Organizowany przez olkuski magistrat projekt Przystanek Niepodległość: Olkusz 1918-2018 znalazł się w gronie laureatów plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2018, organizowanego przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. Uroczysta Gala wręczenia nagród odbyła się 3 czerwca 2019 roku w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie.

- Nie organizujemy uroczystości z myślą o ewentualnych nagrodach, jednak to wyróżnienie jest dla nas szczególnie cenne, ponieważ do konkursu zgłoszono blisko 200 inicjatyw z całego kraju i z zagranicy – Austrii, Francji, Niemiec, Litwy, Kanady, czy Ukrainy. W tej dużej konkurencji nasz cykl wydarzeń upamiętniających setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości został doceniony i zakwalifikowany do najlepszej piątki, co jest formą uznania dla naszej pracy. Serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy tak mocno zaangażowali się w krzewienie świadomości historycznej w Srebrnym Mieście – komentuje Roman Piaśnik, Burmistrz Olkusza.

WHR

Najlepsze projekty w konkursie Wydarzenie Historyczne Roku 2018 zostały zakwalifikowane do trzech kategorii – Wystawa, Edukacja i multimedia oraz Wydarzenie. To w tej ostatniej kategorii Olkusz konkurował z najwyżej ocenionymi przez jury inicjatywami, ustępując – już w głosowaniu internautów – Festiwalowi Dziedzictwa Kresów przygotowanemu przez Gminę Lubaczów.

Odbiór WHR

- Są to inicjatywy o różnej skali, formie, jednak mające wspólny cel – przybliżanie kolejnym pokoleniom naszego narodowego dziedzictwa. Cieszę się, że nagradzane są instytucje, które na tym polu wykazują się szczególną kreatywnością i aktywnością. Cechująca laureatów konkursu postawa współodpowiedzialności za świadectwa naszych dziejów zasługuje na najwyższy szacunek – pisał w okolicznościowym liście Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów.

WHR

Spośród blisko 200 projektów zgłoszonych do konkursu laureatów wybierało jury w składzie: Gabriela Sierocińska-Dec (Muzeum Historii Polski), Alicja Knast (Muzeum Śląskie), Piotr Legutko (TVP Historia), dr Tomasz Makowski (Biblioteka Narodowa), dr Marek Mutor (Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu), prof. Andrzej Szczerski (Uniwersytet Jagielloński), Wojciech Duch (historia.org.pl). Internauci głosowali na swoich faworytów w ostatnim etapie konkursu.

Najwięcej głosów w kategorii „Wystawa” otrzymała ekspozycja czasowa „Karol Śliwka. Polskie projekty. Polscy projektanci” zorganizowana przez Muzeum Miasta Gdyni. W kategorii „Edukacja i multimedia” najwięcej głosów internautów uzyskała publikacja edukacyjna „Książka otwarta na świat” wydana przez Muzeum Emigracji w Gdyni. W kategorii „Wydarzenie” za najważniejszy w 2018 roku uznano Festiwal Dziedzictwa Kresów przygotowany przez Gminę Lubaczów.

WHR

Olkuski projekt „Przystanek Niepodległość Olkusz 1918 – 2018” był realizowany w ubiegłym roku przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz partnerów z okazji 100. lecia odzyskania niepodległości. Już wiosną na ulicach miasta pojawiły się autobusy komunikacji miejskiej z naklejkami prezentującymi olkuszan zasłużonych dla odzyskania niepodległości. Ich sylwetki były także drukowane na biletach komunikacji miejskiej. Równocześnie na stronie internetowej magistratu powstała specjalna zakładka, gdzie zostały zamieszczone biogramy zasłużonych olkuszan i archiwalne fotografie. Zadanie było realizowane we współpracy ze Związkiem Komunalnym Gmin „Komunikacja Międzygminna”. Druga część zadania była realizowana w ramach projektu, na który magistrat pozyskał dotację w ramach konkursu „Na 100 niepodległa” organizowanego przez Fundację BGK. W olkuskich szkołach odbywały się warsztaty „Niepodległość to ty” dla uczniów klas I - III. Z kolei uczniowie starszych klas mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę podczas konkursu – gry miejskiej „Niepodległość wśród nas". Zorganizowaliśmy także internetowy konkurs pod nazwą „100 flag na 100-lecie niepodległości” oraz autobusową wycieczkę „Śladami niepodległości na ziemi olkuskiej: Olkusz, Bydlin, Bolesław”. Poza tym została opracowana i wydana drukiem książka i ulotka „Olkuszanie dla niepodległości”, a także gra planszowa przypominająca miejsca i osoby związane z odzyskaniem niepodległości w Olkuszu. Ta część projektu była realizowana przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu we współpracy z olkuskim oddziałem PTTK, Ochotniczą Strażą Pożarną w Olkuszu, Związkiem Komunalnym Gmin „Komunikacja Międzygminna”, Centrum Kultury w Bolesławiu, Samorządowym Zespołem Edukacji w Olkuszu, Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej koło w Olkuszu i szkołami z terenu Miasta i Gminy w Olkusz. Wszystkim partnerom serdecznie dziękujemy za współpracę i gratulujemy wspólnego sukcesu, jakim jest zakwalifikowanie się do finału plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2018”.

WHR

Plebiscyt Wydarzenie Historyczne Roku 2018 został objęty Honorowym Patronatem Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Organizatorem było Muzeum Historii Polski w Warszawie (www.whr.muzhp.pl) z partnerami: portalem historia.org.pl oraz Biblioteką Narodową.

Patronami medialnymi byli: Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, dzieje.pl, Telewizja Polska, TVP Kultura, Sieci, wSieci Historii.