Izolacja fundamentów w starym domu, a właściwie jej stan to troska niejednego właściciela nieruchomości, który jest gotów sięgnąć po każdy sposób, żeby tylko raz na dobre wykonać osuszanie murów w domu i pozbyć się wilgoci. Czy trwałe osuszanie fundamentów w starym domu jest w ogóle możliwe? Jak powinna być wykonana izolacja fundamentów, żeby pociąganie kapilarne nie spędzało nam snu z powiek? I czym w ogóle jest podciąganie kapilarne? Na te oraz całą masę innych pytań dotyczących hydroizolacji fundamentów odpowiemy w dzisiejszym artykule.

A po bardziej szczegółowe informacje na temat tego, jak powinna być wykonana izolacja fundamentów w starym domu zapraszamy na stronę http://www.i-k.pl/izolacja-fundamentow/ . Tam znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć o podciąganiu kapilarnym, poziomej hydroizolacji ścian fundamentowych oraz osuszaniu murów w budynkach posadowionych na terenach podmokłych oraz glebie piaszczystej.

Większość starych domów to domy częściowo lub całościowo podpiwniczone. Piwnica w domu to coś wspaniałego, niestety jeśli raz zawilgotnieje okazuje się pomieszczeniem absolutnie dysfunkcyjnym. A jakby tego było mało, może wpłynąć na dalsze podciąganie wilgoci oraz pojawianie się niebezpiecznych dla zdrowia i życia mieszkańców wykwitów pleśni na ścianach w wyższych kondygnacjach budynku. Jednym ze sposobów na poprawę stanu, w jakim jest izolacja fundamentów naszym starym domu jest iniekcja krystaliczna.

Czy izolacja fundamentów w starym domu może być skuteczna?

Iniekcja krystaliczna to polska metoda, którą wymyślono po falach powodzi w Polsce w 1997 roku. Wówczas ze względu na liczbę podtopionych budynków oraz potrzebę ich ratowania, szukano metody która będzie:

  • efektywna i skuteczna,
  • tania,
  • szybka,
  • jak najprostsza w wykonaniu.

Iniekcja krystaliczna pozwala na szybką naprawę izolacji poziomej budynku przy jednoczesnym osuszeniu ścian fundamentowych oraz osuszeniu murów budynku na jego wyższych kondygnacjach. Jej ogromną zaletą jest możliwość wykonania izolacji bez wcześniejszego osuszania murów.

Jak można odtworzyć warstwę hydroizolacji poziomej fundamentu?

Ocieplanie fundamentów oraz wykonanie izolacji pionowej to zadania stosunkowo łatwe do wyobrażenia sobie nawet dla laika. Jak jednak można naprawić warstwę hydroizolacji umieszczoną bezpośrednio w murze?

Odpowiedź na to pytanie to nawierty iniekcyjne, które wykonuje się w ścianie fundamentowej w równych odległościach tak, aby wprowadzana do nich substancja szczelnie wypełniła kapilary materiału budowlanego na całej długości izolowanej ściany. W ten sposób izolacja ściany w starym domu, nawet jeśli mamy do czynienia z obiektem zabytkowym jest skuteczna, a jednocześnie nie narusza struktury budynku i w żaden sposób nie wpływa na jej estetykę. Wróćmy jednak do jej skuteczności.

Hydroizolacja fundamentów jest skuteczna wówczas, gdy ograniczy się do zera lub minimum nasiąkliwość materiału budowlanego, który znajduje się w ziemi i jest bezpośrednio narażony na przenikanie wilgoci – czy to poprzez ściany poziome, czy też podciąganie kapilarne.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z hydroizolacją pionową. Bardzo często podczas wtórnego izolowania fundamentów – prace te wiążą się z koniecznością wykonania wykopu wzdłuż wszystkich ścian fundamentowych budynku – wykonuje się także ocieplenie fundamentów. W drugim przypadku zaizolowanie fundamentów z zewnątrz oraz ich ocieplenie okazuje się niewystarczające, gdyż wilgoć jest podciągana bezpośrednio z gruntu. Wówczas należy zapobiec jej dalszemu podciąganiu i temu właśnie służą nawierty, które wypełnia się specjalną masą iniekcyjną. Masa ta zastygając tworzy nierozpuszczalną w wodzie krystaliczną strukturę, która skutecznie uniemożliwia podciąganie wilgoci z gruntu.