Porównujemy dyskretny system Damon z tradycyjnymi narzędziami ortodontycznymi

System Damon http://www.ortodonta.org/aparaty-stale.html to niezwykle dyskretne, a zarazem bardzo skuteczne narzędzie ortodontyczne, które bazuje na mechanice działania tradycyjnych aparatów ortodontycznych typu aparat samoligaturujący z innowacyjnymi mechanizmami zapamiętujących kształt dzięki pamięci termicznej drucikami.

W dzisiejszym artykule zastanowimy się nad skutecznością tradycyjnych narzędzi ortodontycznych, takich jak aparat ortodontyczny samoligaturujący oraz aparat bezligaturowy a aparatami typu Damon. Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, ale szukasz bardziej dyskretnych rozwiązań niż aparat stały samoligaturujący koniecznie sprawdź, co do zaoferowania ma system Damon wraz z aparatem kosmetycznym Damon.

Aparat Damon

System Damon to niespotykane dotychczas podejście do ortodoncji. Nigdy wcześniej żaden aparat stały nie łączył w sobie zalet tradycyjnych aparatów samoligaturujących z drutami o pamięci kształtu, dzięki czemu leczenie jest jeszcze szybsze, a efekty bardziej spektakularne. Dodatkowo system Damon oferuje możliwość skorzystania z rozwiązania Damon Clear, w którym zamki są praktycznie niewidoczne, a ty nie musisz się martwić o dyskomfort, jaki spowoduje bardzo widoczny aparat ortodontyczny.

Ortodontyczny aparat stały – system Damon jako rozwiązanie dla dorosłych

System Damon to narzędzie ortodontyczne skierowane przede wszystkim dla pacjentów dorosłych. Nie chodzi oczywiście wyłącznie o cenę – aparat Damon jest znacząco droższy niż tradycyjny aparat stały z widocznymi zamkami – ale także o specyfikę leczenia. Aparat ortodontyczny to rozwiązanie skierowane przede wszystkim do osób, u których wszystkie zęby stałe są już w pełni wyrżnięte. Stąd też – jak każdy inny aparat stały – aparat Damon założyć można głównie pacjentom, którzy ukończyli osiemnasty rok życia.

System Damon a stały aparat ortodontyczny

Warto przy tym zwrócić uwagę, ze leczenie ortodontyczne w Polsce przez długi czas było zarezerwowane przede wszystkim do dzieci do 12 roku życia. Do dnia dzisiejszego bezpłatne wizyty w gabinecie ortodontycznym oraz aparaty ruchome oferowane są wyłącznie dzieciom. Dzieci powyżej 12 roku życia oraz dorośli muszą płacić nie tylko za sam aparat stały – aparaty stałe nie są refundowane przez NFZ – ale także za każdą wizytę kontrolną w trakcie trwania leczenia. Leczenie trwa na ogół od roku do dwóch lat, a wizyty kontrolne – w zależności od typu zastosowanego aparatu stałego – odbywają się w odstępach comiesięcznych lub co dwa miesiące.

Aparat ortodontyczny bezligaturowy

Aparat bezligaturowy to rodzaj aparatu stałego. W odróżnieniu od tradycyjnych aparatów ligaturowych aparaty bezligaturowe oferują mniejszy dyskomfort podczas leczenia – leczenie jest mniej bolesne, bo stosowane łuki mają niższe, bardziej przyjazne zębom siły. Zamki samoligaturujące są niedużych rozmiarów i mają zaokrąglone krawędzie, dzięki czemu mniej odstają od zębów, co zwiększa komfort użytkowania aparatu. Dodatkową zaletą tych aparatów jest szybciej postępujące leczenie. Efekt szybszego leczenia osiąga się dzięki zastąpieniu gumek klapkami w zamkach samoligaturujących. To zmniejsza siły tarcia i pozwala na bardziej płynne i łagodne, a także szybsze przemieszczanie się zębów w obrębie wyrostków zębodołowych żuchwy i szczęki.

Oczywiście bardziej efektywne leczenie jest również bardziej kosztowne. Za sam aparat będziemy musieli zapłacić więcej niż w przypadku klasycznego aparatu stałego, a także wizyty kontrolne mogą się okazać droższe.