Zamiast kupować torbę zakupową w sklepie, lepiej zabrać ją z domu. Polscy konsumenci długo mieli problem z wypracowaniem sobie takiego nawyku. W końcu skłoniły ich do tego odgórne unijne przepisy.

W całej Wspólnocie walka o czystsze powietrze i zmniejszenie ilości odpadów niepodlegających rozkładowi rozpoczęła się od wprowadzenia obowiązkowych opłat za torby foliowe. Nie są to co prawda wysokie kwoty, ale wraz z wycofywaniem najbardziej szkodliwych i jednocześnie najtańszych materiałów, konsumenci zaczęli ograniczać sięganie po torby przy kasie. Aspekt finansowy przemówił natomiast do tych, którym średnio zależy na środowisku.

Torba foliowa, która nie szkodzi środowisku

W zasadzie wszystkie torby foliowe w mniejszym lub większym stopniu szkodą środowisku. Jednak szkopuł także w tym przypadku tkwi w szczegółach. Jak podkreślają naukowcy, zamiast skupiać się na rodzaju używanej torby zakupowej, należy zwrócić uwagę na częstotliwość jej używania. Warto wyrobić w sobie nawyk zabierania toreb zakupowych z domu, można wozić ze sobą kilka egzemplarzy w samochodzie. A jeżeli ktoś w duchu ekologii stawia na rower czy chodzenie, współczesne torby dają się łatwo złożyć. Niewielki egzemplarz na codzienne zakupu najlepiej mieć w torbie noszonej do pracy bądź kieszeni kurtki. Wbrew pozorom szybko wchodzi to w nawyk. Każdej zakupionej torbie warto dać przysłowiowe drugie życie. Niech posłuży jako zamiennik worka na śmieci, można ją też wykorzystać podczas pakowania przed podróżą. Liczy się to, by ograniczyć ilość kupowanych sztuk i wykorzystywać torby foliowe ponownie.

Biodegradowalna reklamówka

Wśród produkowanych obecnie torebek plastikowych znaleźć można między innymi modele uzupełnione środkiem degradującym. Jego obecność przyczynia się do szybszego rozbicia struktury takiego produktu i ograniczenia czasu jego rozkładu. To jakieś wyjście, choć z pewnością nieidealne.  W wielu przypadkach to, co ma być ekologiczne, przy bliższym poznaniu okazuje się na przykład cięższe czy bardziej wymagające na etapie produkcji. W konsekwencji może zatem obciążać środowisko. Trzeba jednak przyznać, że plastik jako materiał sztuczny szkodzi środowisku, ponieważ nie rozkłada się w sposób naturalny. Mogą to jednak robić także torby wykonane z naturalnych surowców, w tym przypadku szkodliwy okazuje się najczęściej proces produkcji. Jeżeli chce się postępować ekologicznie i nie mieć wyrzutów sumienia z powodu własnego śladu węglowego, najlepiej wykorzystywać posiadane już torby zakupowe aż do ich zdarcia.

Z torbą do sklepu