Każdy majsterkowicz codziennie podejmuje się nie tylko drobnych napraw, ale czasami też boryka się z nieco poważniejszymi zadaniami. Niezwykle cennymi informacjami będzie to, czym należy szlifować konkretne powierzchnie. Warto też wiedzieć, czym dokładnie poszczególne narzędzia ścierne się charakteryzują. Tylko wtedy będziemy w stanie wybrać taki produkt, który będzie odpowiedzią na nasze potrzeby.

Nasypowe narzędzia ścierne

Warto wiedzieć, że nasypowe narzędzia ścierne to takie, w których ścierniwo (warstwa ziaren ściernych), przymocowane jest do podłoża za pomocą klejów. Jako nośnik, najczęściej występuje fibra, papier, tkanina oraz specjalna włóknina ścierna. Co więcej, produkty tego typu można spotkać w wielu różnych formach, które ze względu na swój charakter pomogą podczas użytkowania narzędzia ściernego bez względu na sytuację.

Jeżeli chodzi o popularne formy nasypowych narzędzi, wyróżnić trzeba z pewnością arkusze. Można je dowolnie docinać do swoich potrzeb, bądź też zgodnie z wymiarami stosowanego narzędzia. Wygodne w użyciu są też specjalne taśmy, pasy bezkońcowe oraz rolki. Narzędzia ścierne nasypowe, można też odnaleźć w formie różnych kształtów – krążków lub tarcz, chociażby talerzowych, listkowych, czy też trzpieniowych.

Spojone narzędzia ścierne

W tym wypadku, elementami tego typu narzędzi jest ścierniwo oraz spoiwo, które często jest gumowe, żywiczne, ceramiczne bądź magnetyzowane. Zaliczają się do nich specjalne kształtki, ściernice, pilniki, osełki, segmenty, a także druty, pastylki oraz metalowe taśmy z warstwą ścierną wykonaną z diamentu. Narzędzia spojone, różnią się od siebie gatunkiem i rodzajem materiału ściernego, strukturą i wielkością ziaren, rodzajem spoiwa, twardością ściernicy oraz wymiarem i kształtem samych narzędzi.

Narzędzie ścierne – co warto o nich wiedzieć?

Narzędzia ścierne spojone, spotyka się głównie w roli akcesoriów do elektronarzędzi. Będą one doskonałym uzupełnieniem dla różnego rodzaju szlifierek. Dzięki nim, bez problemu uda się wygładzić wszelkiego typu metale jak np. stal nierdzewną szlachetną, aluminium, brąz, mosiądz ale też ceramikę, kamień, beton, drewno i wszelkie tworzywa sztuczne. Do urządzeń mocuje się specjalne krążki ścierne na rzep, papier ścierny na wiertarkę, a także różnego rodzaju tarcze na rzep. Kiedy decydujemy się na konkretny produkt, szczególną uwagę zwróćmy na dodatkowe zbrojenia. Często będzie ono wykonane z włókna szklanego, bądź też stalowych pierścieni. Niekiedy spotkamy się ze wzmocnieniem dodatkowym w postaci drobnej ziarniny. Ściernice tego typu, będą szczególnie istotne, jeżeli planujemy szlifować bardzo twarde i wymagające powierzchnie.

Materiały szlifierskie – z czego są wykonane?

Do najczęściej wykorzystywanych surowców podczas produkcji narzędzi ściernych, zalicza się węglik krzemu oraz elektrokorund, który to jest syntetyczną wersją korundu. Jest relatywnie tani i dość skuteczny. Jeżeli chodzi o jego twardość, wiele zależy jednak od mechanizmów krystalizacji oraz domieszek. W związku z tymi parametrami, zastosowanie elektrokorundu może być różne.

Węglik krzemu, który nazywa się też karborundem, uzyskuje się podczas przetapiania koksu i krzemu w piecach, gdzie panuje niezwykle wysoka temperatura. Ściernice, które produkuje się z tego materiału, doskonale nadają się do precyzyjnego szlifowania i cięcia tytanu, a także bardzo twardych stali. Sprawdzi się on też w wypadku innych materiałów np. szkła, gumy, tworzyw sztucznych i drewna.