Zanim wsiądziesz za kierownicę po alkoholu, zastanów się czy warto!

Prowadząc samochód po alkoholu, trzeba mieć świadomość, że jest się potencjalnym zagrożeniem dla innych użytkowników dróg, ponieważ działanie alkoholu osłabia naszą koordynacje, wpływa na czas reakcji czy na precyzję odbierania bodźców wzrokowych. Siadając za kierownicę pojazdu, zawsze jesteśmy odpowiedzialni za swoje życie i życie innych osób. O tym najwyraźniej zapomniało w minioną niedzielę dwóch kierowców, którym dalszą jazdę udaremnili policjanci z Komisariatu Policji w Bukowanie. Jeden z nich miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Drugi, 0,78 i kierował pojazdem pomimo decyzji starosty o cofnięciu uprawnień.

W niedzielę rano około godziny 9.30 w miejscowości Podlipie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 38-letniego kierowcę samochodu osobowego marki Audi. Przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości wykazało, że kierowca ma 0,78 promila alkoholu w organizmie. Ponadto mężczyzna prowadził samochód pomimo decyzji starosty o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Kolejnego kierowcę, który zdecydował się na jazdę „na podwójnym” gazie, zatrzymano po godzinie 17 w Bukownie na ulicy Puza. 61-letni kierowca mitsubishi miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Niebawem mężczyźni odpowiedzą za swoje czyny.

Policjanci apelują zachowanie trzeźwości na drodze. Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami, są tam również inni uczestnicy ruchu drogowego i od nas również zależy ich bezpieczeństwo.

Jeśli nie jesteś pewien co do stanu swojej trzeźwości, przed jazdą skorzystaj z urządzeń do badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, które są dostępne w komendzie i komisariatach.

Każdy może sprawdzić swój stan trzeźwości bez względu na porę dnia i nocy. Jedynie w przypadku komisariatu w Kluczach, takie sprawdzenie można wykonać od godziny 6 do 22. Alkomaty i urządzenia AlcoBlow służą tym, którzy chcą sprawdzić swoją trzeźwość. Przeprowadzone badanie pozwoli podjąć kierowcy decyzję, czy może wsiąść za kółko. Sprawdzenie stanu trzeźwości prowadzi się indywidualnie atestowanym urządzeniem. Obsługa urządzenia jest łatwa i przystępna dla każdego, a szczegóły użytkowania opisane są w ogólnodostępnej instrukcji, wywieszanej na sianie pomieszczenia, w którym znajduje się alkomat lub urządzenie AlkoBlow. Samo badanie trwa zaledwie kilka sekund. Jest wykonywane bezpłatnie i „od ręki”.

Jednoczenie przypinamy o konsekwencjach prawnych wynikających z kodeksu karnego. Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli kierujący pojazdem był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwością i ponownie dopuścił się tego czynu, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Ponadto osoby takie będą musiały liczyć się m.in. z konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie będzie orzekał świadczenia pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych, w przypadku osób, które po raz pierwszy dopuściły się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tysięcy złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.