Zawory kulowe nierdzewne, zwane także zaworami obrotowymi mają bardzo szerokie zastosowanie. Używane są w przemyśle, budownictwie, a także w branży wydobywczej. Ich konstrukcja i budowa jest stosunkowo prosta, stąd tak wielka popularność. W tym artykule pokrótce opiszę rodzaje zaworów, ich konstrukcję, a także zastosowanie.

Konstrukcja zaworu

Budowa zaworu, jak już wspomniałem jest stosunkowo prosta, składa się między innymi z dźwigni regulacji otwarcia zaworu, kuli, korpusu, gniazda oraz wałka zwrotnego. Podczas otwarcia przez wycięty w powierzchni zaworu otwór przepuszcza płyn, gdy zaś obrócimy go o 90 stopni otwór ulega zakryciu i przepływ jest zablokowany. Taka konstrukcja sprawia, że zawór jest albo otwarty albo zamknięty. Nie pozwala to na drobne przecieki.

Zawór kulowy - rodzaje i zastosowanie

Rodzaje zaworów

Możemy spotkać różne typy zaworów kulowych. Jakie jest ich zastosowanie?

  • Zawór kulowy ½ do 3 cali - są to zawory różnej wielkości. Służą głównie jako elementy instalacji wodnej w mieszkaniu.
  • Zawór kulowy do gazu - jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczony do instalacji gazowych i jego zadaniem od włączanie lub odcinanie dopływu gazu.
  • Zawór kulowy z filtrem - poza standardową funkcją posiada filtr, który wyłapuje zanieczyszczenia i nie przekazuje ich dalej.
  • Zawór kulowy z motylkiem - zamiast standardowej dźwigni posiada motylek, który ułatwia otwieranie i zamykanie.
  • Zawór kulowy kołnierzowy - stosowany jest przy rurach o dużej średnicy.

Gdzie używane są zawory kulowe

Z powodu prostej konstrukcji i dużej niezawodności na ten najpopularniejszy zawór natkniemy się na każdym kroku. Niektóre zastosowania są dość oczywiste, inne mogą Cię zaskoczyć.

  • Zawory kulowe są powszechnie stosowane w przydomowych instalacjach wodnych, a ich zadanie jest proste - mają odcinać i otwierać przepływ wody.
  • Zawory gazowe - nazwa mówi wszystko, stosowane w instalacjach gazowych.
  • W przemyśle zawory kulowe stosowane są na przykład w rurociągach gazowych, ale także w przemyśle rafineryjnym, np. w rurociągach do transportu ropy naftowej.

Zalety zaworów kulowych

Najważniejszą zaletą jest ich konstrukcja. Są solidnie zbudowane, nie wymagają dodatkowej obsługi. Są odporne na ścieranie, a także z powodu użycia w ich konstrukcji stali nierdzewnej, mogą być z powodzeniem stosowane w instalacjach wodnych. Nie ulegają korozji. Ich obsługa jest niezwykle łatwa, wystarczy niewielki obrót by otworzyć lub zamknąć zawór.

Wady zaworów

Paradoksalnie, to że wszystkie zawory muszą być atestowane i solidnie zbudowane, usypia czujność ich użytkowników. Wielokrotne otwieranie i zamykanie zaworu powoduje z czasem jego niszczenie. Potęguje to łatwość obsługi, gdyby było to trudniejsze, z pewnością zawór byłby rzadziej otwierany i zamykany. Wciąż można także natknąć się na kiepskich producentów, którzy w celu obniżenia kosztów produkcji użyją gorszych stopów stali, uszczelek niższej jakości, etc. Należy zachować szczególną ostrożność podczas kupowania zaworów, pamiętajmy, że najczęściej używamy ich w instalacjach wodnych i gazowych. Ich wadliwe działanie naraża nas na duże szkody, a nawet narażenie zdrowia lub życia. Odradzam kupowanie z drugiej ręki, na portalach aukcyjnych, etc. Możemy otrzymać produkt niskiej jakości, bez atestów, z Chin, przeleżany w magazynie, itd. Z pewnością nie szukajmy tutaj oszczędności. Udajmy się do sprawdzonego marketu budowlanego lub hurtowni i wybierzmy taki zawór, który przeżyje nas, a może nawet instalację, przy której zostanie użyty.