX wieku mury miejskie zostały rozebrane.

Przed laty grupa miłośników historii Olkusza podjęła się odbudowy fragmentu muru i baszty na oryginalnych fundamentach. Trwające kilkanaście lat prace zakończyły się w 1986 roku. Autorem projektu rekonstrukcji baszty i muru był prof. Janusz Bogdanowski. Zrekonstruowana baszta jest wybudowana z dwóch rodzajów kamienia. Fragmenty muru i baszty zbudowane z czerwonego piaskowca pokazują stan z XIV wieku, czyli z czasów, kiedy powstawał miejski system obronny. Wtedy baszta, a ściśle półbaszta, była otwarta od strony miasta, wznosiła się na wysokość muru i była zwieńczona, podobnie, jak mur blankowanym krenelażem. Część muru i baszty wybudowane z białego wapienia, pokazują zmiany, jakie zaszły w XV wieku, kiedy nadbudowano i zadaszono basztę.

Miłośników poznawania ciekawej historii Srebrnego Miasta już teraz zapraszamy na kolejną wycieczkę z cyklu „Olkuskie Spacery Historyczne 2018”. Wycieczka „Śladami olkuskich Żydów” odbędzie się w piątek 8 czerwca (zbiórka o godz. 17.00 pod Punktem Informacji Turystycznej MSiT, ul. Floriańska 8) i stanowi część obchodów 76 rocznicy zagłady olkuskich Żydów. Marsz Pamięci, który organizowany jest w Olkuszu od 2006 roku odbędzie 13 czerwca (środa). Uczestnicy marszu spotykają się o godzinie 18.00 pod tablicą pamiątkową na budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Mickiewicza.

Zainteresowani akcją „Olkuskie Spacery Historyczne 2018” mogą zaopatrzyć się bezpłatne ulotki z całorocznym programem akcji, które są dostępne w budynku Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu oraz w Punkcie Informacji Turystycznej MSiT. Informacje na temat akcji znajdują się także na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu (www.olkusz.eu)